گیلانیان
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ Sunday, 26 March , 2023
مارس 17, 2012 کد خبر : 7821 خبر ها

حضرت آيت الله قرباني :

نوروز ، عیدی است که از نظر اسلام تأیید شده‌است

نوروز ، عیدی است که از نظر اسلام تأیید شده‌است

حضرت آیت الله قربانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته رشت با طرح سنت‌های حسنه و سیئه و مقبولیت سنت‌های حسنه در اسلام گفت :

هر قوم و ملتی دارای عادات و رسومی هستند که بعضی از آنها صحیح و سنت حسنه و بعضی از آنها ناصحیح و سنت سیئه هستند . اسلام آن سنت هایی که بوی شرک و کفر ، خلاف نزاکت اخلاقی می‌دهد طرد و رسم‌های موجود در امت‌ها را که اخلاقی ، انسانی، اجتماعی و نشاط آفرین و معنی دار هستند تأیید می‌کند کما اینکه در زمان ظهور اسلام از این نوع سنت های حسنه و سیئه داشتیم و اسلام سنت های حسنه را تأیید و سنت‌های سیئه را رد کرده است .

وی با اشاره به سنت « حلف الفضول » که مدافع مظلومان بی دفاع و بی حامی بوده‌است و همچنین پنج سنت حسنه عبد المطلب مثل : “۱ – حرمت ازدواج همسران پدر. ۲ – آب زمزم وقف حاجیان بود تا حجاج دچار کم‌آبی نباشند . ۳ – اگر کسی گنجی پیدا می‌کرد خمس آن را در زمان جاهلیت می‌داد . ۴ – طواف خانه خدا ۷ شوط است . ۵ – اگر کسی مرتکب قتل عمد بشود باید ۱۰۰ شتر دیه بدهد: . همه اینها را اسلام قبول کرده است .

وی همچنین با تأیید سنت درختکاری – احسان و نیکوکاری – روز پدر و مادر به عید نوروز اشاره کرد و گفت : در آستانه حلول عید نوروز قرار داریم ؛ همه مردم از عالی و دانی خود را برای این عید ملی که مورد تأیید شرع قرار گرفته‌است آماده می‌کنند .

حضرت آیت الله قربانی گفت : عید نوروز یکی از سنت‌های حسنه هست . برای اینکه مردم در این روز به دید و بازدید یکدیگر می‌روند ، هدیه برای یکدیگر می‌برند ، صله رحم می‌کنند ، عقده‌ها و دشمنی هائی که از همدیگر دارند در این روز فراموش می‌کنند و به دیده‌ بوسی هم می‌روند ، لباس‌های تمیز می‌پوشند ، خانه‌ها را تمیز می‌کنند ، زندگی را با نشاط و پر رونق می‌کنند ، به دیدن قبور درگذشتگان خود می‌روند ، برای آنان فاتحه می‌خوانند ، به دست بوسی علما و بزرگان و عالمان ربانی و بزرگان و انسان‌های وارسته می‌روند و بالاخره شور و نشاط همگانی در جامعه پدید می‌آید . اسلام بهمین خاطر عید را مقدس دانسته است .

وی افزود : و لذا امیر (ع) در نامه‌ای که برای مالک نوشته ‌است : سنت‌های شایسته‌ای که در مردم بود و هست و مردم به آن عمل کرده و می‌کنند آنها را از بین نبر . این سنت سبب ائتلاف مردم می‌شود . رعیت با او – سنت حسنه – با نشاط می‌شود .

وی گفت : عید نوروز هم یک سنت صالحه‌ای هست و اسلام نباید آن را از بین ببرد . اسلام برای وصل کردن و صله رحم و تمیزی و محبت و نشاط آمده طبعا اسلام این را از بین نمی‌برد . سراسر کشور یک وحدت و یک حرکت همگانی به سوی پیوند دوستی و فامیلی و محبت هست ، نباید یک چنین پیوندی را شکست . عید که می‌آید خستگی یک سال من و شما رفع می‌شود . مردم در عید به مسافرت‌ها و بازدیدها می‌روند و مهر و محبت ها و نشاط تازه پیدا می‌کنند.

وی افزود : این روزها فتوای تازه‌ای از طالبان شنیده‌ام که گفته نوروز بدعت است ؛ بنابراین باید این روزها منتظر انفجارهای تازه‌ای باشیم . این افراد فاقد عقل و دین از اسلام بی اطلاع هستند در حالیکه اسلام عید نوروز را محترم می‌داند ، این افراد قدرت تجزیه و تحلیل مسایل را ندارند اما اسلام بر اساس مصالح امت سنت‌هائی مثل ماههای حرام و حلف الفضول و امثال اینها را مقدس می‌شمرد .

نماینده مقام معظم رهبری در گیلان گفت : توصیه می‌کنم به طلاب صفحه ۴۰ جلد پنجم جواهر مرحو صاحب جواهر را مطالعه کنند . در اینجا دو نوع روایت نقل می‌کند ، اکثر روایات مسند و صحیح هم هست ، می‌گوید : عید نوروز ، عیدی است از نظر اسلام تأیید شده‌است .

وی افزود : صاحب جواهر می‌گوید بعد از نماز ظهر و عصر چهار رکعت نماز دو رکعت ، دو رکعتی بخوانید . در رکعت اول بعد از حمد ، ده مرتبه انا انزلنا بخوانید و در رکعت دوم بعد از حمد ، ده مرتبه قل یا ایها الکافرون بخوانید و در دو رکعت دوم ، در رکعت اول پس از حمد ، ده مرتبه قل هو الله بخوانید و در رکعت دوم بعد از حمد ، معوذتین را بخوانید . یعنی هر دو ، قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق ، هر دو را بخوانید .

وی ادامه داد : مرحوم صاحب جواهر می‌فرماید روز عید غسل هم دارد ، این نماز را هم دارد ، دعاهائی هم دارد . یعنی عید یک چیز مشروعی هست و اینجور نیست که فقط از گذشتگان رسیده باشد و اسلام آن را تأیید نکرده‌باشد . تازه در روایات ما دارد : بهترین لباس را بپوشید ، بهترین عطرها را استعمال بکنید . این روایات مورد تأیید است . مرحوم صاحب جواهر ، مرحوم شیخ ، مرحوم ابن فهد ، مرحوم شهرستانی و بسیاری از مراجع بر اساس این روایات فتوا داده‌اند و دعائی هم دارد کمثل دعائی که ما در زمان تحویل سال نو می‌خوانیم : یا مقلب القلوب والابصار ، یا مدبر اللیل والنهار ، یا محول الحول والاحوال ، حول حالنا الی احسن الحال . خدائی که دگرگونی دلها و چشم‌ها با دست توست ، چرخ فلک را تو می‌گردانی ، دگرگونی های آفرینش دست توست ، حال ما را دگرگون بفرما .

وی افزود : نباشد بنده با حلول سال نو و ورود به سال دیگر ، سال نودش مثل سال ۸۹ باشد . اگر چنین باشد مغبون است . این دعا فقط لغ لغه زبان نباشد بلکه تعهد ما در نزد خدا باشد .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی