Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : اضافه شدن 4قشر به دریافت کنندگان سبدکالا/ واکنش به استعفای نمایندگان/ سازمان مدیریت نیازمند مصوبه مجلس نیست

سخنگوی دولت گفت: دانشجویان متاهل، خبرنگاران، طلاب و هنرمندان جزو اقشاری هستند که ۲ سبد کالایی آخر سال دولت به آنها نیز ارائه خواهد شد.

محمدباقر نوبخت که در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت با خبرنگاران سخن می گفت، با اشاره به موارد مطرح شده در این نشست، گفت: در این جلسه، نحوه ارائه سبد کالا در بهمن و اسفند مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: دولت درباره افراد مشمول این دو سبد کالا نیز مصوبه ای داشت و دانشجویان متاهل، طلاب و خبرنگاران و هنرمندان هم به اقشار دریافت کننده سبد کالا اضافه شدند.

نوبخت ادامه داد: همچنین در خصوص اینکه توزیع سبدهای کالایی به همراه دیگر کمک ها حداقل فصلی یک بار صورت بگیرد، مصوبه ای تصویب شد.

وی همه کارمندان دولت با هر نوع قرارداد، بازنشستگان دولت، نیروهای مسلح، سرپرست خانوارها و نیز افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را مشمول دریافت سبد کالا معرفی کرد.

نوبخت با اشاره به ماموریت روحانی به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برای افزایش تعداد سبدهای کالایی در طول سال اظهار داشت: توزیع سبدهای کالایی بیش از یک بار در طول فصل از مواردی است که در دستور کار قرار دارد.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به مباحث صورت گرفته در خصوص توسعه شبکه ریلی و راه ها در جلسه دولت، اعلام کرد: در سال ۹۳ بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت های ریلی و ۵۰۰ میلیارد تومان هم برای بهسازی جاده های کشور اختصاص یافت.

نوبخت در خصوص موضوع تنظیم لایحه بودجه نیز اظهار داشت: بودجه ۹۳ انقباضی و بر اساس اقتصاد مقاومتی بسته شده و با وجود امیدواری به گشایش اعتباری و ارزی در آینده، در تنظیم آن شرایط کشور و تحریم ها را لحاظ کرده ایم.

وی با بیان اینکه بودجه عمومی باید واقع بینانه شود تا در برابر تکانه ها مقاوم باشد، اضافه کرد: بر خلاف سال جاری و به دلیل انعطاف پذیری در بودجه ۹۳، کسری نخواهیم داشت.

وی متذکر شد: 37 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال 93 که کاهش 33 درصدی داشته، به طور مساوی برای 246 طرح عمرانی بزرگ که سال آینده به بهره برداری می رسند، اختصاص می یابد.

سخنگوی دولت در خصوص استعفای برخی نمایندگان در اعتراض به بودجه عمرانی استانها نیز، گفت: اگر این منطق را بپذیرند که به طرح های زیر 20درصد، کمتر اعتبار اختصاص یابد، جای قهر و گلایه نمی ماند.

وی در عین حال تصریح کرد: بودجه اکنون دست خود مجلسی هاست و هر طور که آنها به گونه ای که به عدالت و بهره وری نزدیک تر باشد عمل کنند، ما حمایت می کنیم.

نوبخت به عنوان نمونه به بودجه استان خوزستان اشاره کرد که نمایندگانش روز گذشته استعفا دادند و توضیح داد: سهم خوزستان از تملک دارایی سرمایه ای، 10 درصد اعتبارات استانی است و در این زمینه مقام اول را دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کاهش اعتبارات استان ها ناشی از کاهش 7/3 درصدی بودجه عمومی کشور است، گفت: دولت می توانست با ارقام بزرگ و روکش "افزایش اعتبارات"، نظر نمایندگان را جلب کرده و بعد آن را پرداخت نکند اما می خواهیم شفاف عمل کنیم.

«وقتی کشور در حال ایستادگی در برابر قدرت ها و استیفای حقوق ملت است و می خواهیم منابع را به طور مورد استفاده قرار دهیم، نباید بودجه را در تضاد با اقتصاد مقاومتی ببندیم».

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره اختلاف نظر دولت و مجلس بر سر نحوه احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: از نظر ما احیای سازمان مدیریت بر اساس قانون اساسی از اختیارات رئیس جمهور است و نیازی به مصوبه مجلس ندارد.

وی در عین حال از اینکه مجلس در جهت تحقق یکی از شعارهای روحانی در احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی گام برداشت، تقدیر کرد.

سخنگوی دولت در خصوص "بودجه مناطق محروم" که مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس بود، اظهار داشت: دولت نه تنها به بودجه توسعه مناطق کم تر برخوردار بی توجه نبوده که ۲۰۰ میلیارد تومان برای برای توسعه روستایی اختصاص داد.

نوبخت افزود: همچنین ۲۵۰ توسعه میلیارد تومان نیز برای توسعه آب روستاها اختصاص داده شد تا متناسب با نیاز مناطق کم تر برخوردار، هزینه شود.

وی در ادامه سخنانش از تخصیص 7 هزار میلیارد تومان برای فروش سهام کارخانجات در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی خبر داد و گفت که 3 هزار میلیارد تومان برای اوراق مشارکت و به همین میزان به خزانه اسلامی تخصیص یافته است.

نوبخت متذکر شد: رویکرد دولت در خصوصی سازی تأمین منابع مالی و درآمدزایی نیست و این کار را متناسب با دیدگاه مقام معظم رهبری و با هدف رشد، عدالت و افزایش بهره وری انجام می دهد تا به صورت واقعی تحقق یابد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: باید به مرور از اوراق مشارکت خارج و روی منابع واقعی که مالیات است، متمرکز شد./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان