گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
مارس 15, 2012 کد خبر : 7786 خبر ها

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان :

گیلان در رتبه هفدهم صنعتی و سیزدهم توسعه یافتگی کشور است

گیلان در رتبه هفدهم صنعتی و سیزدهم توسعه یافتگی کشور است

محمدحسین اصغریان در جمع اعضای شورای اسلامی رشت گفت : زمانی رتبه صنعتی گیلان بین هفتم و هشتم بود و در این مقطع زمانی رتبه صنعتی استان به هفدهم تنزل یافته است.وی ادامه داد: در حال حاضر رتبه توسعه یافتگی استان در جایگاه سیزدهم کشور قرار دارد و ما به دنبال افزایش این رتبه هستیم و با اقدام‌هایی که هم‌اکنون در استان در حال انجام است و امیدواریم ابن رتبه به یک درجه ارتقا یابد. در حال حاضر هشت درصد ظرفیت تولید فولاد کشور در استان است و در بخش تولید سیمان نیز زمانی که وارد کننده سیمان بودیم.وی با بیان اینکه روزانه ۴ هزار تن سیمان تولید می‌شود، افزود: با راه‌اندازی کارخانه‌های سیمان دیلمان این میزان به ۸ هزار تن در روز افزایش می‌یابد.
این مسئول تولید کاشی در گیلان را ۱٫۵ میلیون متر مکعب عنوان کرد و بیان داشت: در حال حاضر تولید کاشی در گیلان به ۴ میلیون متر مکعب رسیده و در شش ماهه نخست سال ۹۱ با راه‌اندازی طرح توسعه بزرگ‌ترین کارخانه کاشی گیلان میزان تولید به ۸ میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد. به گفته وی گیلان در تولید دارو رتبه سوم، تولید قطعات خودرو رتبه چهارم و تولید دخانیات رتبه نخست کشور را دارد.
اصغریان اذعان کرد: در سال جاری تعداد ۲۵۰ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شده و به لحاظ طرح‌های در دست اجرا رتبه هفتم کشوری را داریم.وی درباره تعطیلی برخی کارخانه‌های گیلان مانند کنف‌کار، خاور، فومنات و پنگوئن یادآور شد: شرکت کنف‌کار در سال ۸۶ دارای ۲۲۰ کارگر بود که ۱۳۰ نفر بازنشسته شدند و ۶۷ پرونده در این زمینه در حال بررسی است و در مدت یک ماه آینده ۱۷ کارگر باقی می‌ماند که زمینه کار برای آنها فراهم می‌شود و این کارگران در نیمه نخست سال ۹۱ تمام مطالبات خود را دریافت می‌کنند.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، وضعیت کارخانه خاور را بلاتکلیف بودن ۱۵ کارگر آن عنوان کرد و بیان داشت: مطالبات آنها زیر ۵ ماه است در حالی که قبلا ۱۴ ماه مطالبات شناور داشتند.وی اضافه کرد: کارخانه فومنات نیز با ۱۰۰ نفر کارگر راه‌اندازی شده و می‌تواند با تکنولوژی جدید به کارگران بیشتری واگذار شود.
اصغریان به وضعیت شرکت پنگوئن با ۱۲۰ کارگر رسمی اشاره کرد و افزود: این شرکت با وجود اینکه متعلق به بخش خصوصی است اما با حمایت بی‌نظیر سازمان تامین اجتماعی قرار است تمام کارگران با ۱۴ سال سابقه کار بازنشسته شوند و کارخانه بازسازی شود و مطالبات تامین اجتماعی از طرف کارخانه‌ در پنج سال به صورت اقساط از طرف شرکت پرداخت شود.وی به وضعیت تصفیه‌خانه شهر صنعتی رشت اشاره کرد و اظهار داشت: شهر صنعتی رشت فاقد تصفیه‌خانه است و در برخی از واحدهای مستقر در این شهر صنعتی از جمله فولاد یک دوم تصفیه خانه کل شهر صنعتی هزینه احداث تصفیه خانه شد و امیدواریم در مدت سه سال آینده پروژه تصفیه خانه رشت نهایی شود و مطابق برنامه زمان‌بندی محیط زیست حرکت کنند.
این مسئول وضعیت صنعت استان را با وجود تحریم‌ها خوب ارزیابی کرد و اذعان داشت: با توجه به فشارها و تحریم‌ها وضعیت واحدهای صنعتی استان خوب است.وی همچنین در بخش بازرگانی از توزیع یک‌هزار و ۷۰۰ تن میوه از ۲۶ اسفند جاری خبر داد و افزود: یک‌هزار تن پرتقال و ۶۰۰ تن سیب از طرف شبکه تعاونی روستایی خریداری شده که با هدف تامین به موقع میوه مورد نیاز مردم در روزهای پایانی سال و تنظیم بازار میوه در هشت نقطه از رشت و سراسر استان توزیع می‌شود.
اصغریان، قیمت سیب زرد را هر کیلو یک هزار و ۶۰۰ تومان، سیب سرخ یک‌هزار و ۹۰۰ تومان و پرتقال را یک‌هزار و ۳۰۰ تومان در جایگاه‌های عرضه میوه عنوان کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

  • آفرین به همیت وجدیت مسوولین گیلان.
    اگه تلاشتون رو بیشترکنید میتونیم از آخراول بشیم.
    اونوقت ما هم به شما افتخار میکنیم.

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی