گیلانیان
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ Monday, 20 March , 2023
فوریه 19, 2013 کد خبر : 17464 دسته‌بندی نشده

فایننشال تایمز درباره پرونده هسته‌ای ادعای جدید:

۱۸ ماه تا مرحله سرنوشت ساز!

۱۸ ماه تا مرحله سرنوشت ساز!

گیلانیان : جیمز بلیتز در مقاله ای برای فایننشال تایمز به مسئله هسته ای ایران پرداخته و می نویسد: «سردی و بن بست ناشی از برنامه هسته ای تهران که نزدیک به یک دهه میان ایران و غرب وجود داشته، مدت زمان طولانی است که به نمایشی مشقت بار تبدیل شده است.»

به گزارش گیلانیان به نقل از فایننشال تایمز، بلیتز در این مقاله معتقد است که برنامه هسته ای ایران طی ۱۸ ماه آینده وارد مرحله ای سرنوشت ساز می شود.

بنا به نوشته وی؛ دو دلیل عمده وجود دارد که چرا مسئله ایران طی ۱۸ ماه آینده وارد مرحله سرنوشت سازی خواهد شد. نخست اینکه ایران در حال نزدیک شدن به مرحله ای است که بتواند یک حرکت سریع و ناگهانی به سوی بمب هسته ای داشته باشد، بدون آنکه آمریکا و اسرائیل قادر باشند از طریق اقدامات نظامی مانع آن شوند.

فایننشنال تایمز در ادامه ادعا کرد: «کارشناسان معتقدند طی یک سال آتی ممکن است شرایط تغییر کند. هفته گذشته بود که ایران اعلام کرد نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نطنز را که می تواند اورانیوم را با سرعتی دو تا سه برابر بیشتر از سرعت فعلی غنی سازی کند، آغاز کرده است. این اقدام بدان معنا است که ایران در سال ۲۰۱۴ در موقعیتی قرار خواهد گرفت که حرکت نهایی برای دستیابی به سلاح هسته ای بسیار کوتاه تر از دو ماه خواهد بود»

بلیتز در حالی این مسئله را مطرح می کند که ایران آماده گفتگو با گروه ۱+۵ طی هفته آینده در قرقیزستان می شود. وی معتقد است: «هیجان چندانی در مورد نتایج این نشست هسته ای به چشم نمی خورد. هیچ کس انتظار ندارد که دیپلمات های جهان در روز بیست و ششم فوریه آلماتی را با یک موفقیت دیپلماتیک یا شکست کلی در مذاکرات ترک کنند.»

تحلیلگر فایننشنال تایمز عنوان کرد “شاید روند برنامه هسته ای ایران، آمریکا و اسرائیل را نگران کند اما عامل دیگری هم وجود دارد که ۱۸ ماه آینده را بسیار سرنوشت ساز می کند- تاثیر تحریم های انرژی و بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا بر ایران.”

بنا به ادعای بلیتز؛ دیپلمات های غربی در حالی به ارزیابی تفکرات مقامات ایران می پردازند که تحریم‌ها به زودی ایران را مجبور به عقب نشینی خواهد کرد. این تحلیلگر برای تائید ادعای خود به کاهش فروش نفت و کاهش ارزش پول ملی ایران اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ عنوان کرد: «اگر موفقیت در روند مذاکرات وجود داشته باشد، این موفقیت چه زمان رخ خواهد داد؟ اکثر کارشناسان معتقدند این امر دستکم تا شش ماه دیگر ممکن نخواهد شد.»

بلیتز در توضیح این تحلیل خود سه دلیل را بیان کرد. وی در ابتدا مدعی شد”رهبری ایران قصد ندارد پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری طی ماه ژوئن، هیچ امتیازی به غرب بدهد.”

تحلیلگر فایننشنال تایمز نوشت: «دوم اینکه آمریکا و متحدانش همچنان صبور هستند. آنها می خواهند که نظر ایران را به سوی یک معامله جلب کنند اما همچنین معتقدند تاثیر تحریم های اقتصادی باعث می شود که زمان به نفع ایران نباشد.»

بلیتز عنوان کرد: «مورد سوم این است که اسرائیل، آنطور که سال گذشته میلادی مدعی بود، به تنهایی دست به اقدام نظامی پیشگیرانه علیه ایران نخواهد زد. سازمان نظامی اسرائیل باور دارد که نمی تواند بدون حمایت آمریکا دست به اقدامی بزند. به همین دلیل است که اسرائیل آماده است زمان بیشتری به دیپلماسی بدهد.»

منبع : فرارو

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی