گیلانیان
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ Sunday, 26 March , 2023
سپتامبر 6, 2012 کد خبر : 12323 انتخاب سردبیر

وقتي واعظ غير متعظ باشد :

چگونه می توان مردم را با (عمل) به دین و صلاح دعوت کرد !؟

چگونه می توان مردم را با (عمل) به دین و صلاح دعوت کرد !؟

اختصاصی گیلانیان : می گویند عبد الملک مروان مشغول خواندن قرآن بود که به او خبر دادند به عنوان خلیفه برگزیده شده است . او بعد از اینکه از حیرت به خود آمد قرآن را بوسید و کنار گذاشت و گفت: ” هذا فراق بینی و بینک ” زمان جدائی بین من و تو فرا رسید ! بعدها همین خلیفه که در سرداب کاخش مشغول گردن زدن مخالفانش بود در پاسخ به اعتراض همسفر مکه اش گفت : “ الملک عقیم ! ” حکومت عقیم است و فرزند ندارد.

ظاهرا این ماجرا در زمان ما هم هر از گاهی از کسانی که اولی الامر منکم را تفسیر می کنند به نوعی دیگر تکرار می شود ولی به دلیل مشغله فراوان زندگی ماشینی کمتر مورد توجه و تقبیح قرار می گیرد که بی اعتنائی و یا غمض عین به این قبیل موارد می تواند زیانبار باشد .

ماجرا از این قرار است یکی از ، به اصطلاح اعاظم استان که خود را با یک واسطه تالی تلو رهبری می داند و بدون شک اعمال مروان ها را نیز در سخنرانی هایش تقبیح کرده و می نماید به جای اینکه با رفتار خود تبعیت از رهبری را تبلیغ کند و مصداق : ” کونوا دعاه للناس بغیر السنتکم ”  باشد و مردم را با عمل خود به دین حق و صلاح دعوت نماید ظاهرا برای حفظ موقعیت و مقام خود  خلاف جهت رهبری گام بر می دارد که این امر باعث تحیر خودی ها و خرسندی از ما بهتران می شود .

نکته  اول : حضرت ایشان با توجه به موقعیت علمی و شرعی و عرفی خود از یک سو و ادعای وابستگی به رهبری با یک واسطه از سوی دیگر به خوبی می داند اقامه نماز عید فطر بدون اجازه ولی فقیه زمان آنهم در مکانی غیر از مسجد جایز نیست و تنها نمایندگان ولی فقیه که از سوی رهبر اسلامی مأذون هستند و یا ائمه جمعه که با یک واسطه از سوی رهبری مأذون می شوند می توانند به این کار اقدام نمایند .

واسطه است. بدون شک ایشان با توجه به موقعیت علمی و شغلی ای که دارد به خوبی باید بداند نماز عید فطر را کسی می تواند به جماعت اقامه نماید که از سوی ولی فقیه اجازه داشته باشد و بعبارت دیگر نماینده ولی فقیه که مستقیما از سوی ولی فقیه اذن دارد و یا ائمه جمعه که با واسطه از سوی رهبری منصوب شده باشند می توانند نماز عید را به جماعت اقامه نمایند .

وقتی جناب ایشان بدون توجه به این نکته ظریف شرعی و بدون داشتن اذن رهبری و حتی حکم امام جماعت راتب صرف درخواست افرادی عادی و فاقد تخصص دینی اقدام به اقامه نماز عید فطر به جماعت در مکانی غیر از مسجد می نماید خود جای سؤال دارد !؟

از یک فرد متشرع و مروج شریعت و با آن جایگاه دینی و ادعای اتصال به رهبری با یک واسطه نتظار می رود نه تنها در عمل به این نکات ظریف شرعی توجه داشته باشد بلکه با زیر پا گذاشتن غرور و منیت مراجعین عامه را به این مهم توجه دهد تا خدشه ای به اقتدار رهبری و تفرقه بین انقلابیون و مؤمنین ایجاد نشود . دریغ از یک ذره توجه !!

نکته دوم : در شرایطی که جریان انحرافی در راستای تضعیف رهبری به انواع حیل در صدد تخریب نمایندگان ولی فقیه است بلکه بتواند با تضعیف یاران صدیق ولی فقیه جایگاه رهبری را زیر سؤال ببرد  انتظار می رود افرادی چون ایشان که با آن همه ادعا از جایگاه نماینده ولی فقیه که منصوب و عیون رهبری است دفاع منطقی محکمی داشته باشند .

با کمال تأسف این آقا در برابر جمعی شهود و گواه که شهادتنامه های مکتوب و فایل صوتی آنان در اختیار می باشد به نماینده ولی فقیه اهانت کرد و تا کنون نیز احدی از مسئولان ذیصلاح به این مهم توجه نکرده است و تنها عده‌ای از معتقدان به ولایت و مومنین به صورت مکتوب به این عمل اعتراض نموده اند .

اگر چه بیان این درد ها ممکن است اثرات نامطلوبی در پی داشته باشد ولی سکوت در مقابل این اعمال نسنجیده ممکن است دو فردای دیگر تسری پیدا کند و در نهایت خوراک تبلیغاتی دشمنان انقلاب و ضد انقلاب را فراهم نماید .

در شرایطی که دشمنان اسلام و انقلاب تمام کنش ها و واکنش های ما را زیر ذره بین دارند تا از کاه، کوه بسازند از مراجع ذیصلاح انتظار می رود به این نکات به ظاهر کوچک ولی در واقع بسیار بزرگ و خطرناک و همسوی دشمن که می تواند در آینده مسئله ساز شود دقت و حساسیت بیشتری نشان دهند تا غفلت موجب پشیمانی نشود .

اخبار مرتبط

نظرات

  • ببخشید این … کی بوده؟!! آخه برادر من این چه رسم مطلب زدنه؟!اگه علاقه ای به نامبردن و ادرس صحیح دادن نداری دیگه چرا مطلب ناقص و بی سر و ته درج میکنی؟!

  • سعید عزیز ، این مطلب با این سبک نگارش و اطلاعات اندک ارائه شده انشاء الله تلنگری خواهد بود به شخص مورد نظر

  • گیلانیان عزیز! احتراما بعرض میرسان شما مشغول اطلاع رسانی در فضای مجازی هستید و در این امر یا اصولا نباید اصلاعات بدهید و یا وقتی مطلبی را عنوان میفرمایید باید بدور از حب و بغض و تعارفات معمول و غیر معمول باشد! اصولا این کار شما پیغام دادن به فردی از طریق رسانه است که اخلاقا پسندیده نیست اگر بنای امر به معروف و نهی از منکر دارید که اینکار نباید از این طریق صورت پذیرد اگر هم بنای افشاگری و تنبه افرد را دارید باز هم نباید از این تریبون بهره برداریکنید و گرنه این مطلب را یا بردارید و یا اطلاعات درست بدهید

  • مردم شهیدپرور ایران اسلامی و رزمندگان ،شهدا وایثارگران ۸ سال مردانه مقاومت کردند تا حریم ولایت حفظ شود،اما متاسفانه این مسئول تازه به دوران رسیده با تمسک به چفیه جبهه که نماد لبیک گویی به ولی زمان بوده است واین آقا خود حتی یک روز سابقه حضور درجبهه را ندارد ،به خود جرات میدهد، علنی به ساحت نماینده ولایت توهین کند! که اگر با ایشان برخورد جدی صورت نگیرد …………

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی