گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
سپتامبر 26, 2011 کد خبر : 3212 دسته‌بندی نشده

به بهانه استیضاح یا عدم استیضاح شهردار کلانشهر رشت :

نگاهی به جایگاه مدیریت شهری در رشت

نگاهی به جایگاه مدیریت شهری  در رشت

اختصاصی گیلانیان : روند رو به رشد جوامع در کنار افزایش جمعیت ، سبب پیچیده شدن روابط انسانی و عرصه های مختلف زندگی روزمره گردیده و مدیریت شهرهای بزرگ را با شیوه های سنتی و قدیمی غیر ممکن ساخته است . از این حیث بکارگیری مدیریت نوین ، فعال و کارآمد می تواند در  زمینه برآورده نمودن هدف های کلان پیش بینی شده ، راهی را به سوی رفاه حال مردم بگشاید .

مدت هاست که فرآیند پروژه های شهری از مراحل مطالعاتی تا مراحل بهره برداری دچار مسائل و موانع متعددی می باشد که به واسطه طولانی شدن حد فاصل این مراحل ، موجی از نارضایتی مردم را به دنبال داشته است که قطعاً این امر ریشه در سوءمدیریت ها دارد .در این راستا دو نهاد شورای شهر و شهرداری می بایست ضمن خدمت بی منت به مردم ، با تمام توان و برقراری تعاملی سازنده و به دور از حواشی وشعارها برای پیشبرد اهداف زیربنایی شهر همت گمارند .

 اما با توجه به نظام فعلی که انتخاب شهردار مستقیماً از سوی اعضای شورا می باشد تا چه میزان می توانیم شاهد تعامل مساعد بین دو نهاد فوق باشیم ؟

و آیا جذابیت قدرت و دو دستگی ها در اعضای شورای اسلامی یک شهر سبب بهره برداری هایی خارج از منفعت مردم نخواهد شد ؟

همان دو دستگی هایی که این روزها بر اساس خبرهای منتشر شده گریبانگیر اعضای فعلی شورای اسلامی کلانشهر رشت شده و حاکی از استیضاح و یا عدم استیضاح شهردار می باشد ! آیا چنین جایگاه متزلزلی در مدیریت یک شهر توان پاسخگویی به نیازها و ارائه خدمات در خور شأن مردم شهر را خواهد داشت ؟

از سویی دیگر در صورت وقوع تخلف و تعدی به حقوق عمومی مردم توسط مسئولان حوزه شهری می بایست کلیه امور به صورت شفاف مورد پیگیری مراجع ذیصلاح قرار گیرند و به اطلاع همه مردم برسد . زیرا مردم فقط در زمان پرداخت عوارض شهرداری و یا انتخابات شورای شهر عزیز نیستند و باید اعتماد ها بیش از گذشته افزایش یابد !!!

بنابراین ساختار عدم همکاری نه منجر به نقش آفرینی موثر در مدیریت شهری خواهد شد و نه تلاش ها را برای رفع معایب و اصلاح امور شهری منجر به نتیجه خواهد نمود .البته طبق ماده  ۷۱   شرح وظایف شورای شهر ، نظارت وظیفه لاینفک شوراست و تردیدی در آن نیست. اما اگر مقاصد سیاسی پشتوانه تغییر و تحولات در مدیریت شهر باشد ، دیگر نمی توان جوابگوی انتظارات مردم بر اساس کارکارشناسی بود و اینجاست که حداقل باید از تجربه ناخوشایند دومین دوره شورای اسلامی رشت بهره جست و در مسیر پیشرفت شهر بر عملکرد دقیق در حوزه مدیریت شهری پافشاری نمود و نه به مدیریت سیاسی !

به هر تقدیر وجود مجموعه ای ناهمگن برآیندی جز عدم پیشبرد برنامه ها نخواهد داشت و از اینرو تقویت جایگاه مدیریت شهر به ماندگاری و توسعه پایدار شهری به منظور ساماندهی و ارتقاء امور عمرانی ، زیبا سازی شهری ، زیست محیطی ، اجتماعی و … در کنار شفاف سازی در حوزه مالی و حمایت از طرح های درآمدزا می تواند موضوع بسیار مهمی برای بهبود وضعیت مرکز استان گیلان قلمداد شود.

اما جدای از موضوعات مطرح شده ، طی یک ماه  اخیر بحث آبگرفتگی معابر و گذرگاه های رشت در هنگام بارش باران به صورت عذاب آوری زندگی عادی مردم را مختل نموده است و مردم از سخنان و مصاحبه های تکراری مسئولان مربوطه در رسانه ها مبنی بر شناسایی ، بازسازی و رفع این معضل خسته شده اند . زیرا آنچه مسلم است کار از مرحله شناسایی یک یا دو نقطه فراتر رفته و این موضوع به نوعی کاملاً فراگیر شده !

درچنین شرایطی باید در یک اقدام منطقی و با توجه به موقعیت توپوگرافی خاص شهر و همچنین برطرف نمودن ضعف شبکه جمع آوری آب های سطحی با در نظر گرفتن اولویت های بازسازی و نوسازی در زیرساخت شهری ، نسبت به رفع این معضل چاره ای اساسی اندیشه نمود .حال آنکه شاهدیم بدون تراشیده شدن آسفالت قبلی و عدم توجه به زیر سازی های راه در سطح شهر ، همچنان آسفالت روی آسفالت می شودو این کار ضمن افزایش ارتفاع خیابان و نشست های نامتقارن به مرور زمان ، نتیجه ای جز چندین برابر شدن معضل آبگرفتگی در هنگام نزول رحمت الهی نخواهد داشت !

بنابراین در انتظار تصمیمات معقول برای رفع این معضل خواهیم بود ، اگرچه سپری نمودن چنین مشکلاتی تبدیل به رویه ای عادی شده و آن تحرک وپویایی لازم را درمسئولان مربوطه ایجاد ننموده وحدقل در این یک مورد خاص نظاره گر وضعیتی رو به بهبود نبوده ایم !

اختصاصی گیلانیان به قلم نیما حاجتی

nimahajati.blogfa.com

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی