Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : فرصتی دست داد در یک گفتگوی اختصاصی نظر جبار کوچکی نژاد ، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی را در زمینه های : آزمون استخدامی گیلان ، حکم شهردار ، آبگرفتگی شهر رشت و قطع یارانه های نهاده های کشاورزی و امور جویا شویم :

آقای کوچکی نژاد ! ضمن تشکر ، یکی از مشکلات اساسی خانواده های گیلانی اشتغال جوانان است . چندی قبل قرار بود که از طریق آزمون استخدامی تعدادی از بیکاران استان جذب ادارات شوند تعداد زیادی متقاضی کار ثبت نام نمودند و بابت ثبت نام هم از هر متقاضی 20 هزار تومان گرفته شد . پس از ماه ها انتظار اعلام شد به دلیل عدم اعتبار ، آزمون استخدامی باطل شده است . حالا که آزمون باطل شده تا کنون هیچ اقدامی در خصوص استرداد وجوه دریافتی بعمل نیامده است .

حال سوال این است : آیا براستی این آزمون باطل شده یا خیر ؟ اگر جواب مثبت است تکلیف پول های دریافتی از متقاضیان چه می شود ؟

من از روش جذب نیروی کار برای دولت بسیار متأسفم . این موضوع را بارها در مجلس مطرح کردیم و اخیرا قانونی در دست بررسی داریم که هفته آینده به صحن مجلس می آید و می خواهیم این بخش را برای دولت شفاف نماییم.

از یک طرف هر کس فامیل و آشنای خودش را در دستگاه های دولتی جذب می کنند ولی برای افراد ضعیف یا با تحصیلات پائین دارند آزمون برگزار می کنند که با کمال تأسف این آزمون ها ابهام دارد و برای مردم توضیح نمی دهند و این یکی از مشکلات استان است .

ما پیگیر هستیم . یکی ، دو بار از وزیر کشور خواستیم وضعیت آزمون را برای مردم روشن کنند که ان شاء الله به یک نتیجه ای برسیم.

مطلب بعدی حکم شهردار رشت است ، گفته می شود علیرغم اینکه وزیر کشور در معارفه استاندار گیلان در مورد صدور حکم شهردار رشت قول مساعد داده بود ولی هنوز اقدامی بعمل نیامده است ، تکلیف این مورد چه می شود ؟

متأسفانه بر اثر عدم اجرای قانون از سوی مسئولان کشوری گاهی اوقات دچار مشکل می شویم . شهرداری از جمله اداراتی است که محل تنش و مشکلات مردم است به نحوی که حدود 700 هزار نفر شهروند باید از خدمات متولی شهر برخوردار شوند . گاهی به دلیل بی تدبیری مسئولان این خدمات از مردم دریغ می شود .

کوچکی نژاد ادامه داد : من اخیرا سوالی از وزیر کشور کردم که چرا مدت هاست شهردار رشت حکم رسمی ندارد و با حکم شورا دارد کار می کند که این امر باعث مشکلاتی شده است

وی افزود : شهرداری که حکم وزارت کشور نداشته باشد شهرش از گرفتن امکانات دولتی محروم می شود و یا وزارت کشور در دادن امکانات کوتاهی می کند و این به ضرر شهر و مردم شهر است . وزیر کشور به مجلس آمد و پاسخگو شدند و ما در تلاش هستیم یک طوری این مورد را حل نماییم .

جناب عالی یکی از نمایندگان رشت بودید که به افتتاح پروژه فاضلاب شهر اعتراض کردید و آن را ناقص و یک افتتاح نمایشی دانستید و به عنوان اعتراض در مراسم افتتاحیه نیز شرکت نکردید ؛ الآن ما شاهدیم با کوچکترین بارندگی سطح شهر دچار آبگرفتگی می شود . عکس العمل وزارت نیرو چه بود و برای رفع مشکل شهروندان چه اقداماتی کردید ؟

ما بعد از آن افتتاح نمایشی در مجلس از وزیر سوال کردیم که سبب شد معاون وزیر در امور آب (آبفا) طی یک سفر یک روزه به گیلان تقریبا تمام نقائصی را که ما بر پروژه گرفته بودیم و با 10 ، 20 درصد پیشرفت فیزیکی افتتاح شده بود بازدید کردند و تمام ایرادات وارده را پذیرفتند .

کوچکی نژاد گفت : در این سفر در نقاط شهر که مشکل آب شرب داشتند با اختصاص چند میلیارد تومان رفع مشکل کردند و در بعضی مناطق حاشیه ای و محروم شهر که فاضلاب مشکل داشت 5 میلیارد تومان برای رفع نقایص آن به طور موقت اختصاص دادند . با توجه به اینکه این رفع مشکل های مقطعی دردی و مشکلی را حل نمی کند پیگیریم که بتوانیم آن را به یک سرانجام قطعی برسانیم .

با توجه به اینکه یکی از شعارهای انتخاباتی جناب عالی که اول روستا زاده هستید و بعد وکیل شدید ، باید بگویم در سال زراعی گذشته کشاورزان حوزه انتخابیه شما و استان مضایقی در مورد نهاده های کشاورزی داشتند و دلیلش را قطع یارانه دولت از نهاده های کشاورزی اعلام کردند که موجب افزایش بی سابقه قیمت نهاده های کشاورزی شد و اخیرا هم یارانه امور دام را قطع کردند که باعث بالا رفتن قیمت فراورده های لبنی شد . جناب عالی برای رفع مشکل کشاورزان و شهروندان چه برنامه هائی دارید و چگونه می توان این قیمت های افسار گسیخته را مهار کرد ؟

سال گذشته در مورد نهاده های کشاورزی دولت بدترین روش را اجرا کرد و نهاده های کشاورزی را به قیمت آزاد به مردم فروخت ولی متولیان استانی به دروغ گفتند در این بخش مشکل ندارند و همه مشکل را حل کردند .

وی ادامه داد : من اخیرا به مسئولان بخش کشاورزی گفتم از همین زمان برای سال آینده برنامه ریزی کنند و به ما هم اعلام نمایند که به چه شکلی نهاده های کشاورزی را تأمین و بین کشاورزان تقسیم خواهند کرد و اگر یارانه ای نیست ما از همین حالا پیگیری نماییم .

کوچکی نژاد افزود : در قانون هدفمندی یارانه ها به طور کامل قید شده نهاده ها جزء یارانه هائی است که دولت باید پرداخت نماید و ما موظفیم پیگیری نماییم تا آن بلائی که در سال زراعی گذشته بر سر کشاورزی آمده امسال تکرار نشود و کشاورزان بتوانند از یارانه ها استفاده کنند .

در امور دام چه ؟

در این بخش هم یارانه قطع شده و از سوی دیگر به دلیل افزایش قیمت ارز و تورم خود به خود قیمت فراورده های لبنی هم افزایش پیدا کرده است و ما باید مراقبت کنیم در مواردی که به قشر آسیب پذیر لطمه وارد می شود دولت با پرداخت یارانه مستقیم اقدام کند .

وی افزود : اگر دولت بتواند نیازمندی های امور دام را فراهم نماید فراورده های لبنی ارزان خواهد شد .

از وقتی که به "گیلانیان" دادید سپاسگزارم .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان