Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر اثر بارش برف حدود 80 میلیارد تومان به کشاورزی استان گیلان خسارت مستقیم وارد شده است.

محمود حجتی در حاشیه سفر خود به گیلان پس از بازدید از مناطق برف زده در شهرستان بندرانزلی طی گفتگو با ایسنا در خصوص آسیب های وارد شده به بخش کشاورزی استان در پی بارش برف اظهار کرد: متاسفانه به بسیاری از باغات مرکبات و چای استان آسیب جدی وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش برف در منطقه بندرانزلی و حومه از شدت بیشتری برخوردار بوده است، گفت: در حاشیه تالاب بندرانزلی حدود 2 متر برف باریده است.

حجتی افزود: تعدادی از مرغداری ها و دامپروری های اطراف بندرانزلی آسیب جدی دیده اند و تلفات سنگینی به آنها وارد شده است.

وی ادامه داد: با توجه به ارزیابی های انجام شده در استان گیلان 80 میلیارد تومان خسارت مستقیم وارد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بررسی وضعیت آسیبها وارد شده در دستور کار دولت قرار گرفته گفت: منابع مورد نظر در اختیار استانداری و ستاد حوادث غیر مترقبه قرار داده می شود و بخشی به صورت بلاعوض و بخشی دیگر به صورت تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آسیب دیدگان قرار داده می شود تا هر چه زودتر با کمک مسئولین این مشکلات حل می شود.

دو هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استانهای شمالی کشورخسارت وارد شد

محمود حجتی ظهر پنجشنبه در بازدید از باغات مرکبات بخش چابکسر شهرستان رودسر میزان خسارت وارده به باغداران استانهای شمالی کشوردر اثر برف را دو هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: سهم گیلان از این میزان خسارت تاکنون 800 میلیارد ریال برآورد شده که پس از تطبیق و تکمیل، اقدامات لازم در این زمینه صورت خواهد گرفت.

وی که با خبرنگار مهر سخن می گفت ، افزود : پس از تصویب خسارت نهایی در دولت اعتبار هر استان در اختیار ستاد مدیریت بحران استانداری قرار می گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش بر این است که با همت مسئولان و تولید کنندگان آینده ای بهتری از گذشته در بخش کشاورزی داشته و مناطق خسارت دید هم هرچه سریعتر ترمیم شود.

وی تاکید کرد: به گونه ای باید روش های کشاورزی را احیا کرد تا در مقابل حوادث آسیب پذیری کمتری داشته باشند.

حجتی همچنین از تخصیص هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه صنعت چای کشور در سال 93 خبر داد و افزود: از این میزان 600 میلیارد ریال برای بهزراعی باغات چای در نظر گرفته شده است.

وی در مورد خرید تضمینی برگ سبز چای نیز گفت: این وزارتخانه هم اکنون در حال بررسی این امر مهم است که پس از تصویب در دولت به اطلاع عموم خواهد رسید.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در خصوص تشکیل صندوق حمایت از محصول چای اذعان داشت: این صندوق باید بصورت خصوصی و با کمک اتحادیه و تولیدکنندگان چای تشکیل شود.

وی تصریح کرد: در این راستا دولت به منظور حمایت از کشاورزان 49 درصد سرمایه اولیه و 51 درصد سرمایه دیگر باید از سوی اتحادیه پرداخت شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان