گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
می 20, 2014 کد خبر : 27210 دسته‌بندی نشده گفت و گو

معاون قوه قضائیه:

پرونده شورای شهر رشت بدون هیچگونه ملاحظه ای پیگیری می‌شود

پرونده شورای شهر رشت بدون هیچگونه ملاحظه ای پیگیری می‌شود

گیلانیان : معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه ناآگاهی مردم را از دلایل کثرت پرونده‌های قضایی و طولانی شدن سیر بررسی پرونده‌ها عنوان کرد.

حجت‌الاسلام‌ هادی صادقی در نشست خبری با اشاره به اینکه جامعه نیازمند آشنایی با مسائل حقوقی و قضایی است، افزود: اگر آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، حوزه های علمیه و رسانه ها وظیفه خود را در عرصه آگاه‌سازی مردم از مسائل حقوقی و قضایی شناسایی و عمل کنند مشکلات حقوقی و قضایی در جامعه کمتر می‌شود.

وی در مورد نقش رسانه‌ها در آگاهی مردم از مسائل حقوقی و قضایی اظهار داشت: رسانه‌ها در این عرصه حرف نخست را می‌زنند و می‌توانند با فرهنگسازی ضمن همکاری با دستگاه قضا پایه‌گذار یک جریان صحیح و سالم ارتقابخش باشند.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در سال اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مسئولیت اهل فرهنگ بیشتر شده است، ادامه داد: پژوهش‌های فرهنگی در راستای آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای فرهنگی گام برمی‌دارد و فعالیت‌های این قوه را به اقامه نماز و فرهنگسازی آن در جامعه معطوف می‌سازد.

وی با تأکید بر اینکه نماز می‌تواند بسیاری از مشکلات را در جامعه رفع کند، گفت: اقامه نماز، قرائت قرآن، آشنایی با مفاهیم و معرفت پیدا کردن به کتاب آسمانی، اخلاق موعظه ای و سلوکی و اخلاق حرفه‌ای و سازمانی از برنامه‌هایی است که باید مدنظر قرار گیرد.

صادقی در مورد ارتقای فرهنگ عمومی جامعه اظهار داشت: قوه قضاییه برای ارتقای فرهنگ عمومی جامعه برنامه‌هایی دارد که معاونت فرهنگی استان ها باید به پیگیر آن باشند.

وی آگاهی بخشی ها و داشتن برنامه‌های مستند، مصاحبه و گفتگو در قالب رسانه‌های مکتوب، مجازی، دیداری و شنیداری را از جمله برنامه‌های قوه قضاییه برای ارتقای فرهنگ عمومی عنوان کرد.

صادقی یکی از برنامه‌های قوه قوه قضاییه را سرمایه‌گذاری در در این بخش دانست و افزود: اگر رسانه‌ها فضای مورد نیاز را فراهم کنند از همکاری دستگاه قضا در این عرصه برخوردار خواهند بود.

وی تأکید کرد: برای اصلاح وضع فرهنگی جامعه همه دستگاه‌های تربیت کننده از جمله خانواده، مدرسه، دانشگاه، محیط کسب و کار و غیره باید تلاش کرده و وارد میدان شوند تا فضای فرهنگی جامعه ارتقا یابد.

بیشترین پرونده‌ها در حوزه قاچاق مواد مخدر است

صادقی با بیان اینکه بخشی از شکایت‌های مطرح شده در قوه قضاییه مربوط به سرقت است، اظهار داشت: بیشترین پرونده‌های قوه قضاییه نیز به قاچاق مواد مخدر مربوط می‌شود و این مسئله بیانگر آن است که ۹۰ درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان تحت اشراف آمریکا صورت می‌گیرد.

وی افزود: قاچاق مواد مخدر دستاورد مبارزه دروغین آمریکا با تروریسم است که زمینه تولید مواد مخدر را در افغانستان افزایش داده است.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه ادامه داد: افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان مانند جنگ است که ایران از عوارض تولید مواد مخدر در این کشور رنج می‌برد.

وی اظهار داشت: آمریکا از این ثروت بادآورده که حاصل تولید مواد مخدر در افغانستان است بهره‌برداری می‌کند در حالیکه طی سال‌های اخیر با تصرف این کشور و تولید بیشتر مواد مخدر نشر این مواد را در ایران زیاد کرده که در این راستا حجم پرونده‌های قاچاق مواد مخدر با افزایش روبه‌رو شده است.

صادقی به افزایش طلاق در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین عوامل افزایش طلاق در جامعه وجود ازدواج‌های ناصحیح است.

وی با اشاره به تبادل مجرمان ایرانی در کشورهایی همچون عراق خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با وزیر دادگستری عراق امضا شده که براساس آن مجرمان ایرانی تبادل می‌شوند تا به کشور بازگردانده شده و در داخل پرونده‌های آنها مورد بررسی قرار گیرد و این یکی از راهکارهای حفظ حقوق مردم است.

پرونده شورای شهر رشت بدون هیچگونه ملاحظه ای پیگیری می‌شود

وی در مورد بررسی پرونده شورای شهر رشت نیز اظهار داشت: بدون هیچ‌گونه اغماض، تندروی و بی‌عدالتی پرونده‌ها در دستگاه قضایی پیگیری شده و این مسئله که پیگیری پرونده‌ها رها شده و یا اینکه تحت نفوذ افرادی است، صحیح نیست.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه ادامه داد: بخشی از قرار مجرمیت کیفرخواست تنظیم شده که به دلیل وسعت حجم پرونده بخش دیگر نیز در مرحله تحقیقات قرار دارد که به صدورحکم منجر خواهد شد.

صادقی ادامه داد: قوه قضاییه برای نیل به اهداف مورد نظر با برخی از سازمان‌ها تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده و با برخی دیگر نیز در حال انعقاد تفاهم‌نامه است.

وی همچنین گفت: قوه قضاییه با آموزش و پرورش برای تربیت صحیح فرزندان این مرزوبوم در مسائل حقوقی و رعایت آنها نسبت به برگزاری کارگاه‌های مختلف برای معلمان مدارس اقدام کرده و تولید مشترک فیلم در حوزه مطبوعات و کتاب را با همکاری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی در دستور کار خود قرار داده است.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه افزود: قوه قضاییه در حال پیگیری اجرای برنامه‌هایی با صداوسیما بوده که در این راستا مرکز رسانه در قوه قضاییه تاسیس شده است.

وی اظهار داشت: با برخی از مؤسسات فرهنگی ارتباط برقرار شده همچنین قوه قضاییه در حوزه مشاوره برای کاهش طلاق و تحکیم بنیان خانواده با بهزیستی همکاری مشترکی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

صادقی با بیان اینکه امربه‌معروف به عنوان یکی از مقوله‌های مهم عمومی بوده و همه مسلمانان نسبت انجام آن موظف هستند، گفت: ابعادی که دستگاه قضا در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر با آن روبرو بوده‌ در حال شناسایی است.

وی ادامه داد: در این راستا سلسله نشست‌های علمی و فنی پیش بینی شده که این نشست‌ها امسال در سطح استانی، منطقه‌ای و ملی با حضور معاونان فرهنگی، دادستان‌های سراسر کشور و اهل فن برگزار می‌شود تا مسئله یابی و راهکاریابی صورت گیرد.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه یادآور شد : بر این اساس خلأها و نقیصه های قانونی در امر به معروف و نهی از منکر شناسایی می‌شود تا از آمران به امر به معروف و ناهیان از منکر حمایت شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی