Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : 62 نهاد و سازمان آمریکایی با ارسال نامه ای به کنگره از اعضای سنا خواستند تا از وضع تحریم های جدید علیه ایران خودداری کند و سناتور "هری رید" رهبر اکثریت این نهاد قانونگذاری ایالات متحده، اعلام کرد که برنامه فوری برای رای گیری در خصوص این تحریم ها وجود ندارد

تنها دو روز بعد از اعلام اجرای توافقنامه هسته ای ژنو از تاریخ 20 ژانویه، 62 سازمان در آمریکا بار اسال نامه ای مشترک به سنا، از اعضای آن خواستند تا از تصویب تحریم های جدید علیه ایران خودداری کند.

در همین رابطه رویترز از درخواست اوباما از کنگره گزارش داده و می نویسد که رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته تا به دیپلماسی فرصت دهند تا موضوع هسته ای ایران را حل کند.

نیویورک تایمز در خصوص این نامه می نویسد : در این نامه آمده است در حالی که طرفین در خصوص مذاکرات هسته ای به توافقی شش ماهه دست یافته اند و مذاکرات در جریان است٬ تصویب تحریمهای جدید علیه ایران٬ امکان حل مسئله هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک را به شدت تضعیف و احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی را شدت می بخشد.

این نامه از سوی سازمان شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک)٬ کمیته قانونگذاری ملی و سازمان پیروزی بدون جنگ تهیه شده و  از سوی ۶۲ گروه و سازمان آمریکایی از جمله چندین سازمان طرفدار صلح و شماری سازمان یهودی٬ مسیحی و مسلمان امضا شده است.

62 سازمان آمریکایی در حالی از سنای آمریکا خواسته اند تا از اعمال تحریم جدیدی علیه ایران جلوگیری به عمل آورد که باراک اوباما٬ رئیس جمهور آمریکا نیز ۲۲ دی ماه با استقبال از توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر نحوه اجرایی کردن توافقنامه هسته ای٬ گفت هرگونه تحریم جدیدی را که کنگره در جریان اجرای این توافقنامه علیه ایران تصویب کند٬ وتو خواهد کرد.

این نامه با توجه به هیاهوی برخی از رسانه های غربی مبنی بر افزایش شمار سناتورهای حامی اعمال تحریم های جدید علیه ایران منتشر شده است. در همین رابطه سناتور هری رید، رهبر اکثریت در سنای آمریکا، گفت برنامه ای فوری برای آنکه طرح جدید تحریمها علیه ایران را مطرح کرده و به رای نمایندگان بگذارد، ندارد.

رید که در جمع خبرنگاران سخن می گفت در ادامه افزود : پیامی که مقامهای ایرانی باید دریافت کرده باشند، این است که ما اجازه نمی دهیم به سلاح اتمی دست بابند.

سناتور هری رید همچنین افزود : تا زمانیکه گفتگوها با ایران پیش می رود و روند کاری قانونگذاران در آمریکا جریان دارد تلاش خواهم کرد تا داوری عادل باشم. فکر می کنم در این مرحله، جایی هستیم که باید باشیم.

رهبر اکثریت سنا با صراحت اعلام کرد که 10 سناتور که رهبری کمیته های مختلف این نهاد را بر عهده دارند مخالف اعمال تحریم هستند از همین رو آنها منتظر می مانند تا نتیجه اجرای توافقنامه ژنو را ببینند./منبع : مهر

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان