گیلانیان
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ Tuesday, 28 March , 2023
مارس 10, 2012 کد خبر : 7608 دسته‌بندی نشده

حاصل تلاش " مشاوران جو گیر " در شبکه های 2 و 3 :

وقتی رئیس جمهور ، استاندار می‌شود !؟

وقتی رئیس جمهور ، استاندار می‌شود !؟

اختصاصی گیلانیان : گیلانیان به یاد دارند که تا سال قبل هر از گاهی گیلان بدلیل وقوع حوادث قهریه یا شرایط ویژه اقلیمی مقام اول کشور را کسب می کرد و به سوژه ۱ خبری رسانه های جمعی تبدیل می شد که الحمد الله در سال ۹۰ این رکورد شکسته‌ شد و در صدر توجهات خبری داخل و خارج کشور قرار گرفت.

یک بار در زمره سیزده استاندار امضا کننده نامه معروف ، دفعه ای دیگر به خاطر ابداع واژه  «محمود کبیر» ، بار دیگر به دلیل ورود نابه هنگام در زمین فوتبال و نمایش حاشیه هایش در پر بیننده ترین برنامه ورزشی ایران ، برنامه ” نود”  و این بار نیز به خاطر تنزل مقام دکتر محمود احمدی نژاد از ریاست جمهوری به استانداری است !

البته ما می خواستیم از کنار این گاف بزرگ بگذریم و آن را نشنیده بگیریم اما نشد که نشد ، زیرا که کوس رسوائی آن در پخش مستقیم مراسم ، توسط شبکه باران و برخی شبکه های سراسری و بعد بعضی بخش های خبری نواخته شد ، به ویژه برنامه «صرفا جهت اطلاع» بخش خبری ساعت  ۲۰٫۳۰ شبکه دو و شبکه سه در تاریخ ۱۳۹۰/۱۲/۱۸ ، این قضیه را با نام « مشاوران جوگیر » مورد مداقه قرار داد .

مجری برنامه مذکور گفت: ” اگر مشاوران جو گیر متنی را به استاندار می دهند تا جلو رئیس جمهور بخواند ، یک کمی دقت کنند بد نیست” . بعد بخشی از سخنان استاندار گیلان پخش شد که گفتند: ” استاندار محبوب و استاندار بسیجی مان جناب آقای دکتر ” سپس مکثی کرد و ادامه داد ” احمدی نژاد ، ریاست محترم جمهور ” مجری سخنان ایشان را قطع کرد و گفت ” حالا استاندار که سریع متوجه شد و درستش کرد اما نویسندگان یک کسی را می بینند این جور مقهور نشوند و مقامات کشور را جا به جا نکنند“.

از آنجائی که اشتباه بزرگان بزرگ خواهد بود این اشتباه نمی‌تواند قابل اغماض باشد و باید که علل و عوامل آن را مورد بررسی قرار داد زیرا دلایل و تفکراتی که موجب این خطا شده قابل بحث است. باید دید تنظیم متن سخنرانی فاقد دقت و احترام ، آیا بر مبنای دانایی محوری بوده یا از سر بی‌تجربگی و فقدان بینش سیاسی؛ اگر مورد اول مسجل شود خطرش انحراف و انحطاط است و اگر بر اثر مورد دوم بوده باشد خطرش اضمحلال است ، پس هر دو مورد به زیان استان تمام خواهد شد .

وقتی نطق آقای استاندار در آخرین لحظه به دست شان داده می‌شود و ایشان فرصت حداقل یک بار خواندن آن را پیدا نمی کنند تا اشتباهش را اصلاح نماید این یعنی اعتماد بیش از حد به مشاوران ناپخته و بی تجربه و فاقد دانش و بینش سیاسی و فاجعه برای رعایا که استاندارش هر نوشته و نظر مشاوران خود را چشم بسته می‌پذیرد که کاری به این مهمی خیلی راحت نه تنها در حضور رئیس جمهور و جمع حاضر مدیران استان در سالن اجتماعات مخابرات بلکه در انظار جمعیتی حداقل معادل نیمی از جمعیت ایران که از طریق پخش مستقیم مراسم شاهد آن بودند مرتکب چنین خطائی می‌شوند و خم به ابرو نمی‌آورند، در مورد سایر امور جاری استان که عامه مردم از آن اطلاعی ندارند چگونه رفتار و تصمیمگیری می‌کنند ؟ آیا به یک چنین کاری و سیاستگذار استان می‌توان اعتماد کرد و امید داشت ؟

البته نوشتن متن سخنرانی سیاسیون توسط مشاوران خبره ، متخصص و اهل فن چیز تازه‌ای نیست و یک امر جا افتاده و معمول است و درست هم همین است که سیاستمداران سخنرانی خود را از روی نوشته بخوانند تا به هر دلیل ممکن از موضوع خارج نشوند و موضوعات را خلط نکنند و دستمایه خبر سازان و طنز نویسان به ویژه دشمنان قرار نگیرند که آنها کلمه به کلمه حرف های سیاستمدار را تجزیه و تحلیل می کنند تا خوراک تبلیغاتی خود را فراهم نمایند .

اما آنچه در این میان مهم و بارها هم بطور مستقیم و غیر مستقیم توسط ” گیلانیان ” به آن پرداخته شده سپردن کارهای بسیار مهم به دوستان و اقوام  است که محصولی جز این انتظار نمی‌توان داشت زیرا برخی از حضرات مشکی هستند که از خود بوئی ندارند و صرفا بنا به توصیه عطار پذیرفته شده اند و باید توجه داشت که حکما گفته‌اند : از کوزه همان برون تراود که در اوست

 ولی جناب آقای استاندار !

همانطوری که برای خیز بلند باید چند قدمی به عقب رفت ، خوب است کمی به عقب برگردید و به اطراف خود نگاه کنید که چه کسانی به شما مشاوره فکری ، عملی و برنامه‌ای می‌دهند و مثل برخی از مدیران شکست خورده تاریخ استان را مدیریت نکنید که برای اداره کشور ها و یا استان های تحت اختیار خود ، مدیران لایق را بر کنار و مدیران ناآزموده و نالایق را بر مصدر امور می‌گماشتند تا تنها از آنها گوش شنوا داشته ‌باشند و در ایام ضرورت نیز مدیران لایق از کمک به آنان امتناع می‌کردند !!!

شاید رعایت حال فلان نماینده و امیر و سفیر و وزیر در بکار گیری اعوان و انصارشان لازم باشد ولی واجب نیست بلکه اداره منطقی ، اصولی و خردمندانه استان ، از واجبات است تا رعایا را با این گاف‌ های بزرگ که نتیجه سپردن مقدرات مردم به دست نا آزمودگان بی‌تجربه و بی کیاست و فراست است ، آسوده نمایید .

اخبار مرتبط

نظرات

 • خاک برسرتان که از یک اشتباه کوچک کوهی می سازید تا بر سر استاندار مکتبی استان بکوبید یادتان رفته قهرمانی چهار سال استان را همچون … ای چرید و درید و خوراند و شما ککتان هم نگزید چون شما هم جزو چرندگان و خورندگان بودید! حنای شما برای مردم رنگ ندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • شما افتادن استاندار محبوبمان در بیجار را از قلم انداختید.

 • دیریست که گیلان عزیز دستخوش بی کفایتی وجولانگاه مشتی فرصت طلب شده است!ازغریبه توقعی نیست، زمانیکه انتظارحضور وحمایت میکشددلسوزی ندارد!به سرزمین بزرگان ونام آوران کهن آفت قحط الرجالی خورده برادر!آنجا که فقط ازعکس میرزا (سوء)استفاده میشود، نه اندیشه اش!

 • جناب آقای مقدم !
  از ادب و تواضع شما متشکریم ! مطمئن باشید استاندار مکتبی با داشتن دوستانی چون شما نیازی به دشمن ندارد . مثل اینکه به اعتقاد شما نقد مذموم و ممنوع ولی فحش و ناسزا به دیگران آزاد است . خوشحالیم از اینکه در دوره استاندار قبلی در (سکوت) کردن با ما همراه بودید !!؟؟

 • به نام خدا
  من تعجبم از این است که گیلانیان در هر کجای ایران مدیرانی قوی و نخبه هستندحتی در خارج از کشور هم نخبه از گیلان داریم فقط متعجبم که یعنی ما مشاور در گیلان نداریم که گیلان وگیلانی را خوب بشناسد ووطن خود را آباد ترکند باید از مازنداران مشاور وارد کنیم که تازه ایجور سوتی هم بدهند وهمه به این بنده خدا گیر بدهنددوست نادان به اینها میگویند برادر بسیجی آقای سعادتی!!!!!!!که بعد رفیقت هم نتواند کاری بکند که این تصاویر را از شبکه ۲ پخش کنند.!!!!!!!!!!

 • ما میدانیم این بزرگنمایی یک اشتباه لفظی نوعی مخاصمه است که کار گروهی از طرفداران قهرمانی از جمله مدیران علوم پزشکی است.

 • از انتشار نظرات توهین آمیز و خلاف ارزش های دینی و عرفی معذوریم!!!؟؟؟

 • رشت عزیز
  در مورد دیگران ، بله
  اما وقتی مخاطب ناسزا “گیلانیان” باشد انتخاب با خود ” گیلانیان ” است .
  با این حال خودمان و دیگر آزاد اندیشان را به احترام متقابل و تحمل دیگران آنهم در چهار چوب ادب و نزاکت دعوت می کنیم

 • سلام، وقتی این متن را مشاور ” آ ” با کمک دوستش ” خ ” بنویسید از این بهتر نمی شود!

 • من هم برای آقای مقدم متاسفم از توضیحی که در خدمات مهندس قهرمانی دادند با این عصبانیت معلوم شد چون یارای دیدن … های سعادتی و مشاوران را ندارند این گونه حمله می کنند.و سپاسگذارم که شخصیت { برخی }حامیان استاندار مکتبی را در چند جمله وصف کرد.
  در خیلی از جلسات وقتی مشاوران ارشد اقای سعادتی شروع به بدگویی از ” ق ” می کنند از امسال مقدم چه انتظاری است … تمام شد

 • تعداد سوتی های سعادتی را باید در گینس نوشت تنها چیزی که از دورانش ماندگار می شه

 • آقای مقدم تند نرو برادر ! کلامتان نمیتواند بوی دلسوزی برای گیلان بدهد ! این برادرتان که مثل سایر برادران بارش رامیبندد و میرود و گیلان می ماند وجوانانش وکوهی ازمعضلاتشان!
  متاسفانه عنوان مقدس بسیجی برای { برخی } افراد ظاهرنما فقط نردبان ترقی ست ! به فکر۲ نماینده منتخب باشیم تا درد آشنا باشد و در عمل و ظاهر حداقل برادری و بسیجی بودنش را ثابت کرده باشد………..

 • در جواب سوال غلامعلی عزیز :
  فلک به مردم … دهد زمام مراد
  تو اهل فضلی و دانش ، همین گناهت بس

 • خوب این یه اشتباه بود ولی اصلا چرا باید چنین چیز ساده ای رو هم از رو متن خوند. مگه میخواست سخنرانی کنه که از پیش متن تهیه کردند.تازه متن چنین هم حتما باید مشاور بنویسه؟
  اگه واسه یه خوشامد گویی باید متن دست بگیریم چه طور میتونیم خواسته ها و مشکلات رو واسه اشخاصی همچون رییس جمهور بازگو کنیم.
  الان یاد اولین برنامه چراغ خاموش که قهرمانی که تازه هم استاندار شده بودند افتادم که چقدر خوب با تمام لحن بد مجری حرفهاش رو زد.

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی