Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان درباره ی مشکلات مربوط به تردد کشتی «میراز کوچک خان» در دریای خزر گفت: این کشتی باید خود را با مقررات و قوانین دریانوردی تطبیق دهد و با تجهیز و ایمنی مناسب، گواهینامه ی تردد در دریای خزر را تمدید کند.

رضا علیزاده گفت : این کشتی از زمان ساخت، یعنی سال 1970 میلادی، بیش از 44 سال مورد استفاده بوده است، بنابراین با این عمر خدماتی، ضرورت دارد برای تردد در دریا انواع استانداردهای فنی، زیست محیطی و خدماتی را داشته باشد که در حال حاضر با انقضای گواهینامه و تمدید نشدن آن از سوی مالک کشتی، امکان تردد برای کشتی در دریا وجود ندارد.

او درباره ی حمایت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کشتی «میرزا کوچک خان» بیان کرد: کمیته ی «گردشگری دریایی» اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان همواره پیگیر برآورده کردن انتظارهای مالک کشتی بوده و به همین منظور، در هماهنگی با دستگاه های اجرایی ذی ربط با اخذ مجوزهای مورد نظر، فضای فعالیت را مهیا کرده، اما با انقضای گواهینامه های تردد، با وجود اعلام موضوع به مالک کشتی، اقدام موثری از طرف او انجام نشده است.

وی ادامه داد: در تماسی که با مالک کشتی داشتم، ترجیح داد که در نیمه ی اول سال آینده، مجوز کشتی را تمدید کنند، چون معتقد بود نیمه ی دوم سال فصل سفر نیست و مسافری نخواهد داشت.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: این اداره کل تلاش کرده است همواره چتر حمایتی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی داشته باشد؛ اما در مقطعی که امکان فعالیت گردشگری برای کشتی وجود داشت و در مرحله ی اول، گواهینامه های تردد دریافت شد، مالک کشتی با بستن قرارداد با شرکت نفت و جابه جایی کارکنان آن شرکت در مسیر اسکله های نفتی دریای خزر عملا خود را از فضای فعالیت تخصصی گردشگری دریایی دور کرد. این در حالی است کمیته ی گردشگری دریایی طی هماهنگی انجام شده با سازمان بنادر و دریانوردی، علاوه بر ایجاد ترمینال مسافربری و امکان پهلوگیری در اسکله ی شهرستان بندرانزلی، امکان سفرهای دریایی را برای این کشتی از طریق مراجع ذی ربط مهیا کرده بود.

او در پاسخ به این که شاید دلیل بستن قرارداد کشتی «میرزا کوچک خان» با این شرکت نفتی، نبودن مسافر و توسعه ی نیافتن گردشگری دریایی بوده است، بیان کرد: معتقدم سرمایه گذار در بازاریابی ضعیف بوده و می توانست با دفاتر خدمات گردشگری قراردادهایی را ببندد تا تأمین مالی شود و توجیه اقتصادی برای این سرمایه گذاری نیز اتفاق افتد.

علیزاده اظهار کرد: فکر می کنم چون بستر فعالیت با شرکت نفت فراهم بود، انگیزه ای شد تا کشتی «میرزا کوچک خان» بیشتر در خدمت آن شرکت باشد تا حوزه ی گردشگری دریایی.

وی همچنین درباره ی برخی اخبار منتشرشده مبنی بر این که توقف کشتی «میرزا کوچک خان» در دریای خزر به رفتارهای ناهنجاری که برخی مسافران در این کشتی انجام دادند مربوط می شود، توضیح داد: در داخل کشتی هر از گاهی جشن هایی برگزار می شد؛ اما باید در نظر گرفت با هر رفتاری که مخالف هنجارهای پذیرفته شده ی نظام جمهوری اسلامی باشد، برخوردی صورت می گیرد و هر اتفاق و رفتاری که در داخل کشور می شود باید منطبق بر قوانین داخل کشور باشد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: رفتارهای ناهنجار برخی مسافران در این کشتی، باعث شد «میرزا کوچک خان» برای مدت کوتاهی متوقف شود؛ ولی دلیل اصلی توقف فعلی، آن مسأله نیست و موضوع به نداشتن گواهینامه ی تردد و مجوزهای فنی ارتباط دارد.

او در ادامه با اظهار علاقه برای توسعه ی گردشگری دریایی در استان گیلان، یادآوری کرد: استراتژی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارتقای سطح فعالیت های گردشگری دریایی است و این، زمانی محقق می شود که سرمایه گذاران این بخش با در نظر گرفتن تمام جوانب، به سرمایه گذاری های مورد نظر بپردازند.

وی افزود: بخش عمده ای از فعالیت های اجرایی سرمایه گذاری گردشگری دریایی، فرابخشی است و الزما باید دستگاه های اجرایی مانند سازمان بنادر و دریانوردی، دریابانی، حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و سایر ارگان ها بستر فعالیت را آماده کنند.

علیزاده درباره ی مشکلات مربوط به سوخت مورد نیاز کشتی «میرزا کوچک خان» نیز گفت: اگرچه موضوع تأمین سهمیه ی ویژه ی سوخت یارانه ای کشتی مربوط به دستگاه اجرایی دیگر مانند وزارت نفت است که باید پیگیر شود؛ اما اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان با درک وضع موجود، از پی جویی مشکلات سرمایه گذار غافل نبوده است؛ اما به این معنی نخواهد بود که در صورت تأمین نشدن این سهمیه، مسوولیت این موضوع متوجه اداره ی میراث فرهنگی و گردشگری گیلان باشد.

وی با تأکید بر نگاه حمایتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به انواع سرمایه گذاری در بخش گردشگری، اضافه کرد: استراتژی سازمان حمایت از سرمایه گذاری قاعده مند و دارای توجیه اقتصادی است. مالک کشتی «میرزا کوچک خان» نیز از این امر مستثنی نیست و باید در همین چارچوب حرکت می کند. به علاوه، رعایت قوانین و مقررات دریانوردی و گرفتن مجوزها نیز همواره مورد تأکید دستگاه های اجرایی تخصصی بوده است.

داریوش توکلی - مالک کشتی مسافری «میرزا کوچک خان» - حدود یک هفته ی پیش اعلام کرد که به دلیل نبودن زیرساخت های لازم در بنادر شمالی کشور، این کشتی فعالیت نمی کند و اگر دستگاه های مربوط شرایط را فراهم نکنند، چاره ای به جز رفتن کشتی «میرزا کوچک خان» از ایران وجود نخواهد داشت./منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان