Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : یک زمانی افراد جامعه ما در طول عمر خود فقط یک بار برخلاف میل و رغبت خود یک کاری را از سر اجبار انجام می دادند که آن کار در میان مردم به نام (خدمت اجباری) معروف بود که امروزی ها آن را خدمت سربازی یا نظام وظیفه و یا خدمت زیر پرچم می شناسند .

اگر در گذشته فقط یک کار اجباری وجود داشت ولی امروز خدمات ناخواسته فراوانی وجود دارد که به صورت دستوری به انسان تحمیل می شود و مردم نیز بدون داشتن حق انتخاب چاره ای از اطاعت امر و پرداختن هزینه آن ندارند .

از آنجائی که برخی از این خدمات در خدمت رفاه قشر خاص قرار دارد و بطریقی مصداق بنای کاخ بر روی کوخ است در نظر است طی سلسله مقالاتی وضعیت انواع (خدمات اجباری یا تحمیلی) را مورد بررسی قرار دهیم :

×××××

یکی از آن (خدمات اجباری یا تحمیلی) بیمه تکمیلی است که به صورت غیر اختیاری به بیمه شدگان تحمیل شده است که ماجرای جالبی دارد:

علی القاعده شرط اول هر شاغل در بخش دولتی و خصوصی و اخیرا نیز حتی کارگران فصلی و ساختمانی بیمه است که برای این مهم باید هر یک از طرفین مبلغی را بالاجبار به عنوان بیمه پرداخت نمایند که در صورت امتناع یا کوتاهی پیگرد قانونی شدید دارد و هیچیک از شاغل و کارآفرین در پذیرفتن یا نپذیرفتن بیمه اراده ای از خود ندارند.

همین بیمه شدگان اجباری چون از قبل بیمه فواید فراوانی می بردند این جبر زمانه را با رضا و رغبت می پذیرفتند و با پرداخت حق بیمه در درمان های خود از قبیل مراجعه به پزشک، داروخانه ، بیمارستان ، آزمایشگاه و غیره بدون هیچ دردسر و مراجعه مجدد و مکرر فقط بیست درصد هزینه ها را پرداخت می کردند ولی امروز این قضیه برعکس شد و بیمه شده به جای بیست درصد باید هفتاد درصد پرداخت نماید !!

اگر انسان آزاد و صاحب اختیار است نباید از او سلب اختیار و اراده کرد و بدون اجازه و خواست او قیم مآبانه خدماتی را به او تحمیل کرد و هزینه آن را نیز به نیابت از دارائیش کسر نمود که در حقیقت این اقدام اهانت به شعور بیمه شده است و بیمه تکمیلی و طلائی از این نوع خدمات تحمیلی که از مرکز به بیمه شده تحمیل شده و شرکت کارگزار را هم آنان انتخاب کردند و حتی در واگذاری خدمات بیمه طلائی بدون ارزیابی عملکرد بیمه تکمیلی آنان خدمات بیمه طلائی را هم به آنان واگذار نمودند !!؟؟

بیمه تکمیلی یا تحمیلی :

بیمه گران بدون توجه به افزایش هزینه سرانه بیمه به بهانه های نا معلوم بیمه دیگری تحت عنوان (بیمه تکمیلی) به بیمه شدگان تحمیل کردند تا هر بیمه شده ای به جای یک بیمه دو جا بیمه شود و هزینه بیشتری پرداخت نماید !

اگر چه هزینه سرانه بیمه برای بیمه شونده چند برابر افزایش یافت و کمی پیچیده تر و مدرن تر ولی به دلیل داشتن راههای فرار فنی چندان فایده ای برای بیمه شده جز پرداختن حق بیمه بیشتر ندارد چون مجموع هزینه پرداختی بیمه گزاران هرگز به پای بیمه سابق نمی رسد .

چنین به نظر می رسید پیشنهاد دهندگان بیمه تکمیلی به جای توجه به بیماران نیازمند بیشتر به فکر درآمد کلان خود بوده اند که چنین پیشنهادی را به مرحله اجرا گذاشتند؛ زیرا

یکی از مشمولین بیمه تکمیلی که برای عمل جراحی قلب در بیمارستان بستری بود همین بیمه تکمیلی طی نامه ای به بیمارستان تا سقف چهار میلیون تومان هزینه بیمارستانی را تقبل نموده بود ولی بعد از عمل و ارائه اسناد بیمارستانی به بیمه تکمیلی به میزان حدود دو میلیون هفتصد هزار تومان ؛ یعنی یک میلیون و سیصد هزار تومان کمتر از سقف اعلام شده ، بیمه کمتر از نصف هزینه ها را تقبل کرد !!

بیمه تکمیلی در اعتراض به سقف هزینه پذیرفته مغایر با نامه خود مدعی شد بیمار هزینه بیمارستانی را نباید پرداخت می کرد در حالیکه بیمارستان بدون دریافت هزینه های خود بیمار را ترخیص نمی کرد و این نشان می دهد نه سقف بیمه تکمیلی حقیقی است و نه هزینه بیمارستانی و این یک جدال مال است که هر یک از طرفین بیمه گزار و بیمارستان به فکر منافع خودشان هستند و این بیمار است که باید جور هر دو طرف را بکشد و سنگینی بار هزینه ها را فارق از انواع و اقسام بیمه بدوش بکشد .

البته سماجت و اعتراض ها سبب شد بیمار مورد نظر حدود دو سوم هزینه خود را از بیمه تکمیلی دریافت نماید ، آیا این امکان برای همه فراهم است که با اعتراض حق و حقوق خود را از بیمه تکمیلی دریافت نماید ؟ براستی چند درصد از مشمولان بیمه تکمیلی می توانند به چنین موفقیت درخشانی برسند ؟

نا گفته نماند از مجموع هفت نفر مسئول و کارشناس اسناد پزشکی بیمه ... فقط یک نفر پزشک است و شاید برای بقیه که پزشک نیستند مهم نباشد خون بیمار عمل قلبی را در بطری آب معدنی نگهداری کنند و به جای نخ بخیه از بند کفاشی و از مفتول معمولی برای سیم پیچی جناق سینه استفاده کنند و این لوازم را همراه بیمار باید از بیرون خریداری نماید و بیمارستان نمی خواهد یا نمی تواند در این موارد کمکی به بیمار نماید و داروهای آنچنانی و سایر نیازمندی بعد از عمل که از ابزار مورد نیاز جراحی است باید مشمول بیمه تکمیلی باشد که نیست و آنان ملزم به رعایت دستورات هستند !!

بیمه طلائی

تصور می شود اکثر بیمه شدگان کسانی هستند که مبتلا به انواع بیماری هائی هستند که با مراجعه به پزشک و به تبع آن داروخانه  و آزمایشگاه قابل درمان باشند و یا بیماری های آنچنانی ندارند که همه نیاز به عمل جراحی و غیره باشد تا مشمول طرح بیمه طلائی باشند .

تبلیغات این بود که بیمه شده در بیمه طلائی پولی بابت معالجه خود پرداخت نمی کند در حالی که باید همه هزینه ها را پرداخت نماید و اسناد پزشکیش را برای دریافت هزینه ببرد که آنهم آیا بیمه گر اسنادش را بپذیرد یا رد کند که در صورت دوم جز سرگردانی و صرف پول و وقت و ندامت چیز دیگری نصیب بیمار نمی شود .

هنر بیمه طلائی در این است پرداخت بخشی از هزینه های شرح زیر را از تعهد خود خارج نمود و اعلام داشته :

"*پاره ای از موارد که بر اساس متن قرارداد خارج از شمول تعهدات بیمه گر می باشد : ویزیت، آزمایش ، رادیولوژی، داروی بیماران  غیر خاص ، زایمان ، درمان نازائی و عقیم سازی، عینک، عصا، لیزیک، دندانپزشکی و جراحی لثه ، اعمال جراحی زیبائی و . . ."

ماجرای بیمه گر مثل آن آدم است که از یکی پرسیدند : دو، دوتا ؟ گفت بستگی دارد ! اگر می خواهی بخری می شود پنج تا و اگر می خواهی بفروشی ، می شود سه تا ؛ حالا پرداخت هزینه بیمه تکمیلی و طلائی ( دوتا) هم نمی شود .

وقتی خدمات تحمیلی باشد انتظاری جز این هم خواسته نیست !!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان