Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم رودسر و املش با اشاره به اینکه وارد کردن محصولات مشابه ارزان قیمت مانعی برای رشد تولید داخلی است، گفت: نوغانداری از جمله فعالیت هایی جانبی است که کشاورزان می توانند ضمن ایجاد انگیزه اقتصادی و بکارگیری بخشی از نیروی کار روستا، درآمد مناسبی را برای روستا نشینان فراهم کند.

محمدمهدی رهبری املشی با اشاره به اهمیت پرورش کرم ابریشم اظهار کرد: نوغانداری یا پرورش کرم ابریشم و تولید فرآورده های ابریشمی از جمله فعالیت هایی جانبی است که در کنار فعالیت های اصلی کشاورزان هر منطقه می توانند طی یک دوره کوتاه مدت ضمن ایجاد انگیزه اقتصادی و بکارگیری بخشی از نیروی کار روستا، درآمد مناسبی را برای روستانشینان فراهم کند.

وی با بیان اینکه نوغانداری یکی از فعالیت های مهم گیلان است، افزود: پرورش کرم ابریشم از مشخصه های کشاورزی در گیلان است اما مانند برخی از دیگر محصولات استان مورد معضل بی توجهی قرار گرفت در صورتی که باید فعالیت هایی منجربه تولید می شود را ادامه دهیم.

نماینده مردم رودسر و املش با اشاره به اینکه دولت امسال با نگرش حمایت از تولید به بخش نوغان هم توجه کرده است، تصریح کرد: پرورش کرم ابریشم در فعالیت و انگیزه مردم و همچنین بر افزایش درآمد آنان تاثیرگذار است و اشتغالزایی را در پی دارد.

رهبری املشی درخصوص علل کم توجهی به این صنعت گفت: عمده بی توجهی به نوغانداری به وارداتی که در این زمینه صورت می گیرد، منجر می شود، وارد کردن محصولات مشابه ارزان قیمت مانعی برای رشد تولید داخلی است لذا نباید بدلیل قیمت ارزان محصول خارجی که کیفیت آن قابل مقایسه با تولید داخل نیست، به تولیدات داخلی ضربه وارد کنیم.

عضو کمیسیون عمران و بودجه ادامه داد: فقط قیمت مطرح نباشد مخصوصا در کالاهایی که اساسی و ضروری است و واردات نیاز ما را به خارج تثبیت می کند و همچنین اگر در تحولات سیاسی و بین المللی کشوری قصد صدمه زدن به کشور ما را داشته باشد با تحریم اینگونه محصولات هدف خود را اجرایی می کند.

وی با بیان اینکه می توان با در نظر گرفتن امتیازاتی برای کشاورزان ایجاد انگیزه کرد، گفت: کشاورزی که زحمت می کشد باید بتواند نتیجه فعالیت خود را ببیند که در این عرصه نیاز به سرمایه گذاری داریم و همچنین از طریق قیمت گذاری و بررسی میزان تعرفه کالاهای وارداتی مانع ضربه زدن به تولید محصول داخلی شویم. در اینصورت کشاورز با اطمینان اینکه با فروش محصول هزینه معیشتش تامین می شود انگیزه بیشتری می یابد.

نماینده مردم رودسر و املش با اشاره به موضوعاتی که اخیرا در کمیسیون عمران و بودجه مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: آب بهای کشاورزی را افرادی باید بپردازند که از آب سد استفاده می کنند و افرادی که از آب بندها یا کانال استفاده می کنند نباید آب بهایی بپردازند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان