Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان بر توسعه تجارت در این استان تاکید کرد و گفت: تجارت گیلان در حد و اندازه این استان نیست و نقش گیلانی ها در صادرات کمرنگ است.

محمدعلی نجفی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان با قدردانی از حضور باشکوه مردم گیلان در راهپیمایی روز 22 بهمن اظهار کرد: حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن به منظور گرامیداشت آرمان های امام (ره) و هدایت های مقام معظم رهبری است.

وی حماسه حضور گیلانی ها به ویژه مردم رشت در راهپیمایی روز 22 بهمن را گسترده عنوان کرد و افزود: امسال حضور مردم رشت در راهپیمایی روز 22 بهمن 30 درصد نسبت به سال های گذشته افزایش داشته است.

*زمان و مکان برای مدیران گیلان بی معنا است

نجفی در ادامه با اشاره به بارش برف سنگین در گیلان، تصریح کرد: ستاد بحران گیلان تبدیل به ستاد تدبیر و مدیریت در استان شده است و مدیران اکنون به گونه ای رشد کرده اند که زمان و مکان برای آنها معنا ندارد.

استاندار گیلان به استهلاک ماشین آلات راهداری اشاره کرد و گفت: عمر ماشین آلات راهداری و دیگر دستگاه های استان بیش از 17 سال است.

وی با بیان اینکه مدت 48 ساعت حصر در برف شایسته مردم گیلان نیست، خاطرنشان کرد: تمام دستگاه های اجرایی استان از 48 ساعت قبل از آغاز بارش برف در حالت آماده باش بودند و با تمام توان وارد میدان شدند تا نزد مردم خجالت زده نباشیم.

نجفی از مدار خارج شدن 200 ترانس برق در ساعت های اولیه بارش برف در گیلان خبر داد و بیان کرد: برق بسیاری از نقاط استان در کمتر از چند ساعت وصل شد.

استاندار گیلان همچنین به انتخاب سید عیسی مهدوی به تصدی فرمانداری رشت اشاره کرد و یادآور شد: مهدوی از مدیران خادم، پاک دست و متخصص در بخش عمران و آبادانی است.

وی خواستار توسعه شهرستان رشت با رویکرد دولت و تدبیر شد و خاطرنشان کرد: شهرستان رشت قابلیت های قوی و برتری در بخش های کشاورزی، صنعت، خدمات و تجارت دارد.

نجفی با اشاره به وجود مشکلات بسیار در رشت، اظهار کرد: شهرستان رشت در بخش برنج حرف های زیادی دارد اما کوچک بودن اراضی کشت و تامین آب از مشکلات است.

*نقش گیلانی ها در صادرات کم رنگ است

استاندار گیلان بر توسعه تجارت در این استان تاکید کرد و افزود: تجارت گیلان در حد و اندازه این استان نیست و نقش گیلانی ها در صادرات کم رنگ است.

وی خواستار فعالیت جدی در امر صادرات کالا و خدمات از گیلان شد و بیان کرد: گیلان جزو 10 استان صادرکننده کشور است اما بیشتر کالای صادراتی از دیگر استان ها است.

نجفی نبود تصفیه خانه پسآب صنعتی در شهر صنعتی رشت را از مشکلات خواند و تصریح کرد: رشت از امکانات حمل و نقل دریایی بی بهره است.

استاندار گیلان با اشاره به آلودگی آب های سطحی در رشت، خاطرنشان کرد: ساماندهی رودهای زرجوب و گوهررود باید در برنامه ها لحاظ شود.

وی ورود جمعیت روستایی به شهر را از مشکلات رشت برشمرد و یادآور شد: روستائیان به دلیل اقتصادی نبودن کشاورزی و پایین بودن نرخ محصولات به شهرها مهاجرت می کنند.

نجفی، نبود اتحادیه های صادراتی منسجم و کارآمد، کمبود ماشین آلات کشاورزی، کمبود تفریحگاه ها و مناطق گردشگری را از جمله کاستی های شهرستان رشت عنوان کرد.

استاندار گیلان به ورود سالانه میلیون ها گردشگر به رشت اشاره کرد و افزود: رشت کمترین بهره را از وجود گردشگران می برد.

*بازارچه صنایع دستی و فرش دستباف گیلان در رشت افتتاح می شود

وی از افتتاح بازارچه صنایع دستی و فرش دستباف گیلان به زودی در شهر رشت خبر داد و اظهار کرد: گیلان 10 هزار نفر هنرمند صنایع دستی دارد و آثار این هنرمندان باید به علاقه مندان عرضه شود.

نجفی خواستار بهسازی جاده رشت ـ سنگر ـ کوچصفهان شد و بیان کرد: جاده آقاسید شریف ـ جیرده نیازمند بهسازی است.

استاندار گیلان با تاکید بر تسریع آب رسانی و گازرسانی به روستاهای شهرستان رشت، بیان کرد: رشت نباید روستای بدون گاز و آب شرب داشته باشد.

وی راه اندازی بخش گردشگر درمانی را از دیگر قابلیت های شهرستان رشت عنوان کرد و گفت: امیدواریم رشت به شهرستانی زیبا تبدیل شود./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان