Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت : محمدباقر نوبخت با اشاره به دو موضوع مهم مورد بررسی در جلسه امروز هیئت دولت، اولین موضوع را انتخاب مصطفی سالاری به عنوان استاندار بوشهر و مرتضی روزبه به عنوان استاندار قزوین و موضوع بعدی را آخرین هماهنگی ها برای لایحه بودجه سال 1393 عنوان کرد

سخنگوی دولت گفت: باید با افتخار عرض کنم که همکاران ما در حوزه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و همه کارکنان در سراسر کشور و در دستگاه های اجرایی در همکاری فشرده و هماهنگ، لایحه بودجه سال 93 را قبل از انقضای مهلت قانونی که 15 آذر است به فرجام رساندند.

محمدباقر نوبخت ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دو موضوع مهم مورد بررسی در جلسه امروز  هیئت دولت، گفت: اولین موضوع انتخاب استانداران بوشهر و قزوین بود که براساس مصوبه هیئت وزیران مصطفی سالاری به عنوان استاندار بوشهر و مرتضی روزبه به عنوان استاندار قزوین انتخاب شدند.

وی موضوع دیگر مورد بررسی در جلسه امروز هیئت دولت را آخرین هماهنگی ها برای لایحه بودجه سال 1393 اعلام کرد و افزود: باید با افتخار عرض کنم که همکاران ما در حوزه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و همه کارکنان در سراسر کشور و در دستگاه های اجرایی در همکاری فشرده و هماهنگ، لایحه بودجه سال 93 را قبل از انقضای مهلت قانونی که 15 آذر است به فرجام رساندند.

وی تصریح کرد: لایحه بودجه که تبصره های آن در خلال هفته به انجام رسیده بود، یکشنبه هفته آینده با هماهنگی های به عمل آمده تقدیم مجلس می شود.

نوبخت در ادامه گفت: رئیس جمهور یکشنبه آینده علاوه بر تقدیم لایحه بودجه 93 دو گزارش نیز به مجلس ارائه خواهد کرد. رئیس جمهور روز یکشنبه در نطقی از مشخصات، امتیازات و ویژگی های لایحه بودجه 93 با نمایندگان مجلس سخن خواهد گفت.

وی گفت: رئیس جمهور همچنین عملکرد قانون برنامه پنجم در سال 91 و چگونگی اجرای احکام و ارقام قانون برنامه پنجم در سال 90 را هم تقدیم مجلس می کند.

وی در پاسخ به این سؤال که دو گزارش رئیس جمهور به مجلس در قالب چه آمارهایی خواهد بود، گفت: آمار و ارقامی که رئیس جمهور در روز یکشنبه به آن استناد می کند، آماری است که در زمان دولت دهم تولید شده است و به هیچ وجه آمار جدیدی از خودمان ارائه نمی کنیم.

نوبخت خاطر نشان کرد: ما عملکرد دولت قبل را از منظر خود ارزیابی نمی کنیم و فقط آمار و ارقام مربوط به آن زمان را از آمارهای مرکز آمار ایران ارائه می کنیم.

احصاء میزان بدهی دولت به پیمانکاران طرح های عمرانی در حال بررسی است

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دولت درخصوص آخرین وضعیت 35 مصوبه شهریور ماه دولت درخصوص تسهیل فعالیت های تولیدی گفت: دولت هفدهم شهریور مصوبه ای 35 بندی داشت که برخی تصمیم نامه و برخی معطوف به گمرک بود که همه مبنای آن محاسبه شد.

وی افزود: تعدادی از این مصوبات نیز مرتبط با نظام بانکی بود که اجرا می شود و بخشی هم به تکالیف معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ارتباط داشت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: مهمترین بحث در این باره تعیین میزان بدهی دولت به پیمانکاران طرح های عمرانی بود چرا که مطالبات پیمانکاران برای ما اهمیت فراوانی دارد و اگر این مطالبات پرداخت نشود آنها نیز نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه 3 میلیون و 200 هزار خانوار از محل طرح های عمرانی و بخش خصوصی ارتزاق می کنند، افزود: اگر مطالبات این پیمانکاران پرداخت نشود آنها نیز نمی توانند به این تعداد خانوار ادای وظیفه کنند. معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موظف شده است همه مطالبات در این بخش را احصا کند تا برای پرداخت این مطالبات برنامه ریزی صورت گیرد.

دولت بنا ندارد عرصه های کشور را به غیر جوانان واگذار کند

نوبخت در خصوص دغدغه مجلس درباره به کارگیری افراد بازنشسته در دولت نیز اظهار داشت: بنده شب گذشته به طور کامل در این باره صحبت کردم، البته در خصوص طرح مجلس این را بگویم که مربوط به وزرا نبوده و بیشتر شامل حال معاونان وزرا و استانداران بوده است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: دولت چندی پیش با توجه به شرایط خاص کشور تصمیم گرفت 24 نفر از بازنشستگان را به کارگیری کند که مجلس شورای اسلامی با طرحی دو فوریتی روز گذشته برای ممنوعیت و لغو ابلاغ این تصمیم، مذاکراتی صورت داد که در نهایت مجلس به این طرح رأی نداد و ما توانستیم از خدمات این بازنشستگان با تجربه استفاده کنیم.

وی افزود: دولت قطعاً به نظر مجلس و طراحان این طرح اعتقاد دارد و فکر می کنیم سخن درست بوده است و ما قطعاً این کار را خواهیم کرد و  دولت تصمیم ندارد در سطح وسیعی از بازنشستگان استفاده کند و ما در سطح محدود در حد معاونان وزرا و استانداران از بازنشستگان استفاده کرده ایم. ما دغدغه مجلس را مورد توجه قرار می دهیم و فقط خیلی محدود و با توجه به قوانین و مقررات قانونی از بازنشستگان استفاده خواهیم کرد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تشکر از نگاه واقع بینانه رئیس و نمایندگان مجلس در جهت تعامل میان قوای مجریه و مقننه به آمارهایی از بکارگیری بازنشستگان در چهار دولت گذشته اشاره کرد و گفت: طی دولت هفتم و هشتم از 669 بازنشسته و در دولتهای نهم و دهم از 984 بازنشسته دعوت به همکاری شد و در خصوص دولت یازدهم هم از آغاز تاکنون فقط 24 نفر بکارگیری شده اند که جزو معاونان وزرا و استانداران بودند.

نوبخت تاکید کرد: ما با احترام به همه نمایندگان مجلسی که نگران اشتغال جوانان هستند، اعلام می کنیم که دولت بنا ندارد عرصه های کشور را به غیر جوانان واگذار کند و شخص رئیس جمهور استفاده از جوانان، زنان و نخبگان را در همه عرصه ها مد نظر دارد. البته فرصتی برای آزمون و خطا در برخی پستهای حساس نداریم و اگر هم از تجارب تعداد معدودی استفاده می کنیم به جهت حفظ منافع ملی است.

گزارش 100 روزه رئیس جمهور آخرین گزارش نخواهد بود

نوبخت در باره گزارش 100 روزه رئیس جمهور نیز گفت: این گزارش اول رئیس جمهور نبود و یک یا دو ماه قبل هم از طریق رسانه های عمومی به ویژه رسانه ملی با مردم صحبت شده بود.

وی خاطرنشان کرد: گزارش 100 روزه رئیس جمهور آخرین گزارش نخواهد بود و رئیس جمهور در آینده نیز با مردم صحبت خواهد کرد. به هر حال ممکن است در یک گزارش به مباحث اقتصادی اشاره و در گزارش دیگری به مباحث اجتماعی و فرهنگی اشاره شود. قطعاً رئیس جمهور در گزارشات بعدی به موارد دیگری که مورد خاص افکارعمومی باشد، توجه خواهد کرد.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گزارش رئیس جمهور از قانون برنامه پنجم روز یکشنبه در صحن علنی مجلس، بخشی از گزارش 100 روزه دولت خواهد بود یا خیر؟ چرا که این گزارش مربوط به سال 91 و دولت قبل می شود، اظهار داشت: طبق ماده 213 قانون برنامه پنجم معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری موظف است تا پایان شهریور هر سال چگونگی اجرای قانون را به رئیس جمهور ارائه کند و رئیس جمهور به تبع آن این گزارش را به مردم ارائه دهد و پیش بینی می شود که آقای روحانی در روز یکشنبه در نطق خود این گزارش را ارائه بدهد.

سخنگوی دولت افزود: تمام آمارو ارقام در خصوص قانون برنامه پنجم مربوط به سال 91 است که در زمان دولت دهم این آمار تولید شده است و آمار جدیدی ارائه نخواهد شد و بیشتر مربوط به همان سال است که مدیران قبلی که هم اکنون نیز مدیران فعلی هستند، بیان شده است ارائه می شود.

به شدت دولت و شخص رئیس جمهور در برابر افزایش غیر منطقی قیمت ها مقاوم خواهند بود

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر پیش بینی تعرفه برق، آب و گاز در بودجه 93 و ثابت بودن قیمت های آنها، گفت: لایحه بودجه شفاف است و هر جایی غیر از آنکه احکام قانونی افزایش قیمت ها را سرایت می کند، به شدت دولت و شخص رئیس جمهور در برابر افزایش غیر منطقی قیمت ها مقاوم خواهند بود و من به شما می گویم که هیچ افزایش غیرمنطقی و بدون قانون در لایحه بودجه 93 وجود ندارد.

استفاده گسترده تر از منابع خارجی در سال 93

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پس از توافق نامه هسته ای در ژنو آیا به صورت واضح رفع تحریم ها را تاکنون شاهد بوده ایم یا خیر؟ گفت: شاید مشخصاً بعد از حماسه سیاسی مردم در 24 خرداد و شکل گیری دولت تدبیر و امید، امید فراوانی برای بهبود شرایط به وجود آمد و شاهد مراجعه مکرر از سوی سرمایه گذاران خارجی برای گسترده تر کردن مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران بودیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: پیش بینی ما برای استفاده از منابع خارجی در سال 93 گسترده تر از سال جاری است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه باید کمیته ای برای بررسی رفع تحریم ها فعال شود، به اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه در راستای رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: وزارت امورخارجه به محض امضای توافق نامه کارهای اجرایی را برای رفع برخی تحریم ها و محدود کردن آنها انجام داده است. انشاالله با گشایش هایی که هم اکنون در حوزه اقتصادی و به ویژه در مبادلات ارزی می بینیم، تلاش دیپلمات ها و وزیر خارجه در جهت اجرایی کردن توافق های ما با 6 کشور مرتبط به ثمر بنشیند و آثار مثبت آن را در اقتصاد مشاهده کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان