Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: واردات بادام زمینی خام از مرزهای ترکیه و عراق به بادامکاران گیلان ضربه می زند.

آنچه آستانه اشرفیه را از حیث سوغاتی معروف کرده بادام زمینی است که به جرات می توان گفت درصد بالایی از مردمان این خطه از این طریق امرارمعاش می کنند، بادام های مرغوب این شهر به دلیل خواص پزشکی که دارد مورد توجه همه زائران و مسافران این شهر قرار می گیرد.

زمان کشت بادام زمینی از اوایل اردیبهشت تا خردادماه و زمان برداشت آن اواخر شهریور تا اوایل مهرماه است.

بادام زمینی کاربردهای متعددی در صنعت دارد. رنگها، لاک و الکل، روغن های روان کننده، چرم لباس، جلادهنده های لوازم منزل، حشره کش ها و نیترو گلیسیرین از روغن بادام زمینی تهیه می شود. بسیاری از لوازم آرایشی، حاوی روغن بادام زمینی و مشتقات آن هستند.

قسمت پروتئینی این روغن در ساخت برخی از فیبرهای نساجی مورد استفاده قرار می گیرد. از پوسته های بادام زمینی در تولید پلاستیک، تخته دیواری، ساینده ها و سوخت استفاده می شود.

همچنین از آنها در ساخت سلولز لازم در ابریشم مصنوعی و کاغذ بکار می رود و مواد لعاب دار مانند چسب استفاده می شود. قسمت های فوقانی گیاه بادام زمینی در تهیه علوفه بکار می رود. باقیمانده کیک پروتئینی حاصل از پردازش روغن، به عنوان غذای حیوانات و به عنوان کود کاربرد دارد.

اما نبود صنایع تبدیلی کافی برای فرآوری بادام زمینی، اغلب بادام زمینی آستانه اشرفیه به صورت خام عرضه می شود.

حبیب جهانساز معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه 90 درصد بادام زمینی کشور در شهرستان آستانه اشرفیه گیلان تولید می شود، گفت: یکی از مشکلات بادام کاران گیلانی این است که موقع برداشت بادام زمینی، بازار داخلی مملو از بادام زمینی های خامی است که به نام بادام زمینی گیلان و یا بادام آستانه فروخته می شود این در حالیست که این بادام ها از کشورهای ترکیه و یا عراق وارد کشور ما شده اند.

وی اضافه کرد: علاوه بر اینکه واردات بادام زمینی خام موجب ضربه زدن به بادام کاران گیلانی و تخریب بازار داخلی خوب این محصول می شود، ممکن است بیماری ها و آفت های غیربومی را وارد کشور کند.

جهانساز ادامه داد: با پیشرفت هایی که در دانش فنی انواع ارقام بادام زمینی هر روزه در دنیا رخ می دهد امکان تشخیص ارقام بادام زمینی تولید شده در گیلان با بادام زمینی های خام وارداتی کمی مشکل است.

وی تصریح کرد: لازم است در جلوگیری از واردات بادام زمینی خام که معمولا از مبادی غیررسمی انجام می شود کنترل بیشتری صورت بگیرد.

جهانساز گفت: باید برنامه ریزی های موثرتری از سوی بخش خصوصی برای فرآوری بادام زمینی آستانه انجام شود تا واردات آزاددهنده بادام های خام به کشور نتواند بازارهای داخلی را از آن خود کند.

آستانه اشرفیه در ٣٥ کیلومتری مرکز استان، رشت قرار دارد و فاصله آن تا شهر لاهیجان ٧ کیلومتر است. خاک این منطقه سبک و بیشتر حاصل رسوبات سفیدرود است .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان