Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سود خالص حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار در سال ناشی از تجارت غیرقانونی مواد مخدر با چرخش مالی سالیانه ۴۵۰۰ میلیارد دلار، سبب شده است مواد مخدر کنار اسلحه، نفت و توریسم به عنوان یک صنعت غیرقانونی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد.

به گزارش تسنیم، امروزه کنار سه بحران جهانی «فقر و رشد جمعیت، نابودی محیط زیست و تهدیدات هسته ای»، موضوع مواد مخدر و روان گردان ها به عنوان بحران چهارم و بزرگ ترین شوک هزاره سوم سبب گردیده کمتر کشوری در جهان وجود داشته باشد که با این معضل دست و پنجه نرم نکند. براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد بالغ بر ۲۵۰-۲۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان یک بار نسبت به مصرف مواد مخدر یا روانگردان ها مبادرت ورزیده اند. تقاضای مواد مخدر از سوی مصرف کنندگان، زمینه را برای اشتغال بیش از ده میلیون نفر قاچاقچی حرفه ای در سطح جهان و در قالب مافیای مواد مخدر فراهم نموده است. سود خالص حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار در سال ناشی از تجارت غیرقانونی مواد مخدر با چرخش مالی سالیانه ۴۵۰۰ میلیارد دلار، سبب شده است که مواد مخدر کنار اسلحه، نفت و توریسم به عنوان یک صنعت غیرقانونی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد.

براین اساس نمی توان انتظار داشت که از سوی ابرقدرت های جهان که خود را حامیان حقوق بشر تلقی می نمایند، برای مهار و کنترل این پدیده گام های اساسی برداشته شود. شاهد ماجرا آن که نیروهای بیگانه غربی به سرکردگی آمریکا که با شعار مبارزه با تروریسم و مواد مخدر وارد افغانستان شدند خود از عوامل رشد سرسام آور تولید مواد مخدر گردیدند و اندک زمانی پس از این حضور اشغالگرانه مشخص گردید که یکی از منویات آنها از این تجاوز، باز کردن جبهه جدیدی جهت افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران است.

از همین رو نیز بود که اولاً وضعیت تولید و تبدیل مواد مخدر و صنعتی به سمتی جهت داده شد تا با عرضه مواد مخدر پرخطر و دست بردن در قیمت مواد عرضه شده، الگوی مصرف به سمت این قبیل مواد خطرناک کشانیده شود و از سویی با اشاعه شیشه در داخل و همزمان گسیل دادن حجم وسیعی از مواد پیش ساز از مبادی مرزی به ویژه شمال غرب کشور ضمن ایجاد نارضایتی در سطح جامعه و سعی در رودررو قرار دادن مردم با نظام، اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر را که همواره مورد تحسین جهانیان و مجامع رسمی بین المللی خصوصاً سازمان ملل متحد بوده تحت الشعاع قرار دهند، یعنی در حقیقت نقشه آن بوده و هست که ما را از این کشور مدعی به یک کشور متهم تنزل جایگاه دهند که ان شاءالله با اقدامات وسیعی که اجرا شده و یا در حال پیگیری است در این تلاش مذبوحانه ناکام خواهند ماند.

مهم تر اینکه در یک سلسله برنامه از پیش طراحی شده به واسطه گسترش و تبلیغ رسانه های ماهواره ای مواد مخدر و روانگردان، مسایل ضدارزشی مانند گسترش مشروبات الکلی و رفتارهای خلاف اخلاقیات و خارج از چارچوب مشروع خانوادگی به دنبال جایگزین سازی فروپاشی اجتماعی (از طریق تضعیف نهاد خانواده) به جای فروپاشی نظام سیاسی می باشند و در این میان مواد مخدر نقش ویژه ای را به عهده دارد.

از سوی دیگر سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان در سال ۲۰۱۴ با ۷ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۳ به ۲۲۴هزار هکتار افزایش یافت و میزان تولید تریاک نیز با ۱۵ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۳ از ۶هزار و ۴۰۰ تن گذشت که این میزان کشت در قیاس با سال ۲۰۰۱ یعنی مقارن با ورود ائتلاف غربی به آن کشور بالغ بر ۲۴۰۰ درصد رشد داشته است.

در همین حال کشانیدن هدفمند دامنه کشت به سمت مناطق همجوار با کشورمان در جهت افزایش تهدید و فشار بر جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است. همجواری افغانستان با حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران، مرزهای ما را از حیث ورود محموله های قاچاق و ترانزیت مواد مخدر به شدت تحت تأثیر قرار داده است. همزمان اقدامات سوء برخی از عناصر سودجو و متخلف در تولید مواد صنعتی و روانگردان در برخی از مناطق کشور زمینه تغییر الگوی مصرف از مواد سنتی به صنعتی و روانگردان هایی همانند شیشه را ایجاد نموده است.

نیم نگاهی به پیامدهای شوک عظیم مواد مخدر و روانگردان ها به عنوان زلزله خاموش، جنگ بدون مرز و بزرگترین منکر عصر حاضر بیانگر آن می باشد:

* در سال گذشته بیش از ۵۵۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شد و ۲۷۰هزار نفر به زندان رفتند.

* بخش اعظم زندانی ها و ۵۵ درصد طلاق های کشور با مواد مخدر مرتبط است و به همین دلیل و در راستای اجرایی کردن منویات رهبری و موضوع اجتماعی کردن مبارزه از اهمیت شایانی برخوردار است. در طرح اجتماعی کردن مبارزه قراردادهایی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با کمیته امداد و بسیج امضا شده است.

* علی رغم آن که در سال گذشته سه درصد از آمار مرگ و میر بر اثر مواد در کشور کم شده باز هم به طور میانگین روزانه ۸ نفر به خاطر مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می دهند.

* موضوع مواد مخدر از مسائلی است که تا مستقیماً درگیر آن نشویم نمی توانیم ابعاد آن را درک کنیم.

* اگر درون یک خانواده یک معتاد هم وجود داشته باشد آن خانواده درگیر مسائل مختلف روحی و بی آبرویی و آسیب های اجتماعی خواهد شد. این آسیب ها به حدی است که خانواده به زندانی شدن و حتی اعدام فرزندش راضی می شود.

* یک میلیون و ۳۲۵هزار معتاد در کشور وجود دارد. اگر آن را در چهار نفر که متوسط تعداد خانواده ایرانی است ضرب کنیم پنج میلیون و ۵۰۰هزار نفر مستقیماً در کشور درگیر با مسئله اعتیاد هستند.

* حدود ۵۵ درصد از معتادین متأهل هستند. این به این معناست که ۷۰۰هزار همسر درگیر این موضوع هستند و اگر خود دچار اعتیاد نشده باشند دچار آسیب هایی همچون همسرآزاری و... می شوند.

* اگر هرکدام از این خانواده ها دو فرزند نیز داشته باشند به عبارت دیگر یک میلیون و ۴۰۰هزار فرزند در خانواده ای زندگی می کنند که نابهنجار است و فرزندانی که در این خانواده تربیت می شوند خود در آینده چرخه اعتیاد را تکمیل می کنند.

* ۷۰ درصد زندانی هایی که در زندان هستند مرتبط با موضوع مواد مخدر هستند. جرایم حدود ۴۵ درصد مستقیماً و مابقی تا ۷۰ درصد غیرمستقیم مرتبط با مواد مخدر هستند. اگر می خواهیم سرقت، همسرآزاری، قتل و... از بین برود باید برای این مسئله سرمایه گذاری شود.

* پس از انقلاب بیش از ۳۷۰۰ شهید در مبارزه با قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر تقدیر شده که به معنای بی سرپرست شدن تقریبا همین تعداد خانواده است.

* زحمات بسیار زیادی در این مسیر کشیده ایم اما واقعیات جامعه نشان می دهد زحمات کافی نبوده و باید بر تلاش ها افزود.

* در بهترین شرایط فقط ۲۰ درصد بهبودیافتگان پاک می مانند. یکی از دلایل مهم بازگشت بهبود یافتگان به اعتیاد عدم پذیرش توسط جامعه است. زمانی که به معتاد بهبود یافته کار ندهیم و در فرهنگمان او را طرد کنیم طبیعتاً وی مجدداً به اعتیاد روی می آورد.

* ۶۳ درصد معتادان دارای شغل بوده اند و این به این معناست که می توانیم آنها را دوباره به شغل هایشان بازگردانیم.

* ۸۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر توزیع کننده هستند. خرده فروشی ما از طریق همین معتادان انجام می شود. اگر مردم وارد عرصه مبارزه با مواد مخدر شوند مسئله حل خواهد شد. از مردم توقع چندانی نداریم اگر هر فرد فقط مراقب خانواده خود باشد و برای مثال جوانی که به بهانه تولد یا مراسم عروسی و... تا قبل از ساعت ۹ به خانه برنگشت باید خانواده اش نگران شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

* از بین بردن یک میلیون و ۳۰۰هزار معتاد با کمک شما عزیزان امکان پذیر است.

انتظارات:

ــ لزوم سرمایه گذاری در عرصه پیشگیری از سوءمصرف از سوی کلیه دستگاه ها بالاخص مراکز آموزشی و فرهنگی کشور با هدف مشارکت همه جانبه در جهاد مقدس مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها و اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها.

ــ بهره گیری از ظرفیت خیّرین در حوزه های مختلف امر مبارزه با مواد مخدر.

ــ ضرورت ورود کلیه مراکز علمی کشور به منظور شناسایی این پدیده خانمان سوز و ارائه راهکارهای بومی متناسب با نیاز جامعه اسلامی.

ــ اهتمام رسانه ملی به امر اطلاع رسانی، آگاه سازی با هدف تغییر و فشار در عرصه پیشگیری اولیه از اعتیاد و آموزش آحاد جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان.

ــ بهره گیری از تمامی ظرفیت های اجتماعی در محلات بالاخص مساجد، بسیج، روحانیت، ائمه جمعه و جماعات، سازمان های مردم نهاد به منظور تقویت آموزه های دینی نوجوانان و جوانان و ایجاد اهتمام اجتماعی علیه سوءمصرف مواد.

ــ برنامه ریزی منسجم و همکاری و هماهنگی کلیه دستگاه های مسئول، تلاش وسیعی از طریق ارتقای کیفی توان عملیاتی نیروهای درگیر با ورود و عرضه مواد مخدر، تقویت یگان های اطلاعاتی و عملیاتی و افزایش مشارکت های اطلاعاتی، توسعه قرارگاه های عملیاتی، تخصصی در مناطق ژئوپولیتیک شرق و حاشیه شرق کشور، آموزش، تربیت و تجهیز نیروهای بومی و محلی، افزایش نیروهای عملیاتی و گشت و کمین در مناطق مرزی شرق، جنوب و جنوب شرق و نیز مرزهای شمال غرب و غرب کشور، ارتقای کیفی شاخص های مقابله ای، به کارگیری تجهیزات علمی و حرفه ای و بالاخره تقویت استحکامات مرزی در جهت برخورد مؤثر با معضل قاچاق، ترانزیت و توزیع مواد مخدر و روانگردان صورت گرفته و این امر با قدرت و حدّت تا کنترل مطلوب معضل ادامه خواهد داشت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان