گیلانیان
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023
ژوئن 18, 2013 کد خبر : 19555 خبر ها

معاون وزیر راه و شهرسازی :

پنج هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برای راه آهن قزوین رشت هزینه شده است ‏

پنج هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برای راه آهن قزوین رشت هزینه شده است ‏

گیلانیان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: تاکنون حدود پنج هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برای ساخت راه قزوین رشت هزینه شده است.

ˈاحمد صادقیˈ روز سه شنبه پس از بازدید از راه آهن قزوین رشت در گفت و گو با خبرنگاران پیشرفت فیزیکی این راه آهن را ۸۵ درصد عنوان و بیان کرد: می کوشیم تا پایان سال جاری در صورت تامین اعتبار، این طرح بزرگ به بهره برداری برسد.

وی مجموع اعتبارات مورد نیاز این راه آهن را ۱۰ هزار میلیارد ریال ذکر و اظهار کرد: پیشنهاد اعتبارات مورد نیاز برای سال جاری سه هزار میلیارد ریال است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ۷۳ دستگاه تونل در این مسیر وجود دارد و بیش از ۸۱ درصد تونل ها حفاری شده و افزون بر ۵۰درصد نیز پوشش بتنی این تونل ها انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ۵۳ پل با دهنه ای بیش از ۲۰ متر به طول ۹کیلومتر در این مسیر واقع است که کار این تونل ها تا ۸۰ درصد پیشرفت دارد.

به گفته صادقی؛ همزمان دو ایستگاه قطار رشت و لوشان در طول این راه آهن درحال ساخت است که ایستگاه لوشان در مرحله پایانی و ایستگاه رشت با نصب شمع ها در مرحله نصب سازه های هستند.

وی ادامه داد: تاکنون در این دو ایستگاه ۱۲۶ شمع نصب شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی حجم کار ساخت این راه آهن را بسیار وسیع دانست و افزود: تمامی طراحی این راه آهن ، پل ها و تونل ها توسط مهندسان و مشاوران ایرانی انجام شده و این راه آهن را در اصل یک دانشگاه تونل سازی و پل سازی می توان عنوان کرد.

وی خاطرنشان ساخت: راه آهن قزوین رشت یکی از مهمترین راه آهن های کشور است و از طریق این خط ریلی؛ در آینده بخشی از جهان به هم متصل می شود و در نقش راه آهن ملی، فراملی و بین المللی خواهد بود.

وی تاکید کرد: از طریق این راه آهن، دریای خزر به خلیج فارس و کشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند وصل می شوند و این راه آهن بنادر شمالی را به بنادر جنوبی کشور متصل می کند و مزیت های فراوان حمل و نقلی دارد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ایجاد اشتغال، توسعه و عمران و آبادانی منطقه را نیز از اثرات این راه آهن خواند.

وی این طرح را برای کشور بسیار مهم ذکر و بیان کرد: طول این راه آهن تا بندرانزلی ۲۰۵ کیلومتر است که در قالب قطعات مختلف توسط شش پیمانکار همزمان در حال اجراست و از سال ۹۰ به بعد کار این راه آهن با جدیت ویژه ای پیگیری می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: تا قبل از سال ۹۰ سالیانه ۴۳۰ میلیارد ریال اعتبار به آن اختصاص می یافت ولی از آن سال به بعد؛ سالی یک هزار و ۴۲۰میلیارد ریال اعتبار به آن اختصاص می یابد.

پروژه راه آهن قزوین – رشت به طول ۱۶۴ کیلومتر، از جمله طرح های مهر ماندگار استان گیلان است. این خط آهن از نظر تأسیسات فنی و مهندسی و نیز عملیات اجرایی دارای ویژگی های منحصر بفردی است که از آن جمله می توان به بزرگترین پل ریلی کابلی کشور به طول ۵۶۰ متر که در حاشیه سد منجیل واقع شده، اشاره کرد./ منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی