گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
سپتامبر 2, 2014 کد خبر : 29463 خبر ها

نقش ایران در آزادی آمرلی عراق به روایت عراقچی

نقش ایران در آزادی آمرلی عراق به روایت عراقچی

گیلانیان : عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک رسانه فرانسوی تاکید کرد در صورتی که طرف مقابل زیاده خواهی نکند می توان به توافق جامع هسته ای دست یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر ، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ۲۴ فرانسه در خصوص دستیابی به توافق هسته ای جامع با گروه ۱+۵ ابراز خوش بینی کرد.

وی با اشاره به تحریم های جدید اعمال شده از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: تلاش می‌کنیم که چیزی مانع دستیابی به توافق نهایی نشود. برداشت‌ها و تفسیرهای متفاوتی درباره توافق هسته ای موقت وجود دارد.

عراقچی افزود آمریکا ادعا می‌کند که صرفا  تحریم‌های قبلی را اجرا می کند. اما این اقدام را در تضاد با حسن نیت لازمه  برای دستیابی به توافق می دانیم. ما هنوز پای میز مانده‌ایم و تا آخرین دقیقه می‌مانیم. ما در مورد موضوعات مختلف ایده‌های خود را داریم، این ایده‌ها را ارائه کرده‌ایم. معتقدیم که اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد دستیابی به توافق امکان‌پذیر است.

وی در خصوص احتمال تمدید مجدد مذاکرات گفت: احتمال تمدید بیشتر مذاکرات بسیار بسیار اندک است. عدم دستیابی به توافق، طرفین را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد. اما دیپلماسی هرگز متوقف نمی‌شود و من به عنوان یک دیپلمات باید خوش‌بین باشم، و من خوش‌بین هستم.

عراقچی همچنین با اشاره به مذاکرات آتی پیش رو در نیویورک این مذاکرات را بسیار مهم خواند و از اصلی ترین موضوعات مورد بحث در این مذاکرات را شمار سانتریفیوزهای ایران برای غنی سازی دانست و گفت موضوع مهمی است که باید بر سر آن مصالحه شود، ما قبلا طرح خود برای مصالحه در این خصوص را آماده کرده ایم و قبلا طراحی‌هایی را برای ایجاد تغییرات و کاهش میزان پلوتونیوم خروجی انجام داده است. فکر می‌کنم فناوری به ما کمک می‌کند تا میزان تولید پلوتونیوم را کاهش دهیم. فکر می‌کنم که امتیاز دادن کاملا امکان پذیر است. اگر طرف مقابل زیاده خواهی نکند، امکان دستیابی به توافق وجود دارد.

عراقچی درباره نگرانی غرب از رآکتور آب سنگین اراک نیز گفت: ایران آماده است و قبلا طراحی‌هایی را برای ایجاد تغییرات و کاهش میزان پلوتونیوم خروجی انجام داده است. فکر می‌کنم فناوری به ما کمک می‌کند تا میزان تولید پلوتونیوم را کاهش دهیم.

عراقچی همچنین با اشاره به ساقط شدن پهپاد رژیم صهیونیستی توسط ایران گفت: این اقدام تحریک آمیزی است، هستند کسانی که نمی خواهند توافقی صورت بگیرد و خواستار ادامه تنش و بی ثباتی در منطقه هستند.

وی افزود: ما این پهپاد را در نزدیکی نطنز ساقط کردیم امری که نگرانی ما را افزوده است، ما از تاسیسات هسته ای خود محافظت خواهیم کرد. ما پاسخ به این اقدام تحریک آمیز را برای خود محفوظ می دانیم و در مکان مناسب پاسخ خواهیم داد، اما فعلا تمرکز ما بر مذاکرات هسته ای است.

عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه فرانسوی درباره کمک ایران به عراق برای مقابله با گروه تروریستی داعش و احتمال همکاری ایران و آمریکا در این خصوص گفت: داعش یک گروه تروریستی و تهدیدی برای همه است، نه فقط برای منطقه،بلکه برای تمام جهان همانطور که دیده‌اید حتی برای برای اروپا. فکر می‌کنم همه ما، داخل منطقه و خارج از آن باید توان خود را در کنار هم به کار گیریم تا به مبارزه با این گروه بپردازیم. ما در این رابطه هیچ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها

نداشته‌ایم،  اما صحبتی در این رابطه نداشته‌ایم. ما فقط مذاکرات هسته ای داشته ایم باید ابتدا مذاکرات هسته‌ای را به پایان برسانیم، پس از آن زمان کافی برای پرداختن به موضوعات دیگر وجود دارد.

وی درباره نقش ایران در آزادسازی منطقه آمرلی عراق گفت ما به درخواست دولت عراق به عراقی ها مشاوره نظامی داده ایم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی