گیلانیان
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023
ژوئن 13, 2014 کد خبر : 27722 سبک زندگی

سبك زندگي و تحقق لوازم آن براي موفقيت جوانان

۳۲ ـ نیکوکاری نسبت به دیگران

۳۲ ـ نیکوکاری نسبت به دیگران

۳۲ ـ نیکوکاری نسبت به دیگران        

اختصاصی گیلانیان : جوانی، بهترین دوران نیکوکاری و یاری رسانی به دیگران است که باید به یک «سبک زندگی» تبدیل شود.

جوان در این دوره، روحی لطیف، دلی پاک، و ذهنی  خالی از زد و بندهای جاری در جامعه دارد. هیچ فردی را نمی توان یافت که به هر علتی، محتاج به کمک و یاری دیگران نباشد. کمتر شخصی نیز پیدا می شود که آن قدر فرومایه باشد که از کمک به دیگران دریغ کند.

وابستگی به دیگران

ما، طی شبانه روز، همگی وابسته و نیازمند به کمک یکدیگریم. اینها جلوه هایی از اهمیت روابط انسانی است. شما مطمئن باشید در برابر کمک به دیگران، همیشه اجر و پاداشی وجود دارد.

بر اساس روایات اسلامی، پاداش کار خوب، همیشه مستقیما و فورا به شخص نیکوکار نمی رسد. ولی به هر حال، فرد نیکی کننده  در جایی ـ که انتظارش را ندارد ـ از کار خیری که انجام داده، سود می برد. این یک اصل مهم در زندگی و کمک به خود و دیگران می باشد.

منافع شخصی

اگر همواره منافع شخصی خود را مد نظر داشته باشید و از کمک به اطرافیان پرهیز کنید، ممکن است برای مدت کوتاهی موفق باشید، اما در دراز مدت، نتیجه منفی اعمال خود را خواهید دید. در آن حالت نیز دیگر پشیمانی، سودی ندارد.

موقعیت پرمخاطره

اگر در روابط انسانی، تنها منافع خود را در نظر دارید، موقعیت پرمخاطره ای برای خود ایجاد می کنید. شما باید بر اساس اصول منافع مشترک، عمل نمایید. چنانچه فردی در معامله، به قیمت زیان دیدن دیگری، همه منافع را از آن خود بداند، در این صورت چنین روابطی، ادامه مطلوبی نخواهد داشت.

روابط منصفانه

در معاملات و دیگر امور، همیشه سعی کنید طرف مقابل هم به نسبت شما، بهره ببرد. اگر فردی سعی کند از شخص دیگری سوء استفاده کند، روابط اجتماعی به سرعت از بین می رود. زیرا نیرنگ زدن به این و آن، هرگز و برای همیشه، پنهان نمی داند و روزی برملا خواهد شد.

برای ایجاد روابط  منصفانه، لازم است هر دو طرف  با هم یکدل و یکرنگ بوده و موقعیت طرف مقابل را کاملا درک کنند. فقط در این صورت است که ایجاد و استمرار روابط،  برای طرفین، سودمند و مفید خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی