Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : آیت الله زین العابدین قربانی ظهر یکشنبه در نشست هم اندیشی علما و فرهیختگان تشیع و تسنن در رشت ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت، میلاد پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) با اشاره به آیه 118 سوره هود افزود: خداوند در سوره هود می فرماید اگر می خواست همه مردم یک فقه داشته باشند این کار را می کرد اما با مصلحت عمومی که آزادی فکر انسان است سازگار نبود و بنابراین خداوند این را نخواست.

وی اظهارداشت: اگر انسان هم مثل حیوان طبق غریزه عمل می کرد به یقین یکسان عمل می شد و یک فکر بر جامعه حاکم بود در حالیکه انسان قدرت اختیار و سبک و سنگین کردن امور را دارد و این اختیار انسان را به  سمت افکار مختلف می کشاند.

نماینده ولی فقیه در گیلان پدید آمدن مکتب های مختلف در دنیا را حاصل اختیار و تفکر انسان دانست و گفت: خدا به انسان آزادی می دهد تا درباره آنچه می داند خود انسان تصمیم بگیرد زیرا اگر خدا تصمیم بگیرد و انسان مجبور به اجرا باشد ارزشی ندارد و انسان نیز مانند حیوان خواهد شد.

وی اظهار داشت: خداوند به انسان اختیار داده است و از طرفی خوبی ها و بدی های تصمیم و اینکه کار بد کیفر و کار خوب پاداش به همراه دارد را به انسان یادآوری می کند و اگر انسان با اختیار خود راه درست را بپیماید به قرب الهی خواهد رسید.

آیت الله قربانی متذکر شد: اگر خدا می خواست  می توانست همه انسان ها را به یک فکر و عقیده راهنمایی کند و مجبور، همیشه در طول تاریخ انسان ها بر اساس خصیصه اختیار با هم اختلاف داشتند.

وی ادامه داد: انسان هایی که با هم اختلاف نظر دارند اگر هوی و هوس، خود محوری، جهل، منافع شخصی و گروهی حاکم نباشد و حق و حقیقت معیار باشد همه خداپرست و دین دار می شوند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه منافع شخصی و گروهی، هوی و هوس و غیره می تواند انسان ها را منحرف و به سمت های مختلف سوق دهد، تصریح کرد: کسانی که راه درست را پیدا نکردند رحمت خدا شامل حال آنها نشد با اختلافات نظر و عقیده می توانند زندگی راحتی داشته باشند همان طور که انسان ها از لحاظ ساختمان جسمی با هم اختلاف دارند از لحاظ فکری هم می توانند اختلاف داشته باشند اما این اختلاف نباید منجر به تضاد، فساد، جنایت، خونریزی، نزاع و غیره شود.

وی تاکید کرد: نزاعی که موجب درگیری شود قدرت و قوت مسلمانان را از بین می برد این تنازع ، تنازعی مسموم است و متاسفانه در دنیای امروز مسلمانان تنازع را به مرحله آدم کشی و هلاک نسل گذاشته اند.

آیت الله قربانی با اشاره به اینکه شیعه و سنی برای دشمن فرقی ندارد و دشمن به دنبال نابودی اسلام است، افزود: دشمن اسلام را مانع بهره برداری خود می بیند و اگر اسلام بر دنیا حاکم باشد تجاوز، تعدی، غارت، نا امنی و غیره را از هیچکس بخصوص دشمن نمی پذیرد.

وی گفت: برای اینکه دشمنان بتوانند اسلام را تضعیف کنند ضعیف کردن قدرت مسلمانان را در پیش گرفته اند و دیگر اینکه گاهی اعمالی از سوی برخی از افراد یا گروه ها به نام اسلام انجام می گیرد که در دنیا پخش و موجب مخدوش شدن چهره دین اسلام می شود.

امام جمعه رشت ادامه داد: در کشور مصر با روی کار آمدن اخوان المسلمین دشمن به این نتیجه رسید که آنها ترویج دهنده اسلام خواهند بود بدین جهت در بین اخوان المسلمین گروه های تندرویی را تقویت کردند که این گروه های تندرو کشتار گروه های مختلف شیعه، سنی، علوی و مسیحی و را در پیش گرفتند و عده ای دیگر را نیز مامور کردند که اگر اخوان المسلمین در راس امور باشد در جامعه کشتار می شود و این عده نیز علیه اخوان المسلمین کودتا کردند.

وی اذعان داشت: متاسفانه در حال حاضر دو گروه مسلمان در مصر صدها مسلمان دیگر را می کشند و هدف دشمن نیز تضعیف قدرت مسلمانان است.

آیت الله قربانی تاکید کرد: با تضعیف شدن قدرت مصر که یک کشور بزرگ اسلامی است دنیای اسلام نیز ضعیف می شود.

وی در ادامه به راه اندازی جنگ داخلی در سوریه نیز اشاره کرد و گفت: قرن ها شیعه، سنی، مسیحی و علوی در این کشور زندگی می کردند و از مواهب کشور سوریه بهره مند می شدند از آنجایی که موشک ها و حمایت های حزب الله از سوریه  تامین می شود، دشمنان ترس از نابودی رژیم صهیونیستی دارند به دنبال متلاشی کردن رژیم سوریه هستند.

نماینده ولی فقیه در گیلان امام جمعه رشت تاکید کرد: مسلمانان دنیا باید با آمریکا، اسرائیل و کفر بجنگند و از کشتار یکدیگر دست بردارند زیرا در غیر این صورت اسلام و مسلمانان ضعیف خواهند شد.

وی با بیان اینکه دو میلیارد و 300 میلیون نفر پیرو دین مسیح هستند، اظهار داشت: پیروان این دین با انجیل محرفی که در دست دارند سایر اقوام را به دین خود دعوت می کنند.

آیت الله قربانی با تاکید بر اینکه دنیای استکبار با برخی از خرافه ها توانستند مردم دنیا را به دین خود دعوت کنند، افزود: این در حالی است که اسلام نتوانسته بیش از یک میلیارد و 400 میلیون نفر را به دین خود دعوت کند.

وی با بیان اینکه سایر مذاهب مراکز علمی را در جهان دارند، گفت: مسلمانان تحت الشعاع هستند و در کشورهای مختلف انجام کارهای پست را به مسلمانان می دهند.

امام جمعه رشت یکی از دلایل عدم پیشرفت اسلام در جهان را از دیدگاه عبده ، خود مسلمانان عنوان کرد و افزود:حجاب میان مسلمانان و دنیای بشریت خود مسلمانان و رفتار پست آنها است که در این راستا می توان به فتواهایی که برخی از مفتی های قلابی عربستان در خصوص اخذ جزیه از شیعیان، به بردگی و کنیزی گرفتن دختران و زنان شیعه و علوی و فتوای مبنی بر عدم رانندگی زنان در عربستان اشاره کرد.

وی تاکید کرد: مسلمانان در هر جای دنیا که هستند باید از کشتار مسیحیان و غیره دست بردارند زیرا این نوع طرز تفکر حجابی میان اسلام و دنیای امروز است و موجب مخدوش کردن چهره اسلام در دنیا و پیشرفت آن می شود.

آیت الله قربانی تصریح کرد: شیعه و سنی در هفته وحدت در کنار هم جمع هستیم و اعلام می کنیم که با وهابیت، تکفیری ها و غیره ارتباطی نداریم، برادر کشی در مسلک مسلمانان نیست و باید دست به دست هم دهیم تا نقطه های ضعف خود را برطرف کرده برادر وار در کنار هم زندگی کنیم.

وی متذکر شد: در نظام جمهوری اسلامی ایران شیعه و سنی با هم برادر هستند و در هفته وحدت نباید شعار بدهیم بلکه باید به جامعه شعور بدهیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت گفت: روشنگری و شعور دادن به جامعه ، رسالت هفته وحدت است.

وی در ادامه با بیان اینکه همه مسلمان هستیم و کتاب آسمانی ما قرآن و پیامبر ما محمد (ص) است ، یادرآور شد: در نظام جمهوری اسلامی با رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی خواهیم توانست در آینده ای نه چندان دور نخستین ابرقدرت دنیای فعلی باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان