Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : اخیرا در خبر ها آمده بود زمین نمایشگاه بین المللی گیلان به وسعت 12 هکتار نرسیده به ستاد بحران استانداری گیلان در مسیر جاده تهران رونمائی شد .

علیرغم اینکه باید این خبر خوشحال کننده باشد ولی بجهت تکراری بودن سوژه نه تنها خوشحال کننده نیست بلکه تاسفبار هم هست ؛ زیرا:

حدود پانزده ، بیست سال است که نمایشگاه بین المللی گیلان مرتب در حال جا نمائی ، احداث ، افتتاح و غیره است مع الاسف شاهد تکرار جانمائی مکرر زمین مربوطه هستیم .

معلوم نیست در استان گیلان چه ویروسی وجود دارد که به جان پروژه های مهم می افتد و از اجرای به موقع آنها جلوگیری می کند تا جائی که در اعتقاد گیلانی ها نفوذ نابجا کرده که "چیز خوب دیر بعمل می آید ".

به عنوان مثال اتوبان رشت قزوین می گویند از سال 53 قرار بود احداث شود که به قول امروزی ها از بس این پروژه روی میز و زیر میز رفت تا به اینجا رسید که ابتر به اجرا درآمد و همان مقدار مسیر باقی مانده عملا فایده این پروژه را به باد هوا داده است .

و یا پروژه های سد سازی در گیلان از قبیل : اسطور ، شفارود و پلرود که با قدمت تاریخی هنوز ساخته نشده و تنها سایت آب و فاضلاب کشور یک بار افتتاح سد پلرود را توسط مهندس فتاح، وزیر نیرو خبر داده بود در حالیکه هنوز پروژه مذکور به مناقصه نرفته بود !

یکی از این وعده های دور و دراز همین نمایشگاه بین المللی است که به فاصله حدود پانزده ، بیست سال سه بار در سه نقطه مختلف استان زمین مورد نیازش رونمائی ، کلنگ زنی ، احداث و افتتاح شد ولی همانطوری که ملاحظه می شود هنوز استان در حسرت آن بسر می برد و خود نمایشگاه بین المللی استان خانه به دوش است ، زمانی در الکتریک رشت برگزار می شد که یادش بخیر باد ! بعد در یک مکانی مقابل ترمینال و اخیرا نیز در جاده تهران و هکذا که امید است طلسم این کار نحس به دست مدیر عامل محترم سازمان همیاری شهرداری های استان شکسته شود !!

حال چرا و به چه دلیلی بحث احداث نمایشگاه بین المللی در گیلان داغ می شود و پس از یک سری فعل و انفعالات ( ! ) سوژه سرد و به دست فراموشی سپرده می شود .

هنوز از خاطره گیلان پاک نشده که اولین نمایشگاه بین المللی گیلان با بوق و کرنا در مکانی بیرون شهر انزلی و بر سر راه انزلی به تالش ، در حاشیه دریا ساخته و با برگزاری نمایشگاه کشورهای اکو رسما افتتاح شد .

برای این نمایشگاه تلاش های زیادی صورت گرفت و استانداری گیلان توانست مجوزی به شرح زیر از هیئت وزیران با امضای زنده یاد دکتر حسن حبیبی دریافت و به مرحله عمل بگذارد که متن مجوز به شرح زیر است :

" هیأت وزیران در جلسه مورخ 23 / 2 /1377 بنا به پیشنهاد شماره 977.1 مورخ 20 / 1 / 1377 استانداری گیلان و به استنادبند (4) ماده (37) قانون امور گمرکی - مصوب 1350  و ماده (142) آیین نامه اجرایی قانون مذکور - مصوب 1351 - تصویب نمود: ورود، ترخیص و فروش کالاهای موضوع نامه یاد شده که به منظور ارایه در اولین نمایشگاه تجارت و صنعت کشورهای عضو اکو در بندر انزلی وارد می شوند حداکثر تا یک میلیون دلار توسط کشورهای عضو اکو مشروط آنکه به همان میزان کالا از کشور خارج نمایند مجاز است".

بعد ها این نمایشگاه برغم تلاش ها و سرمایه گذاری و تبلیغات گسترده صورت گرفته ، عنوان نمایشگاهی بین المللی خود را از دست داد و به محل عرضه لباس های روسی تبدیل شد .

سپس زمزمه احداث نمایشگاه در محوطه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گیلان - رشت مطرح شد که کلنگ این نمایشگاه نیز توسط علینقی خاموشی زده شد ولی ظاهرا بنا به گفته خود خاموشی ، کلنگ مربوطه در زمین گیر کرد و چراغ این پروژه نیز خاموش شد .

به قول متولیان شهرداری محترم رشت بعدها نیز نهضت احداث نمایشگاه بین المللی ادامه پیدا کرد و تا پای احداث در شمال و شرق رشت پیش رفت .

به استناد روزنامه دنیای اقتصاد مورخه 15 / 12 / 86 با تیتر : "احداث نمایشگاه بین المللی در گیلان آغاز شد" نوشت : " عملیات اجرایی نمایشگاه بین المللی گیلان با حضور استاندار گیلان و جمعی از مسوولان این استان آغاز شد.

به گزارش «ایرنا»، این سالن نمایشگاهی قرار است در فضایی به مساحت شش هکتار در کیلومتر پنج جاده رشت به انزلی و در محل فعلی کارخانه «راف» توسط بخش خصوصی ساخته شود".

از سرنوشت نمایشگاه در حال احداث در محوطه (راف) احدی اطلاع ندارد ولی باز مطرح شد که قرار است 6 یا 7 هکتار از زمین های دامپروری جهت احداث نمایشگاه در اختیار بخش خصوصی گذاشته شود که این هم بی سرانجام شد !

بالاخره در تاریخ 9 / 11 / 92 مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری های استان گیلان اعلام نمود : "زمین احداثمجهزترین نمایشگاه بین المللی گیلان جانمایی شد" !!

امیدواریم ! امیدواریم طلسم نمایشگاه بین المللی گیلان با دستان سازمان همیاری شکسته شود و بلکه استعداد های بالقوه اقتصادی که اکثر قریب به اتفاق مدیران شعارش را می دهند به فعلیت درآید . ان شاء الله

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان