Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : تنها شش روز به پایان شمارش معکوس اجرای نخستین توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است؛ توافقی که می تواند آغازی باشد بر پایان یک دهه مناقشه حول محور برنامه هسته ای ایران.

در فصل تازه برای پرونده هسته ای ایران با حضور تیم مذاکره کننده تازه، جمهوری اسلامی و گروه میانیجیان بین المللی حل و فصل مناقشه هسته ای متشکل از ۵ عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به علاوه آلمان، موسوم به گروه ۱+۵ پس از چندین دور مذاکره فشرده و نفس گیر، در ژنو به یک توافق بی سابقه رسیدند.

توافقی که تاکنون با وجود سال ها گفتگو و مذاکره محقق نشده بود اما تغییر در رویکرد و روش مذاکره سبب شد که سرانجام این توافق بی سابقه حاصل شود.

برپای این توافق دو طرف متعد شدند که «برنامه اقدام مشترک» را به عنوان یک راه حل جامع بلند مدت برای اینکه تضمین کند برنامه هسته ای ایران کاملاً صلح آمیز است در دستور کار قرار دهند.

بر اساس آنچه در مقدمه برنامه اقدام مشترک آمده است، راه حل جامع مذکور مبتنی بر اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی برای رفع نگرانی ها منجر خواهد شد. این راه حل جامع، ایران را قادر می سازد تا به طور کامل از حقوق خود در بهره گیری از انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود.

این راه حل جامع متضمن یک برنامه غنی سازی با تعریف مشترک و محدودیتهای عملی و اقدامات شفاف ساز به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای است.

گام نخست این برنامه جامع شش روز دیگر یعنی از ۳۰ دی ماه (۲۰ ژانویه) به طور همزمان توسط ایران و ۱+۵ با عمل به تعهداتشان برداشته می شود.

ایران از ۳۰ دی ماه تا ۶ روز دیگر اورانیوم را بالا تر از ۵ درصد غنی سازی نمی کند، نیمی از ذخایر موجود غنی شده ۲۰ درصد را اکسید و نیم دیگر از آن را به مواد کمتر از ۵ درصد رقیق می کند.

به گفته عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، اکسید سازی هر ماه به میزان ۱۵ کیلو خواهد بود و این اقدام در ۶ ماه انجام می شود. رقیق سازی هم به گفته او به دلیل مسائل فنی در طول سه ماه انجام می شود و تناسبش برقرار شده است.

پذیرش نظارت های بیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت های هسته ای، توقف گسترش فعال ها در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز، فوردو و یا راکتور اراک که توسط آژانس با نام IR-۴۰ شناسائی می شود، عدم ایجاد محل های جدید برای غنی سازی و عدم بازفرآوری یا ساخت تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشند هم از دیگر تعهداتی است که ایران به گروه ۱+۵ داده است تا ظرف شش ماه به آن عمل کند.

بر اساس توافق ژنو، اگر چه برای ایران محدودیت هایی ازجنبه کمی در فعالیت های هسته ای ایجاد شد است و از ساخت تاسیسات تازه و اضافه کردن سانتریفیوژهای جدید منع شده است اما از لحاظ کیفی محدودیتی در برنامه هسته ای اش ندارد و جمهوری اسلامی ایران می تواند تلاش های خود را برای توسعه فعالیت های هسته ای خود از جنبه کیفی ادامه دهد.

در مقابل گروه ۱+۵ هم برپایه این توافق متعهد شده است که از این تاریخ، تحریم صادرات پتروشیمی ایران و خدمات مرتبط، تجارت طلا و فلزات گرانب ها، و خدمات مرتبط تحریم های آمریکا بر صنعت خودرو - صدور گواهی عرضه ونصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایران و خدمات مرتبط را به حال تعلیق درآورد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا از صدور قطعنامه های جدیدتحریم هسته ای خودداری کنند. دولت آمریکا هم موظف شده است که در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره ازتحمیل تحریم های جدید هسته ای خودداری خواهد کرد.

تهدید باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به وتوی مصوبات سنا برای اعمال تحریم های تازه علیه ایران در چارچوب همین توافق قابل تحلیل و تفسیر است.

بازگشایی یک کانال مالی به منظور تسهیلات تجارت امور انساندوستانه برای تامین نیازهای داخلی ایران با استفاده از درآمدهای نفتی ایران در خارج از کشور و آزاد سازی ۴. ۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی مسدود شده ایران هم از دیپر تعهدات گروه ۱+۵ به ایران است.

اما آنچه که از عمل به تعهدات از سوی گروه ۱+۵ مهم تر است، بر همین ریختن ساختار تحریم هایی است. به گفته ناظران اگر چه تعهدات گروه ۱+۵ ناچیز به نظر می رسد اما سنگی که اکنون قرار است از دیوار تحریم باشد نه از بالای این دیوار که از میانه دیوار است که می تواند زمینه سست شدن تحریم ها را فراهم کند.

تحریم های آمریکا و اروپا که علیه جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده است جنبه قانونی ندارد و عمدتا دستور العملی است، دستور العمل هایی که بسیار کلی است و بر همین اساس بسیاری از بانک ها و شرکت های خارجی به دلیل نگرانی از تحت تحریم قرار گرفتن از مبادلات با ایران خوددرای می کنند.

به طور مثال بانک ها و موسسات مالی اروپایی، به مجرد اینکه یک بانک یا موسسه مالی ایرانی در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار می گرفت، کلیه روابط تجاری و مالی خود با آن بانک را متوقف می کردند و دارایی های آن را نیز مسدود می کردند. در چنین حالتی، بانک یا موسسه اعتباری ایرانی مورد بحث، عملا هیچ تراکنش و عملیاتی را بدون کسب مجوز از مقامات ذی ربط کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی توانست انجام دهد. پیگیری کسب چنین مجوزی نیز قاعدتا باید توسط طرف ایرانی انجام می شد که با توجه به عدم حضور در قلمرو اتحادیه اروپا امر دشواری بود.

بنبراین مهم ترین دستاورد «برنامه کاری مشترک» این است که وقتی ۱+۵ ملزم می شود کانال مالی را برای مثلا اقدامات انسان دوستانه باز کند، عملا امکان بازگشایی کانال های دیگر که پیش از این صرفا به لحاظ روانی مسدود شده بودند را فراهم می کند.

بر این اساس در صورت لغو بخشی از این تحریم ها از ۲۰ ژانویه، یک بار روانی بزرگ از روی تحریم ها برداشته می شود و به نوعی ساختار تحریم ها به هم می ریزد.

این همان عقیده است که ˈجان بولتونˈ سیاستمدار کهنه کار و نومحافظه کار راستگرای آمریکا با آن موافق است و تاکید می کند که ایران با توافق ژنو، برنامه هسته ای خود را حفظ و رشته تحریم های اقتصادی را پنبه کرد./منبع : فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان