Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : ما معتقدیم فرهنگ اصیل از عقاید و اخلاق و دستورالعمل های زندگی و مسایل مقطعی در جامعه ما تشکیل می شود .

آیت الله قربانی در نخستین جلسه فرهنگ عمومی سالجاری که در بیت ایشان با شرکت استاندار و همه مدیران ذیمدخل تشکیل شده بود با بیان این مطلب افزود : چرا مقام معظم رهبری روی فرهنگ تایید کرد ؟ چون آدم تا جایگاه اشیاء را نداند نمی تواند تصمیم مناسبی برای پیاده کردن آن شی اتخاذ نماید.

وی افزود : مرحوم ملاصدرا در کتاب اسفار این جمله را از پغمبر نقل می کند : خدایا کمک مان نما تا حقیقت اشیاء را آنچنانکه هست بشناسیم . چون اگر کسی حقیقت اشیاء را نشناسد مانند بچه ای می شود که مار خوش خط و خال نمی شناسد و جذب آن می شود و با آن بازی می کند و مار هم او را نیش می زند و می کشد، زیرا او فقط به ظاهر فریبنده مار توجه می کند و به نیش زهر آلود آن توجه نمی نماید.

نماینده ولی فقیه گفت : آنهائی که واقعیت اشیاء را نمی بینند و خیال بافی و افسانه سرائی می کنند و این نوع فرهنگ در جامعه باعث محرومیت آن جامعه می شود . ما باید معرفت مان را در ابعاد مختلف بالا ببریم .

وی در مورد بهره مندی از لذایذ دنیوی گفت: این جوکی ها و مرتاضان به مردم این تلقین را کرده اند که دنیا ارزش تهیه خانه و زندگی را ندارد کما اینکه این طرز تفکر در میان روایات ما هم رسوخ کرده است .

وی افزود : در روایات ما آمده است در امر دنیا آنچنان باش که گویا همیشه زنده ای و در امر آخرت چنان باش که گویا فردا میمیری ولی دلبستگی به این مظاهر دنیا نباید داشته باشد و در وقت اصطکاک منافع بیاید منافع دنیوی را به حیات و زندگی بزند ؛ مثل کسانی که به فروش مواد مخدر می پردازند و یا در معاملات بی رحمانه سر مردم کلاه می گذارند و یا ربا می خورند ، اینها همه چیزشان به دنیا است . ما باید حقایق را آنچنانکه هست تشخیص بدهیم .

آیت الله قربانی گفت : در همین زمان ما کسانی هستند وقتی از این ها سوال می شود این بحث یارانه ها چگونه است باید بگیریم، یا نگیریم می گویند : من در بحث سیاسی ورود نمی کنم ؟ اینها معتقدند سیاست ما از دیانت ما جدا ست !

وی افزود : کسانی که در سیاست وارد نمی شوند در پیش آدم های متدین مقبول ترند ! جنگ پیش آمد ، خوب پیش آمد،  به ما مربوط نیست ، سیاستمداران باید به این کار بپردازند. الآن تحریم پیش آمد ، ما کاری با آمریکا نداریم !

آیت الله قربانی با تاکید اینکه دین ما عین سیاست ماست گفت : این فرهنگ است و ما باید این فرهنگ را در جامعه جا بیندازیم و اگر یک روزی سیاست جدائی دین از سیاست در جامعه ما جا بیفتد ، انقلاب ما سقوط می کند و دیگر کاری با این کارها ندارید

وی گفت : برخی ها معتقدند به روحانیت چه کار که بباید رهبری امت را بعهده بگیرد و می گویند سیاست را به کسرا ها و قیصر ها بدهید ، مساجد و کلیسا ها را به روحانیت بدهید . اگر اینطور باشد تمام انقلاب ما زیر سوال می رود، تمام شهدای ما زیر سوال می رود .

امام جمعه رشت گفت : اگر اینگونه باشد که کار سیاست به قیصر و کسرا و مساجد و کلیسا به روحانیت برسد ما هم مثل افغانستان و پاکستان و عراق و غیره می شویم ولی آنچه که ایران را انقلابی و اسلامی کرد همین است که ما فرهنگ مان بالا است .

وی ادامه داد : همین فضولی ای که اتحادیه اروپا کرده و می گوید : شما نبایستی قاتلان و توزیع کنندگان مواد مخدر را اعدام نمایید ! اگر این خلافکاران ببینند چند سالی زندان می مانند و بعد عفو می گیرند و آزاد می شوند کار های خلاف شان را به نحو دیگری ادامه می دهند ولی اگر بدانند سزای عمل شان اعدام و کشته شدن است دیگر به سوی این کار های خلاف نمی روند .

آیت الله قربانی گفت : استعمار هرجا برود ، استعمال مواد مخدر را ترویج می کند چون می خواهد ملت تحت سلطه اش (ریقو) باشد و مکتب ما با عوامل انهدام و موانع رشد جامعه مبارزه می کند .

وی ادامه داد : براثر همین طرز تفکر غربی ها است که امروزه در آمریکا روزانه کشتارهای دستجمعی صورت می گیرد زیرا در مورد قاتلان قانون محکمی وجود ندارد .

وی افزود : وقتی اتحادیه اروپا خواستار آزادی همجنس بازی در ایران می شود و این عمل قوم لوط مغایر با فرهنگ اسلامی ما است .

نماینده گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت : هنوز در جامعه اسلامی ما از اساتید دانشگاهها و معلمان و صاحبان قلم کسانی هستند که فکر انحرافی دارند و باید این فکر انحرافی را اصلاح شود؟ ارشاد برای صاحبان قلم ، منبر و محراب برای توده مردم، دانشگاه برای اساتید، آموزش و پرورش برای دانش آموزان ، سازمان تبلیغات برای جامعه و ما باید این فرهنگ را کنترل کنیم و نگذاریم فرهنگ بیگانه و غرب که بر خلاف فرهنگ الهی ما است در جامعه ما نفوذ نماید .

وی گفت : متاسفانه یک روزنامه ای چیزی نوشت و تعطیل شد ، چقدر این به اصطلاح آزادیخواهان جزع و فزع کردند که چرا قلم ها را شکستید و آزادی نمی دهید ؛ در هیچ جای دنیا چنین آزادی و بی بند و باری وجود ندارد و آزادی باید در حد قانون باشد .

وی همچنین گفت : الآن دنیا تشنه حقیقت است ؛ اینکه می بیند الآن انقلاب ما در دنیا قطب شده برای این است که حرفی برای گفتن دارد که مطابق سازمان فطرت و خلقت انسان است و اگر این حرف ها را می شنوند و می پذیرند برای این است که منطق محکمی پشت این حرف ها قرار دارد.

امام جمعه رشت گفت : ما باید این حکمت را توسعه بدهیم و به همه مردم برسانیم ؛ گاهی مردم ، معلم ، استاد دانشگاه ، حتی روحانی و سیاستمدار تحصیلکرده ممکن است آگاه نباشد این وظیفه به عهده یک عده افراد حقیقت شناس و فرهنگ شناس است که سرسلسله اینها اصحاب رسانه و مطبوعات و صاحبان قلم ، دانشگاه، آموزش و پرورش ، ارشاد ، سازمان تبلیغات و ائمه جمعه و رهبری و مراجع تقلید است که باید در تنویر افکار عمومی حرکت کننند .

آیت الله قربانی گفت : رهبری فرمود فرهنگ به منزله هوا است ؛ اگر هوا سالم باشد بدن سالم است ولی اگر آلوده باشد قلب هم بیمار خواهد شد بنابراین باید همه تلاش کنیم فرهنگ علوی سالم را در جامعه ترویج و تحکیم نماییم .      

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان