Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : تجربه ها، بزرگترین معلم انسان هستند. به وسیله تجربیات، به حقایق و رموز زندگی پی خواهید برد و از این طریق، شخصیت شما به مرور زمان، رشد خواهد کرد. اگر به دنبال کسب موفقیت های سریع و پایدار هستید، باید تجربه آموزی را از جوانی شروع کنید.

مؤثرترین روش یادگیری

جامعه، بزرگترین کتاب دنیا است و آدمی می تواند از طریق مطالعه آن، خیلی بیش از محتویات تمام کتاب های چاپ شده دنیا، آموزش ببیند. در زندگی انسان، تجربه  اهمیت زیادی دارد. زیرا تجربه، مؤثرترین و سریع ترین روش یادگیری انسان از جامعه است.

همه انسان ها با اندیشه های خام متولد می شوند و به هر نسبت و روشی که از پس از آن، رشد و پیشرفت کنند، در اثر تجارب زندگی است. بنابراین در دوران جوانی تا حد امکان در کسب تجارب فراوان و وسیع، کوشش کنید تا وجودتان عمق و وسعت بیشتری پیدا کند.

کنفوسیوس ــ مهمترین فیلسوف چین باستان ــ معتقد بود «اگر همراه دو نفر قدم بزنید، حداقل یکی از آنان، معلمی برای شما خواهد بود». در روایات اسلامی هم به مسائلی نظیر این، بسیار اشاره شده است.

پرهیز از تجربه

هر چیز شایسته ای را در زندگی تجربه نمایید. اما از تجربه مواردی که از نظر اخلاقی و دینی قابل تایید نیستند، به شدت پرهیز نمایید. ورزش کنید. علوم و مهارت های مختلف را فرا بگیرید و تا جایی که می توانید با افراد مناسب، دوست شوید. زمین را بیل بزنید، رانندگی انواع وسایل نقلیه را یاد بگیرید، شنا بیاموزید، به کوهنوردی بروید، جنگل ها و کویرها را از نزدیک ببینید و...

یک بار تجربه کردن، بهتر از هیچگاه تجربه نکردن است. زیرا قبل از این که بتوانید راجع به مطلبی به طور عمیق صحبت کنید، باید موضوع را دقیقا تجربه کرده باشید و قبل از این که چیزی را جزء به جزء بشناسید، باید آن را تجربه کنید.

بزرگترین آموزگار

تجربه، بزرگترین آموزگاری است که شما می توانید داشته باشید. البته امکان دارد برخی تجربه ها برایتان خیلی گران تمام شود. به همین دلیل، در این گونه موارد، باید بسیار دقیق و حساب شده عمل کرد.

بعضی تجربه ها هم اصلا قابل جبران نیستند. بنابراین نباید به بهانه تجربه کردن، سراغ برخی امور مانند: مصرف انواع مواد مخدر، مشروبات الکلی، قمار، قرص های روانگردان، برقراری روابط جنسی حرام و خطرناک رفت. چون پیامدهای منفی و وحشتناک اینها، هیچگاه قابل اصلاح و ترمیم نیست.

ارزش تجربه

همیشه یادتان باشد که «تجربه» وقتی ارزش دارد که نتیجه باارزش و صحیح آن، در جاهای دیگر به کار گرفته شود و اشتباهات قبلی تکرار نگردد. اگر قرار باشد انسان به طور مداوم در کارها و فعالیت های مشابه، اشتباه کند، دیگر به آن تجربه نمی گویند. بلکه عین نادانی است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان