گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ Thursday, 30 March , 2023
مارس 16, 2014 کد خبر : 25680 خبر ها

آیت الله قربانی در افتتاح یادمان عبدالرزاق لاهیجی:

اگر در این فضا برای مردم ولایتمدار گیلان خدمت لازم نشود ما ملعون تاریخ خواهیم بود

اگر در این فضا برای مردم ولایتمدار گیلان خدمت لازم نشود ما ملعون تاریخ خواهیم بود

اختصاصی گیلانیان : طی مراسمی با حضور آیت الله قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار گیلان از یادمان ملا عبد الرزاق لاهیجی در زادگاهش امیر کیاسر کیاشهر بهره برداری شد .

نماینده ولی فقیه در گیلان طی سخنانی قبل از افتتاح یادمان گفت : خوشحالم روزگاران سخت گذشته را پشت سر گذاشتیم و این روزگاران شیرین را درک کردیم . خوشحالم از اینکه امروز توفیقی رفیق راه شد ما خدمت مردم شریف کیاشهر شرفیاب شدیم .

وی ادامه داد : من در سال ۷۲ در لاهیجان کنگره ای برای حکیم فیاض لاهیجی ، صاحب گوهر مراد و شوارق و کتاب های دیگر برگزار نمودم در آن زمان این کشف برای من صورت نگرفته بود که فیاض اهل کجا است .

وی افزود : کتابی است به نام جمال الصالحین در اخلاق ، نوشته میرزا حسن لاهیجی ، پسر حکیم ملا عبدالرزاق لاهیجی و نوه دختری ملا صدرای شیرازی که قبرش در قم، کنار خیابان واقع شده و الآن زیارتگاه است .k6

آیت الله قربانی گفت : در زمان طاغوت من از مرحوم آیت الله واصف که اهالی (دشمن کرده) و از علما و مجتهدین بوده و در قم چاپخانه داشت درخواست کردم این کتاب خطی را به شکل فتو کپی چاپ نماید و مبلغ بیست و پنج هزار تومان بابت چاپ نیز به ایشان دادم که این کار صورت گرفت و آن کتاب الآن پیش من است .

وب همچنین گفت : بعدها متوجه شدم پشت جلد این کتاب نوشته : زادگاه مرحوم ملا عبدالرزاق روستای امیر کیاسر کیاشهر است و در کتاب (زادگاه من) که نوشتم این مطلب را در شرح حال حکیم نوشتم . استاندار ما وقتی این کتاب را خواند روی عرق هم محلگی تصمیم گرفت این یادمان را در اینجا ایجاد و آن را امروز افتتاح نمایند .

وی در مورد کشف دیگر خود گفت : آیت الله مدرس چهاردهی ، یکی از مجتهدینی است که آیت الله مرعشی نجفی ، و حاج آقا بزرگ تهرانی و بسیاری از مجتهدین در نجف شاگرد او هستند نوه عبدالرزاق است. مرحوم زاهد خمیرانی در رشت ، داماد آقای مدرس چهاردهی بود و پسرش که دو سال قبل فوت کرده خودش به من گفت من نوه عبدالرزاق هستم .

وی افزود : من در کتاب (زادگاه من) در تاریخ مدرس چهاردهی نوشتم ایشان اصلیتش امیرکیاسری است که به چهارده مهاجرت کرد و لقب چهاردهی بعد از مهاجرت در باره ایشان گفته شده است .

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت : بنابراین در یافتن این حلقه مفقوده برای من معلوم شد مدرس چهاردهی هم از نوادگان ملا عبدالرزاق است و اصلا مال امیر کیاسر است و عبدالرزاق هم اهل اینجا هست و زاهد خمیرانی نیز خودش گفت من از بقیه السلف عبدالرزاق هستم ؛ الحمد الله من این سلسله را به این کیفیت کشف کردم .

امام جمعه رشت گفت : کشف دیگر بنده این است که در (سرتربت) اشکور یک بقعه ای هست که چهار نفر از سادات کیا به نام های : حسن کیا ، ناصر کیا ، علی کیا در آنجا مدفون هستند . حسن کیاده و ناصر کیاده بر گرفته از نام ایشان است .

وی ادامه داد : سرتربت جزء ییلاق اشکورات است . راهی که از املش به آنجا دارد راه بسیار خراب است و قبور این بزرگواران نیز به مرور زمان خراب شده و با توجه به اینکه این مکان زیارتگاه بسیاری از مردم هست ولی فاقد هرگونه امکانات است .

وی گفت : من در گذشته به استانداران از جمله سلطانی فر گفتم این سادات به گردن ما حق دارند ، بیاییم این بقعه و راه را اصلاح و بازسازی کنیم ؛ در بیست و هشتم صفر شاید دو، سه هزار نفر مردم اشکور و سرتربت بر سر مزار این عباد صالح جمع می شوند که نه یک دستشوئی، نه یک مسجد درست ، نه یک زائر سرا و نه یک راه مناسب دارد.

آیت الله قربانی گفت : به آقای دکتر نجفی گفتم : این را در زمان استانداری خودت احیا کن ، من با این سن و سال و ضعف بدنی حاضرم با شما به این مکان بیایم ، هم راهش را درست کنیم و هم مسجد و هم سایر نیازمندی هایش را فراهم کنیم ؛ این کیاشهر مال آن عبد صالح است ، اقلا نام آنها را زنده بداریم .

وی افزود : الحمد الله استاندار ما از شما است ، نماینده جانباز شما آقای محمد حسین قربانی ، برادر زاده خوب من که برادر شهید است از شما است . آن روزی که ایشان را از جبهه برای تهران آوردند و به منزل من تحویل دادند ، دو دست هایش شکسته بود، نمی توانست در خانه را بزند تا در را برایش باز کنند ، بالاخره خداوند دوباره ایشان را به ما برگرداند و الحمد الله نماینده قدر استان هست .

وی ادامه داد : از آن طرف هم خدا رحمت کند حجت الاسلام اسماعیلیان را ، در این سامان مظلوم زندگی کرد ؛ من خاطرات تلخ و شیرینی از ایشان دارم بهمین جهت در مظان استجابت دعا هرگز فراموشش نمی کنم ، خاطرات تلخش را نمی گویم تا شما آزرده خاطر شوید ، ولی باور کنید مقام اسماعیلیان از خیلی بقاع بالاتر است ؛ سه شهید دارد، دو جانباز دارد ، یک آزاده دارد ؛ خانواده علی اکبری سیزده شهید دارد ، کجا اینچنین سرمایه گذاری شده است ، الحمد الله فرزند برومندش، حسین عزیز ما فرماندار آستانه و این منطقه شده است .

آیت الله قربانی گفت : اینجا باید این نکته را عرض نمایم اگر در این فرصت و فضا برای مردم این سامان خدمت های لازم نشود ما ملعون تاریخ خواهیم بود ، بنابراین باید چنان برای مردم این سامان و آستانه اشرفیه و مردم استان ولایتمدار خدمت بکنیم که در تاریخ ها ان شاء الله ثبت شود . 

K-4

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی