Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون در پنج هزار هکتار از باغات چای گیلان هیچ گونه برداشتی صورت نمی گیرد و در معرض تغییر کاربری قرار دارند.

مهرداد لاهوتی افزود: در حال حاضر شش هزار هکتار از باغات چای استان تغییر کاربری پیدا کرده است.

وی اظهارداشت: تمامی نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی نگران وضعیت کشاورزی استان هستند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: گیلان سه محصول عمده از قبیل برنج، چای و کرم ابریشم دارد، این محصولات باید اقتصادی شوند.

وی افزود: در صورت عدم اقتصادی این محصولات هر روز مردم باید شاهد تغییر کاربری اراضی مرغوب و مستعد در استان باشند.

لاهوتی از تغییر کاربری چهار هزار هکتار از باغات توت استان خبرداد و افزود: تمامی این آمار حاکی از این است که کشاورزی در گیلان اقتصادی نیست.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امسال تعرفه خرید تضمینی پیله تر ابریشم افزایش پیدا می کند، اظهارداشت: نوغانداران نسبت به احیای توتستان ها و همچنین ساماندهی محل پرورش نوغان خود اقدام کنند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: با کاهش واردات برنج به خودی خود برنج داخلی اقتصادی خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه سالانه کشور نیاز به واردات 500 هزار تن برنج دارد، گفت: سالانه دو میلیون 800 هزار تن برنج بر اساس سرانه مصرف 36 کیلوگرم در کشور به مصرف می رسد که از این میزان دو میلیون و 300 هزار تن در داخل تولید و بقیه باید از محل واردات تامین شود.

لاهوتی یادآورشد: برای خودکفایی برنج ضمن جایگزین سازی ارقام پرمحصول در مزارع باید قیمت برنج واقعی، واردات کاهش و جلوی دلال بازی بازار گرفته شود./منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان