Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : رییس اداره محیط زیست شهرستان رودبار گفت: تاکنون بیش از 10 هزار نفر برای دیدن گل سوسن چلچراغ به داماش آمده اند.

داماش از روستاهای ییلاقی دهستان جیرنده بخش عمارلو، شهرستان رودبار است. این روستا در حدفاصل جاده رشت به تهران، بین لوشان و منجیل جای گرفته است.

گل سوسن چلچراغ، تنها در این منطقه ییلاقی در ایران یافت می شود. ارتفاع این گل بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر است.

تنها گونه ایرانی جنس سوسن است که از لحاظ زیبایی هم ردیف اکثر گونه های شناخته شده و پرورش یافته این جنس است. نمونه هایی از آن که بیشتر از ۱۵ گل دارند، نیز دیده شده است اما معمولاً دارای ۴ تا ۱۰ گل است که قطعات گل پوش آن در حدود ۷ سانتیمتر طول دارند.

سوسن چلچراغ ، چراغ روشن طبیعت گیلان

این گونه تاکنون فقط در یک محل در استان گیلان کشف شده و در خارج از ایران نیز تنها در شهرستان لنکران در جمهوری آذربایجان کشف شده است. در این منطقه از استان گیلان که هم اکنون محافظت می شود در حدود 2 هزار نمونه از آن در یک ناحیه کوچک از جنگل های مخروبه راش اطراف ده و در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متری دیده شده است.

بعضی ها می گویند که رنگ مهتابی و شکل واژگون آن که شباهتی به چلچراغ دارد، باعث شده که چنین نامی بر آن نهاده شود اما مردم محلی بر این باورند که سوسن چلچراغ در شب نورافشانی می کند و به همین دلیل چلچراغ نامیده شده است. اما اصل قضیه، برطبق گفته گیاه شناسان، این است که به واسطه مواد فلئورسانس در پرچم سوسن چلچراغ، این گل قابلیت بازتابش نور را دارد. این گیاه که نوع ایرانی آن زیبایی و شهرت بسیار دارد، از اواسط خرداد گل می دهد و گل های آن تا نیمه تیرماه پایدار می ماند بنابراین بهترین زمان برای دیدن سوسن چلچراغ معمولا هفته آخر خرداد و هفته اول تیر ماه است.

سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آب و هوای خوب باعث فراوانی سوسن چلچراغ در داماش شده است

علی امیری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار گفت: امسال بیش از 10 هزار نفر برای دیدن گل سوسن چلچراغ به داماش آمده اند.

وی اضافه کرد: از لحاظ فراوانی و شادابی سوسن چلچراغ امسال در شرایط مناسبی است که دلیل آن آب و هوای خوب بهار امسال و حفاظت مناسب از این گل است.

امیری با بیان اینکه محدوده رویش این گل زیبا و کمیاب به عنوان اثر طبیعی ملی برای اولین بار در سال 1354 در ارتفاعات رودبار شناسایی و با تصویب شورای عالی محیط زیست کشور به ثبت رسید و درحال حاضر توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار حراست و نگهداری می شود، خاطرنشان کرد: این گل نادر هزاران گردشگر را سالانه به سمت خود می کشاند که این امر حفاظت از آن را با دشواری هایی روبرو ساخته است، به همین جهت از همه گردشگران و طبیعت دوستان درخواست می شود تا در حراست از این اثر طبیعی ملی کمال همکاری را محیط بانان مستقر در محیط بانی داماش داشته باشند.

نمونه این گیاه که نام علمی آن لیلیوم لدربوری است در دنیا تنها در لنکران کشور آذربایجان مشاهده شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان