Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مشاور عالی رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور از طرح های توسعه و پروژه های عمرانی سازمان منطقه آزادانزلی بازدید کرد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی ˈاکبر ترکانˈ از موج شکن های شرقی - غربی مجتمع بندری کاسپین، تقاطع غیرهمسطح، ساختمان اداری بازدید و از نزدیک در جریان روند اجرای این دو پروژه بزرگ عمرانی زیرساختی منطقه قرار گرفت.

وی همچنین بخش های مختلف محدوده منطقه آزاد انزلی، طرح های توسعه، برنامه های در دست اجرا و محدوده الحاقی این منطقه را مورد بررسی قرار داد.

در این دیدار رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در تشریح اقدامات در دست انجام گفت: با انتخاب مشاور جدید و مهندسی ارزش مجتمع بندری کاسپین توانستیم هزینه های اجرای پروژه را به شدت کاهش دهیم و پیمانکاران موج شکن ها با ابلاغ سازمان در حال اجرای این طرح جدید هستند.

ˈرضا مسرورˈ در خصوص شروع مجدد عملیات عمرانی تقاطع غیر هم سطح افزود: با اقدامات انجام شده این پروژه نیز که متوقف شده بود اواخر سال گذشته دوباره آغاز و مقرر شد با شروع مجدد عملیات عمرانی تا پایان سال عرشه پل به بهره برداری برسد.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور با حضور در پارک ملی بوجاق که با الحاق به این منطقه در منتهی الیه بخش شرقی منطقه آزادانزلی قرار گرفته، از نزدیک با جاذبه های این پارک ملی آشنا شد.

اکبر ترکان در این بازدید از محدوده تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی دیدار و روند اجرای مصوبه کالای همراه مسافر را مشاهده و در ادامه با حضور در طرح ساحلی، امکانات و تسهیلات ارائه شده از سوی این منطقه را مورد بررسی قرار داد.

بازدید از تالاب بین المللی انزلی در مجاورت محدوده منطقه آزاد انزلی بخش پایانی دیدار مشاور عالی رییس جمهوری از این منطقه بود.

منطقه آزاد انزلی از مناطق آزاد هفت گانه ایران و تنها منطقه آزاد حاشیه دریای خزر است.

اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی سال 83 مورد تصویب هیأت وزیران قرار گرفت و محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی در سال 84 از طرف هیأت وزیران تعیین و ابلاغ شد که بر اساس آن منطقه آزاد انزلی در سه بخش و محدوده مجزای بندری؛ اداره کل بنادر و کشتیرانی استان ، شهرک صنعتی انزلی و محدوده منطقه ویژه اقتصادی سابق انزلی با مساحت سه هزار و 200 هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از دریا در طول 20 کیلومتر از حاشیه دریای خزر را شامل می شد.

با پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی و با تصویب نامه وزیران عضو شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی و تأیید ریاست جمهور در اردیبهشت 93 محدوده منطقه آزاد انزلی از سه هزار و 200 هکتار به بیش از 9 هزار و 600 هکتار افزایش یافت.

کشورهای حاشیه دریای خزر ، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی است.

معافیت مالیاتی بیست ساله، صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی تا 100 درصد، بخشودگی عوارض گمرکی یرای واردات دستگاه، مواد اولیه برای واحدهای صنعتی، عدم نیاز به روادید برای سرمایه گذاران و گردشگران خارجی، صدور مجوز اقامت تا پنج سال برای خارجی ها و ثبت شرکت در کمتر از یک روز از مهمترین مزایای این منطقه است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان