گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
جولای 31, 2012 کد خبر : 11196 خبر ها

رئیس گروه پیشگیری دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

گیلان ۲۱۵ بیمار شناخته شده ایدز دارد

گیلان ۲۱۵ بیمار شناخته شده ایدز دارد

گیلانیان : سید محمود رضوانی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی گیلان با بیان اینکه ایدز از طریق مواد ضد عفونی کننده و حرارت از بین می‌رود اظهار کرد: نیش حشرات، خوردن و آشامیدن همراه دیگران و اشک و بزاق موجب انتقال بیماری ایدز نمی‌شود. وی تعداد بیماران مبتلا به ایدز در ایران را حدود ۲۳ هزار نفر اعلام کرد و افزود: ایدز یک بیماری عفونی ساده و موضوع بهداشتی مهم است.
رضوانی بیماران مبتلا به ایدز را نیازمند مهارت‌های اجتماعی دانست و تصریح کرد: بیماران مذکور باید بتوانند موقعیت‌های خطرناک را تشخیص داده و با آن مقابله کنند.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را ناشی از رفتارهای بیماران مبتلا به ایدز دانست و خاطرنشان کرد: بیماران مذکور افراد با خطرپذیری بسیار بالا محسوب می‌شوند و بیش از دیگران در معرض خطر آلودگی هستند.وی مجموع موارد شناخته شده افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی و ایدز در گیلان از آغاز اپیدمی تاکنون را ۲۱۵ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد ۴۷ نفر از افراد مذکور فوت کردند.
رضوانی با اشاره به مهاجرت دو نفر از بیماران اچ‌آی‌وی از گیلان، خاطرنشان کرد: پرونده تنها ۵۴ نفر فعال است و به ما مراجعه می‌کنند. این مسئول بسیاری از مشاوره بیماران مبتلا به ایدز را به صورت تلفنی خواند و ابراز کرد: بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی صلاح نمی‌دانند خود را نمایان کنند. وی آمار تعداد بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی در گیلان را ۴ تا ۵ برابر بیماران گزارش شده عنوان کرد و یادآور شد: پراکندگی بیماران مبتلا به ایدز در تمام شهرستان‌ها وجود دارد.
رضوانی بیماران گزارش شده مبتلا به ایدز در آستارا را ۶ نفر دانست و اذعان کرد: تعداد ۱۱ نفر در آستانه اشرفیه، ۳ نفر در انزلی، ۱۰ نفر در صومعه‌سرا و ۱۲۷ نفر در رشت مبتلا به بیماری اچ‌آی‌وی هستند ضمن اینکه در شهرستان املش موردی از بیماری ایدز گزارش نشده است.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۷۹ درصد موارد ابتلا به بیماری ایدز را در گروه‌های اعتیاد و تزریقی اعلام کرد و افزود: ۱۲ درصد مربوط به روابط جنسی و ۹ درصد مربوط به سایر موارد است. وی با بیان اینکه سایر موارد در تمام کشورها وجود دارد، خاطرنشان کرد: راه انتقال جنسی الگوی دنیا در پیشرفت بیماری ایدز شده است.
به گفته رضوانی، سال ۸۸ هیچ مورد انتقال ایدز از طریق جنسی در گیلان نداشتیم و به تدریج انتقال از راه جنسی افزایش داشته است.
این مسئول ۲۵ درصد از موارد شناسایی شده ایدز در سال جاری در گیلان را از طریق جنسی عنوان کرد و گفت: این امر برای استان گردشگرپذیر خیلی دور از ذهن نیست. وی ادامه داد: اگر به ورود میلیون‌ها نفر گردشگر به عنوان فرصت نگاه می‌شود، تهدیدهایی نیز به همراه دارد.
رضوانی ۸۹ درصد بیماران مبتلا به ایدز در گیلان را مردان دانست و بیان کرد: زنان ۱۱ درصد مبتلایان به ایدز در استان را تشکیل می‌دهند.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی