گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
دسامبر 1, 2011 کد خبر : 4420 خبر ها

همزمان با سالروز شهادت کوچک جنگلی :

نمایشگاه دائمی نهضت جنگل در خانه میرزا گشایش یافت

نمایشگاه دائمی نهضت جنگل در خانه میرزا گشایش یافت

گیلانیان : رئیس مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر رشت پیش از ظهر امروز در جریان افتتاح نمایشگاه دایمی نهضت جنگل خانه میرزا در آستانه ۱۱ آذر سالروز شهادت میرزا کوچک، اظهار داشت: این نمایشگاه با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ایجاد شده و در آن اسناد و آثار میرزا کوچک‌خان به نمایش عموم گذاشته شده است.
وی اذعان داشت: در خانه میرزا کوچک کتابخانه تخصصی و مرجع تاریخ گیلان، میرزا و نهضت جنگل، کتابخانه اطلاعات و منابع مربوط به گیلان، سالن تخصصی نشریات گیلان و موزه راه‌اندازی می‌شود.
عضو شورای اسلامی شهر رشت، مساحت خانه میرزا کوچک را یک‌هزار و ۱۲۰ متر‌مربع عنوان ‌و بیان کرد: بازسازی بنای فعلی خانه میرزا کوچک در سال ۸۱ اتفاق افتاد و با استفاده از کارشناسان کارآزموده و مجرب این خانه در دو طبقه به مساحت ۳۰۰ متر‌مربع بازسازی شد.
وی، شهرداری رشت را مالک اصلی بنای جدید خانه میرزا کوچک نامید و تصریح کرد: در حال حاضر این خانه در اختیار مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر رشت قرار گرفته است.
هاتفی با بیان اینکه به‌زودی کار مرمت بنای ارزشمند خانه میرزا کوچک آغاز می‌شود، عنوان کرد: به‌زودی موزه میرزا کوچک‌خان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان و نیز کتابخانه تخصصی گیلان‌شناسی در خانه میرزا راه‌اندازی می‌شود.
وی از به نمایش گذاشتن آثار نهضت جنگل و اسناد آن در نمایشگاه دایمی خبر داد و خاطرنشان کرد: سال آینده طرح زنده‌سازی هویت تاریخی استادسرا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان برای ارج گذاشتن به رشادت‌های میرزا و یارانش از محل اعتبارات ملی اجرایی می‌شود.
این مسئول، با اشاره به بازگشایی دوباره خانه میرزا برای علاقه‌مندان پس از مدت‌ها تعطیلی، خاطرنشان کرد: درب خانه میرزا کوچک‌خان از امروز به روی علاقه‌مندان و افراد محقق و اندیشمند باز است.
وی، خرید ساختمان‌‌های مجاور خانه میرزا کوچک را از برنامه‌های مرکز پژوهش عنوان کرد و بیان داشت: هم‌ شکل‌سازی خانه میرزا کوچک از ورودی خیابان سعدی به استادسرا و نیز احیای فضای گذشته و قدیمی از برنامه‌های دیگر این مرکز است.
نمایشگاه دایمی و تخصصی نهضت جنگل در خانه میرزا کوچک واقع در استادسرای رشت با حضور اساتید و مسئولان مربوطه گشایش یافت

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی