Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نوبخت: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه از ماه آبان به آذر امسال از 29 و هشت دهم درصد به 28 و 8 دهم درصد تقلیل یافت یعنی یک واحد درصد در یک ماه ، نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش یافته است

محمد باقر نوبخت گفت: انتظار داریم تورم در پایان امسال که حدود 35 درصد پیش بینی شده بود از این هم کمتر شود و برای سال 93 با توجه به اینکه نرخ 25 درصد برای تورم پیش بینی شده است کارشناسان اقتصادی معتقدند از 25 درصد نیز کمتر خواهد بود و اعلام ما مبنی بر نرخ تورم 25 درصد برای سال آینده ، بدبینانه و یا محتاطانه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سخنگوی دولت ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جلسه امروز هیئت دولت با تاکید بر خصوصی سازی تصریح شد که هیات دولت همچنان معتقد به اجرای دقیق اصل 44 قانون اساسی و سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری است.

محمدباقر نوبخت افزود: خصوصی سازی باید به نحوه واقعی انجام شود نه فقط برای تامین منابع مالی بنابراین باید خصوصی سازی را در جهت ارتقای کیفیت مدیریت بنگاههای دولتی انجام دهیم.

وی خاطر نشان کرد: خصوصی سازی باید به منظور اجرای هشت هدف مصرح در سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مانند افزایش نرخ رشد اقتصادی و بهره وری انجام شود.

سخنگوی دولت همچنین در ادامه گفت: به منظور ایمن بودن جاده های کشور برای عبور و مرور مردم در جلسه امروز هیئت دولت بیش از 1000 میلیارد ریال تصویب شد.

محمد باقر نوبخت افزود: این مبلغ در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد تا به تفکیک استان های مختلف، دستگاههای اجرایی و مسئول موظف شوند در طول روزهای سخت زمستان ، جاده ها را برای تردد مردم آماده کنند.

ادامه روند کاهشی تورم در کشور

سخنگوی دولت همچنین در ادامه با اشاره به کاهش نرخ تورم در کشور گفت: بر اساس مطالعات و بررسی های مرکز آمار ایران خوشبختانه روند تغییر نرخ تورم شامل تورم نقطه به نقطه و تورم 12 ماهه همچنان کاهنده است.

نوبخت افزود : بر اساس گزارش مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه از ماه آبان به آذر امسال از 29 و هشت دهم درصد به 28 و 8 دهم درصد تقلیل یافت یعنی یک واحد درصد در یک ماه ، نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش یافته است.

وی تصریح کرد : تورم 12 ماهه منتهی به آذر امسال که در آبان 35 و 9 دهم درصد بود به 35 و 5 دهم درصد تقلیل پیدا کرد و این روند با توجه به اینکه از دو ماه قبل آغاز شده است نشان می دهد تورم مهار شده و در حال کاهش است.

نوبخت گفت: البته این ارقام به منزله کاهش قیمت نیست بلکه روند افزایش ، به صورت کاهشی است.

دولت در سال آینده با اتخاذ سیاست های پولی و مالی به دنبال مهار کردن تورم است

وی افزود : با این اعداد و ارقامی که در گزارش مرکز آمار آمده انتظار داریم تورم در پایان امسال که حدود 35 درصد پیش بینی شده بود از این هم کمتر شود و برای سال 93 با توجه به اینکه نرخ 25 درصد برای تورم پیش بینی شده است کارشناسان اقتصادی معتقدند از 25 درصد نیز کمتر خواهد بود و اعلام ما مبنی بر نرخ تورم 25 درصد برای سال آینده ، بدبینانه و یا محتاطانه است.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده بالاتر از 18 درصد و براساس نرخ تورم نبوده است؟ افزود: براساس قانون افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم باشد، براین اساس دولت برای حفظ قدرت خرید کارکنان دولت از یک سو به دنبال کاهش نرخ تورم است تا قدرت خرید مردم و کارکنان دولت حفظ شود.

وی گفت: اقدام دیگر دولت افزایش حقوق است تا بخشی از کاهش قدرت خرید ناشی از تورم از این طریق جبران شود.

نوبخت با اشاره به این که دولت در سال آینده با اتخاذ سیاست های پولی و مالی به دنبال مهار کردن تورم است ، افزود: اکنون نرخ تورم کاهنده است و پیش بینی می کنیم از 25 درصد هم بیشتر کاهش یابد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در ادامه گفت: دولت با امکانات مالی فراوانی مواجه نیست که بتواند بیش از حد معین ، حقوق را افزایش دهد چرا که اگر بدون تأمین منابع حقوق افزایش یابد با افزایش تورم ناشی از این سیاست نسنجیده ، قدرت خرید مردم مجدد کاهش می یابد.

سخنگوی دولت افزود: پس دولت تلاش می کند از سویی تورم را مهار کند که اکنون این اقدام صورت گرفته و پیش بینی این است که تورم در سال آینده به 21 درصد کاهش یابد.

بودجه سال 93 در مقایسه با بودجه امسال 7 و 3 دهم درصد کاهش یافته است

نوبخت گفت: بودجه سال 93 در مقایسه با بودجه امسال 7 و 3 دهم درصد کاهش یافته است و با توجه به این کاهش ،دولت در توانش نیست که بیش از 18 درصد افزایش حقوق کارکنانش را داشته باشد.

وی افزود: البته از این بابت شرمنده ایم و مشتاقیم تا قدرت خرید مردم بیش از این افزایش یابد اگرچه مجری محترمی این موضوع را در رسانه ملی به سخره گرفت اما ما خود را شرمنده مردم می دانیم.

سخنگوی دولت با این حال به بند (ب) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره کرد و گفت: براساس این بند، دستگاه های دولتی می توانند علاوه بر آن افزایش سنواتی که از سوی دولت انجام می شود اگر در دستگاه هایشان صرفه جویی داشته باشند به افزایش حقوق اقدام کنند.

نوبخت افزود: انتظار مسئولان دولتی از دستگاه ها این است که بهره وری خود را هم افزایش دهند تا صرفه جویی های ایجاد شده در این بهره وری به افزایش حقوق کارکنان دستگاه ها منجر شود.

پیگیری جدی وضع ایرانیان زندانی در خارج از کشور

وی همچنین درباره اقدامات دولت برای پیگیری وضعیت ایرانیان زندانی در خارج از کشور گفت: پیگیری موضوع اتباع ایرانی زندانی شده در خارج از کشور در دستور اقدام جدی دولت است.

نوبخت افزود: وزارت امور خارجه موظف شد به شناسایی همه این زندانیان و ساز و کاری که هر یک از شهروندان ایرانی باید حتی در خارج از کشور برخوردار باشند اقدام کند .

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: اگر برخی موارد مربوط به تخصیص تامین اعتبار باشد معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موظف است اقدام کند همانطور که درخصوص دانش آموزان شین آبادی در تخصیص و تامین اعتبار اقدام کرد.

ساز و کارهای اجرایی شدن مقابله با ویژه خواران در حال تهیه است

سخنگوی دولت گفت: پس از مطالبه رئیس جمهور از معاون اول، ساز وکارهایی برای اجرایی شدن مقابله با ویژه خواران و مفسدان اقتصادی درحال تهیه است که اطلاع رسانی خواهد شد.

محمد باقر نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه شد که آقای رئیس جمهور چنین ابلاغیه ای را خطاب به معاون اول خود صادر کرد؟ افزود: دولت بر اساس شرایط محیطی موظف است تصمیماتی بگیرد و بر اساس ضرورت ها پیگیری هایی انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه تسهیل فضای کسب و کار از اولویت های مهم دولت است، اظهار داشت: برهمین اساس و در شرایط تحریم نباید فضایی برای برخی ویژه خواران ایجاد شود تا این دسته بتوانند منافع شخصی خود را دنبال کنند.

نوبخت با اشاره به اینکه دولت درکنار تنظیم و اصلاح بودجه 92 ، لایحه بودجه 93 را به وقت تقدیم مجلس کرد گفت : بخشنامه و یا مطالبه اخیر رئیس جمهور از معاون اول خود مبنی بر مبارزه با ویژه خواران در راستای سالم سازی کار است و تحلیل ها را به تحلیل گران می سپاریم.

برنامه سفرهای استانی رئیس جمهور محفوظ است

سخنگوی دولت درباره سفرهای استانی رئیس جمهور هم گفت: سفرهای استانی رئیس جمهور انجام خواهد شد و دیدار رئیس جمهور با مجامع نمایندگان استانی منافاتی با سفرهای استانی ندارد.

محمدباقر نوبخت افزود: هم رئیس جمهور و هم بیشتر وزرا و بنده جلسات مستمری با نمایندگان مجامع استانی داریم علاوه بر آن سفرهای استانی هم داریم که به طور نمونه بنده در 10 روز گذشته به سه استان سفر کرده و در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه این استان ها شرکت داشته ام البته وزرای مربوط هم سفرهای اینگونه دارند و رئیس جمهور هم سفرهای استانی خود را حفظ خواهد کرد.

نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی شناسایی افراد نیازمند برای ارائه سبد کالایی به آنها گفت: آنهایی که قابل شناسایی هستند و در حدی از دریافت های ماهانه قرار دارند که نیاز به حمایت غذایی از آنها وجود دارد اعم از شاغلان و بازنشستگان، این حمایت انجام می شود اما درباره افرادی که در این رده نیستند و در دستگاهی اجرایی فعالیت نمی کنند از طریق کمیته امداد و بهزیستی به شناسایی آنها اقدام خواهیم کرد.

تلاش می کنیم با یک تصمیم فوری خدمات رسانی به جامعه را مختل نکنیم

سخنگوی دولت درباره تعطیل شدن روزهای بین التعطیلی گفت: معتقدیم باید قانون را اجرا کنیم و اکنون که همکاران ما در هیئت وزیران بیش از هر زمان پرکارند انتظار داریم کارکنان دولت در ارائه خدمت به مردم پرکار باشند.

وی افزود: این که دستگاه های دولتی را تعطیل کنیم و مردم در مراجعه به ارکان اداری با معضل مواجه شوند تأثیر سویی بر جامعه وارد می کند بنابر این تصمیم بر این است جامعه را با معضل مواجه نکنیم زیرا به کار زیادی نیاز داریم.

دستگاههای اجرایی مکلف به صرفه جویی در انرژی

سخنگوی دولت در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه برای صرفه جویی هر چه بیشتر مصرف انرژی در دستگاههای دولتی دارید گفت: با صدور بخشنامه های متعدد، دستگاههای اجرایی مکلف شدند صرفه جویی شان در مصرف انرژی را بیشتر کنند.

نوبخت افزود: دولت در این خصوص با بخشنامه های متعدد ساز و کارهایی برای استفاده هر چه کمتر از وسایل انرژی بر صادر کرده است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تصریح کرد: معتقدیم دستگاههای اجرایی با انجام وظایف خود و کاهش نیافتن ساعت کار باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنند نه اینکه مانند گذشته عرف شده بود که ساعت کار کاهش یابد تا در واقع کاری صورت نگیرد تا صرفه جویی محقق شود./منبع : پایگاه اطلاع رسانی دولت

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان