گیلانیان
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023
اکتبر 10, 2014 کد خبر : 30404 خبر ها

نویسنده معروف انگلیسی:

وهابیت آل‌سعود عامل تشدید اختلافات در منطقه است/ شکست پروژه مبارزه با تروریسم آمریکا

وهابیت آل‌سعود عامل تشدید اختلافات در منطقه است/ شکست پروژه مبارزه با تروریسم آمریکا

گیلانیان : نویسنده معروف انگلیسی با تأکید بر اینکه ترکیه و عربستان واقعاً با داعش مبارزه نکرده و سقوط اسد اولویت اصلی آنهاست، تضعیف داعش با دخالت نظامی در سوریه را ساده لوحانه خواند و پروژه مبارزه با ترور آمریکا را شکست خورده ارزیابی کرد.

“پاتریک کاکبرن” از کارشناسان معروف مسائل خاورمیانه در انگلیس و نویسنده روزنامه ایندیپندت در گفت‌وگو با روزنامه سوئیسی “تاگس آنسایگر” در پاسخ به این پرسش که پیروزی در شهر مرزی کوبانی سوریه تا چه‌اندازه برای داعش اهمیت دارد، گفت: این مسئله بسیار برای این گروه تروریستی مهم است و پاسخ مستقیم داعش به بمباران‌های آمریکا که در هشت آگوست در عراق و در ۲۳ سپتامبر در سوریه شروع شده است. اوباما اعلام کرده بود که داعش را تضعیف و نابود می‌کند. این پیروزی جدید برای داعش اعتبار آنها را در منطقه و بین حامیان احتمالی آنها شدیداً افزایش می‌دهد.

این کارشناس معروف انگلیسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره نیروی مقاومت بالای داعش گفت: این توان آمیخته‌ای از تعصب‌های مذهبی و تجربه نظامی است. صلاحیت نظامی این گروه تروریستی بعضاً به‌دلیل پیوستن ژنرال‌ها و افسران بلندپایه ارتش سابق صدام به این گروه تروریستی است.

این کارشناس انگلیسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که خطری مانند داعش چگونه تا مدتها ناشناخته باقی ماند، گفت: بعد از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱ توجهات بین المللی از این کشور منحرف شد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو دلسردی اقلیت‌های سنی در دوران حکومت نوری المالکی در عراق را در به وجود آمدن یک زمینه مناسب برای استخدام‌های روزافزون برای این گروه تروریستی مناسب دانسته گفت: البته جرقه اصلی تشکیل این گروه در سوریه زده شد. اهل سنت عراق این رویکرد را دنبال کردند که چگونه برادران سنی خود را در رویارویی با رژیم بشار اسد تقویت کنند و در این راستا حمایت‌های زیادی از عربستان سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دریافت کردند.  به این ترتیب شورشیان سنی در عراق افراط‌گرا شدند و پیش‌شرط‌ها برای تشکیل تروریسم داعش خلق شد.

کاکبرن در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا داعش از طریق مداخله نظامی در سوریه تضعیف می‌شود، گفت: این یک تصور ساده لوحانه است. بعد از تجربه در لیبی باید بپذیریم که حتی یک دخالت نظامی غرب با هدف سقوط رژیم اسد مسائل را حل نمی‌کرد. علاوه بر این کار به این سادگی‌ها نبود. اسد از طرف روسیه و  ایران حمایت‌های بین المللی زیادی نسبت به قذافی در لیبی دریافت کرده و می‌کند. از آنجایی که ما تلاش نکردیم با یک میانجی‌گری بین المللی برای آتش‌بس، جنگ در سوریه را متوقف کنیم بازی به دست داعش افتاد. داعش یک ماشین جنگی مذهبی است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد که بسیاری از کشورها در منطقه جنبش‌های تروریست جهادی در سوریه را از سال ۲۰۱۱ حمایت کرده‌اند که این به‌نفع داعش تمام شد.

پاتریک کاکبرن در بخش دیگری از این گفت‌.گو در پاسخ به این پرسش که چه مسئله‌ای باعث درگیری بین شیعه و سنی در منطقه می‌شود، گفت: این یک اختلاف دیرین است که دوباره به خشونت‌های خون‌بار انجامیده است. البته آنچه در ۴۰ سال اخیر اختلافات بین شیعه و سنی را تشدید کرده است وهابیت افراطی است که در عربستان سعودی تدریس شده و از آنجا با حمایت‌های مالی و رسانه‌ای به سراسر جهان اسلام گسترش می‌یابد. وهابیت، اسلام میانه‌روی سنی را واپس زده است. این یک فرم به‌شدت فرقه گرایانه از اسلام است که دشمن شیعیان، ایزدی‌ها و همه غیرمسلمانان از جمله مسیحیان و یهودیان است. تنشها در خاورمیانه از این طریق شدت گرفته است.

وی در ادامه همچنین حمله نظامی آمریکا و متحدانش به عراق را عامل تشدید اختلافات و درگیری‌ها در خاورمیانه ارزیابی کرده در بخش دیگری از این مطلب در پاسخ به این پرسش که آیا با موفقیت داعش پروژه “جنگ علیه تروریسم” آمریکا شکست خورده است، اظهار داشت: بله و این کاملاً آشکار است. حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به پاکستان و عربستان سعودی برمی‌گردد. ۱۵ نفر از ۱۹ عوامل این حادثه تروریستی سعودی بودند.

این کارشناس انگلیسی در ادامه با تأکید بر اینکه آمریکا هرگز عربستان سعودی را برای حمایت‌های مالی‌اش از گروه‌های تروریستی در منطقه تحت فشار قرار نداده و پاکستان را در مرکز توجه خود در مبارزه با ترور قرار نداد، گفت به این ترتیب پروژه جنگ علیه ترور شکست خورد.

وی در ادامه شرایط در عراق و سوریه را بسیار پیچیده ارزیابی کرده و بازیگران زیادی را در این بحران‌ها مسئول دانسته در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که غرب چه اقداماتی را در چنین شرایطی می‌تواند انجام دهد گفت: اولویت اصلی برقراری صلح در سوریه است. اگر یک آتش‌بس بین دولت اسد و گروه‌های مخالف غیر از داعش برقرار شود این گروه تروریستی متوقف می‌شود. البته برای این منظور باید بشار اسد، ایران، روسیه با آمریکا، عربستان سعودی، ترکیه و همه بازیگران مهم دیگر در منطقه  توافق کنند که در درجه اول باید داعش متوقف شود.

وی در ادامه گفت: بازیگران مهمی مانند ترکیه یا عربستان سعودی نمی‌خواهند واقعاً با داعش مبارزه کنند و این مسئله خود را در کوبانی نشان می‌دهد. برای این دو قدرت منطقه‌ای سقوط اسد اولویت اول است. آمریکا هم با نیروهایی که به‌صورت زمینی با داعش مبارزه می‌کنند از جمله ارتش سوریه، کردهای سوری، حزب‌الله و شبه‌نظامیان شیعه در عراق فاصله گرفته و نمی خواهد با آن ها همکاری کند. به این ترتیب حملات هوایی تأثیر زیادی نخواهند داشت.

کاکبرن در ادامه در پاسخ به این پرسش که داعش تا چه‌حد برای غرب خطرناک است، گفت: بسیار خطرناک است اما خطر آن به این دلیل است که مبارزان اروپایی که به مناطق بحرانی رفته‌اند به وطن خود برمی‌گردند. آنچه این سازمان تروریستی را تا این حد خطرناک کرده است این است که به‌خوبی سازماندهی شده است. اگر داعش حملات تروریستی در غرب را مد نظر قرار دهد اینها حملاتی هدفمند و به‌خوبی سازمان‌دهی شده خواهند بود. این سازمان بسیار منظم‌تر، بزرگ‌تر و خطرناک تر از شبکه تروریستی القاعده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی