Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: اقلیم استان برای تکثیر و ازدیاد پیاز زعفران کشور مناسب شناخته شده است.

مسعود الماسی افزود: اقلیم گیلان برای ازدیاد پیاز انتقال یافته زعفران استان خراسان در طول دو سال اخیر مساعد بوده و نتیجه آن در یک دوره 9 ماهه، تولید دو و نیم برابری پیاز زعفران بوده است.

وی اظهار داشت: بخش جلگه گیلان به دلیل غنی و مرطوب بودن خاک برای تولید پیاز استاندارد مناسب بوده و در این مناطق از پیازهای انتقالی زیر چهارگرم، پیازهایی با وزن بیش از هشت گرم توسط بخش خصوصی و براساس هماهنگی ها و توافق سازمان های جهاد کشاورزی گیلان و خراسان رضوی تولید شده است.

الماسی خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر زعفران در مناطق عمارلو رودبار، پیرکوه و دیلمان سیاهکل، زیار رودسر و کوجیر املش واقع در ارتفاعات چهار شهرستان گیلان بصورت مزارع کوچک خود مصرفی و در دو شهرستان تالش و آستانه اشرفیه پیازهای انتقالی استان خراسان به منظور تکثیر و ازدیاد کشت می شود.

وی خاطرنشان کرد: پیاز زعفران در گیلان در آبان ماه به گل می نشیند.

سالیانه حدود 250 تن زعفران در جهان تولید می شود که ایران با اختصاص 230 تن از این مقدار زعفران، به طور متوسط 90 تا 93 درصد تولید جهانی، مقام اول را دارد./ منبع : ایرنا

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان