گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
آگوست 15, 2014 کد خبر : 29013 خبر ها

جعفرزاده:

وضعیت مشکلات گیلان به خط اضطراری رسیده است

وضعیت مشکلات گیلان به خط اضطراری رسیده است

گیلانیان : نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت مشکلات استان گیلان در تمامی زمینه ها به خط اضطراری رسیده است.

غلامعلی جعفرزاده شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان که با حضور اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، استاندار و مسئولان استانی در رشت برگزار شد، افزود: در حال حاضر ۱۲٫۲ درصد جمعیت گیلان سالمند و رشد جمعیت استان نیز ۶۹ صدم درصد است.

وی همچنین اظهارداشت: هم اکنون ۱۰ درصد جمعیت استان مبتلا به بیماری تالاسمی هستند.

نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر  چهار هزار سد لاستیکی در دنیا ساخته شده که سهم ایران فقط هفت سد است.

وی همچنین با بیان اینکه ۱۱ سد لاستیکی در استان مطالعه و چهار سد در حال اجراست، افزود: آب شیرین استان مفت مفت به دریا می ریزد و کشاورزان گیلانی در فصل زراعت له له آب را می زنند.

جعفرزاده با بیان اینکه دو رودخانه آلوده دنیا در رشت وجود دارد، اظهارداشت: اغلب روستاهای گیلان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بی بهره هستند.

وی در ادامه با اعلام اینکه بیشتر شهرهای استان حتی یک سالن ورزشی ندارند، گفت: هم اکنون وضعیت گازرسانی به روستاهای استان زیر ۵۰ درصد است.

نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآورشد: وضعیت مشکلات گیلان یک وضعیت اضطراری است می طلبد وزراء از منابع در اختیار خود برای رفع معضلات استان حمایت های لازم را داشته باشند.

فضای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بسیار کم است

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شورای برنامه ریزی استان گفت: فضای آموزشی این دانشگاه بسیار کم و ناچیز است.

انوش برزیگر افزود:  فضای اورژانس قلب، داخلی و جراحی واحدهای بیمارستانی استان نیز بسیار بسیار فقیرانه است.

وی همچنین از وجود ۱۴ بیمارستان نیمه کاره در استان خبر داد و اظهارداشت: این پروژه ها بین ۳۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در سایت ۲۰۰ هکتاری این دانشگاه در منطقه لاکان رشت فقط دو دانشکده ( دارو سازی و دندانپزشکی ) احداث شده است، یادآورشد: برای تکمیل پروژه های این سایت به ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رئیس دانشگاه گیلان هم در این جلسه گفت: در حال حاضر ۱۴۰ هزار دانشجو در سطح استان مشغول تحصیل هستند.

احمد رضی با بیان اینکه از این تعداد، ۲۰ هزار دانشجو بصورت روزانه تحصیل می کنند، افزود: دانشگاه گیلان بزرگترین دانشگاه دولتی خطه شمال کشور است.

وی همچنین با اشاره به اینکه دانشگاه گیلان ۱۷ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیئت علمی دارد، اظهارداشت: هم اکنون ۴۰ درصد این دانشجویان در مقطه کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه استان گفت: به رغم اینکه دانشگاه گیلان به عنوان یک دانشگاه بزرگ باقی مانده اما از اعتبارات کافی برخوردار نیست.

وی افزود: گیلان دارای دو دانشگاه مستقل دولتی است این در حالیکه استان مازندران ۱۰ دانشگاه دولتی مستقل دارد و از اعتبارات عمرانی برخوردار هستند.

 رضی بیان داشت: گیلان جزء استان های که کمترین سرمایه گذاری دولتی در بخش آموزش عالی انجام شده است در حالیکه ظرفیت آموزش عالی در استان وجود دارد.

کمترین سرمایه گذاری دولتی در بخش آموزش عالی گیلان انجام شده است

وی تاکید کرد: سرمایه گذاری دولتی در بخش آموزش عالی استان باید بصورت ویژه مورد عنایت و توجه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم در شورای برنامه ریزی استان گفت: گیلان به لحاظ فرهنگی و هنری از استان های برخوردار کشور است.

فیروز فاضلی افزود: گیلان بعد از تهران و قم  نخستین استان در کشور به شمار می رود که دارای  ۹ روزنامه و ۱۶۴ نشریه است.

وی تاکید کرد: گیلانی ها در تمامی حوزه های هنری کشور نقش آفرین هستند.به عنوان مثال شورای تجسمی کشور مشتمل بر ۲۸ نفر است که از این تعداد ۲۲ نفر گیلانی هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یادآورشد: در تمامی عرصه های فرهنگی و حتی سرانه مطالعه، وضعیت گیلان از میانگین کشوری بالاتر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این نشست گفت: این استان شمالی به جهت داشتن طبیعت بسیار زیبا و تمدن بسیار درخشان مقصد بسیاری از گردشگران است.

رضا علیزاده افزود: سالانه ۲۵ میلیون نفر مسافر وارد استان می شود.

وی همچنین اظهارداشت: در تعطیلات عید سعید فطر امسال دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مسافر از اقصی نقاط  کشور وارد استان گیلان شدند.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: پروژه های زیر ساختی گیلان باید بصورت ملی برنامه ریزی شود.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری در بخش راه و گردشگری متعلق به تمامی ایرانی ها است.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان هم در این شورا گفت: کلنگ یک ساختمان چند منظوره از محل اعتبارات ملی طی سال ۱۳۷۶ در رشت به زمین زده شد پس از ۱۷ سال هنوز این پروژه به بهره برداری نرسیده است.

پروژه های زیر ساختی گیلان باید بصورت ملی برنامه ریزی شود

مهدی حاجتی افزود: استخر سرپوشیده متعلق آموزش و پرورش استان در اثر بارش سنگین برف در سال ۱۳۸۳ تخریب شد پس از ۱۰ سال هنوز این استخر بازسازی نشده است.

 وی ادامه داد: سهم اعتبارات تملک دارایی آموزش و پرورش استان بطور میانگین ۵٫۴ درصد در حالیکه رقم میانگین کشوری ۱۴ درصد است./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی