Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : صنعت کشتی سازی در گیلان با تدبیر دولت در موافقت با توسعه محدوده منطقه آزاد انزلی و الحاق کشتی سازی شهدای هفتم آذر نیروی دریایی به این محدوده رونق و گسترش می یابد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی ، با افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی از سوی هیات دولت، کشتی سازی شهدای هفتم آذر نیروی دریایی ارتش جهموری اسلامی، مرکز آموزشی منطقه چهارم دریایی و ناوگان شمال نداجا در محدوده این منطقه قرار گرفته است.

هم اکنون با پیگیری های انجام گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی و بر اساس تصویب نامه هیأت وزیران ابلاغی از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری کل محدوده منطقه آزاد انزلی در هفته گذشته از سه هزار و 200 هکتار به 9 هزار و 600 هکتار افزایش یافته است. این رویداد به دنبال بازدید رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی از کشتی سازی شهدای هفتم آذر در فروردین ماه امسال و خواسته وی و مدیران این مرکز برای الحاق این مجموعه به محدوده منطقه آزاد انزلی انجام شد تا در صورت موافقت بتوانند از مزیت ها و معافیت های قانونی این منطقه برای توسعه این مجموعه استفاده کنند.

بر این اساس، کارخانه کشتی سازی شهدای هفتم آذر طبق دستور امیر دریادار سیاری فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی فروردین ماه امسال در محدوده ناوگان شمال در حسن رود بندرانزلی به طور رسمی شروع به فعالیت کرد.

این مجموعه برای نخستین بار در شمال و جنوب ایران، اقدام به بازسازی و نوسازی کشتی های با تناژ بالا بدون استفاده از حوض خشک توسط بالشتک های هوا و با فناوری داخلی می کند.

بر اساس این گزارش، اکنون با الحاق کشتی سازی شهدای هفتم آذر به محدوده منطقه آزاد انزلی ، امکان بهره گیری از مزایا و معافیت های قانونی منطقه آزاد انزلی برای واردات ماشین آلات و تجهیزات سنگین مورد نیاز این کارخانه فراهم شده و باتوجه به کمبود شدید فضا و زیرساخت های لازم جهت تعمیرات زیرآبی و نوسازی انواع کشتی ها در ساحل دریای خزر این تحول در روند تکمیل و توسعه و ارائه خدمات به متقاضیان این صنعت دریایی موثر خواهد بود.

این کشتی سازی که در زمینه نوسازی انواع کشتی ها و بازسازی و تعمیرات زیرآبی به دریانوردان و مالکان کشتی ها خدمات رسانی می کند، در زمان حاضر آمادگی پذیرش و خدمات رسانی به چهار فروند کشتی و توان ساخت کشتی های باری، تفریحی و حتی فایبر گلاس را در ابعاد مختلف دارد.

کشتی سازی شهدای هفتم آذر 9 فروردین ماه امسال با عملیات خروج از دریا و (داکینگ) کشتی وفا 2 که برای اولین بار در سواحل ایران و با روش بالشتک بیرون از آب اولین انجام گرفت به طور رسمی شروع به کار کرد.

کشتی وفا 2 با طول 90 و عرض 13 متر و آبخور چهار و دو دهم متر با 42 سال سن، تحت پرچم ایران قابلیت حمل سه هزار تن بار را دارد.

محدوده منطقه آزاد تجاری - صنعتی انزلی در سال 84 از سوی هیأت وزیران تعیین و ابلاغ شد که بر اساس آن؛ منطقه آزاد انزلی در سه بخش و محدوده مجزای بندرگاه انزلی ، شهرک صنعتی حسن رود انزلی و محدوده منطقه ویژه اقتصادی سابق انزلی که مساحت 9 هزار و 600 هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از دریا در طول 20 کیلومتر از حاشیه دریای خزر را شامل می شود ./منبع : ایرنا

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان