گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
آگوست 14, 2014 کد خبر : 28978 خبر ها

مديرعامل آب منطقه اي گيلان خبر داد:

وجود ۷۵ میلیارد بشکه نفت در خزر

وجود ۷۵ میلیارد بشکه نفت در خزر

گیلانیان : مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: هم اکنون ۷۵ میلیارد بشکه ذخایر نفت و گاز در خزر جای دارد.

سیف الله آقابیگی امروز در همایش بررسی نوسانات سطح آب خزر و آسیب پذیری زیست محیطی خزر که به مناسبت روز جهانی دریای خزر در سالن اجتماعات آب منطقه ای گیلان برگزار شد، گفت: دریاچه خزر که بزرگترین دریاچه جهان است برای کشور جمهوری اسلامی ایران به لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مسائل زیست محیطی یک مزیت بالقوه است.

وی با اشاره به روز خبرنگار اضافه کرد: از رسانه ها انتظار می رود تا به شکل مناسب تری ظرفیت های خزر را به دنیا معرفی کند.

آقابیگی با بیان اینکه همانگونه که خزر یک مزیت ارزشمند برای گیلان است، ادامه داد: این اکوسیستم ارزشمند دارای حساسیت ویژه ای نیز است که باید به آن توجه شود.

وی تاکید کرد: همه ذینفعان خزر باید به رسالت و مسئولیتی که دارند به شکل کامل عمل کنند.

آقابیگی تصریح کرد: دریای خزر به جهت مسائل تنوع زیستی، شیلاتی، نفت و گاز، ترانزیت کالا و واردات و صادرات بسیار در دنیا ارزشمند است و این مجموعه برای گیلان یک موهبت الهی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه البته به جهت بسته بودن این مجموعه آلودگی های خشکی و آبی و برداشت های بی رویه این روزها مورد تهدید واقع شده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز برخی از افراد به ارزش این مجموعه واقف نیستند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۰ تخمین زده می شود، ۳٫۵ درصد منابع نفت و ۶ درصد گاز دنیا از خزر تامین شود، ادامه داد: هم اکنون ۷۵ میلیارد بشکه ذخایر نفت و گاز در این پهنه جای دارد.

آقابیگی تصریح کرد: همچنین خانوارهای زیادی معیشت خود را از خزر تامین می کنند، پس لازم است نسبت به حفظ محیط زیست این اکوسیستم ارزشمند توجه بیشتری از خود نشان دهیم.

وی گفت: به منظور جلوگیری از پدیده های مخرب زیست محیطی، بهره برداری بهینه لازمه اجرای الزامات زیست محیطی خزر است و با شرایط موجود مدیریت اصولی زیست محیطی خزر مستلزم وجود یک پیمان زیست محیطی حقوقی برای همگان است./منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی