Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : حراست از جنگل ، اراضی ملی ، منابع طبیعی و بستر رودخانه ها خط قرمز بازرسی کل گیلان است .

سیف الله مسرور ، رئیس کل بازرسی گیلان در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه با تشریح عملکرد یک ساله بازرسی کل گیلان از رسانه ها بعنوان دیده بان جامعه یاد کرد و گفت : مطلب رسانه های نوشتاری و مجازی مورد رصد ما است و برخی از مطالبی عنوان می شود ما مورد پیگیری قرار می دهیم که در مجموع به نفع استان است .

وی با درخواست از رسانه ها در جهت کسب اخبار و اطلاعات موثق گفت : همانطوری که شما رسانه ها چشم جامعه هستید چشم ما هم باشید اطلاعات و اخبار موثق خود را به ما نیز منعکس کنید .

بازرس کل استان گفت : ما در گیلان با چالش های زیادی مواجه هستیم که یکی از آن چالش ها مباحث جنگل ، اراضی ملی و محیط زیست است .

وی ادامه داد : استان گیلان دارای اراضی محدود و حاصلخیز و در معرض تخریب و تجاوز است که امسال بطور خاص در صدد مهار بحث جنگل ها و اراضی ملی و منایع طبیعی و محیط زیست هستیم .

مسرور گفت : عوامل مختلفی در تعرض به جنگل ها وجود دارد که یکی از این عوامل عدم وجود حساسیت در مردم در حراست از جنگل و منابع طبیعی همانند گذشته است که این مسئله یک معضل است.

وی افزود : عامل دیگر تخریب جنگل ها عدم حساسیت متولیان امر در برابر مسئولیت شان بسبب ضعف امکانات و عدم کارایی ساختار اداری که این ساختار برای آنان به درستی تعریف شده نیست .

وی ادامه داد : جنگل و منابع طبیعی در گیلان یک تجارت پرسود است بهمین دلیل هر روز در خطر تعرض قرار دارد و برای حفظ این نعمت خدادادی نیاز به عزم ملی و همکاری عمومی است .

بازرس کل گیلان در بخش دیگری از گزارش خود گفت : دغدغه دیگر ما مربوط به جمع آوری و امحاء اصولی پسماند ها اعم از خانگی و عفونی است که این امر انرژی زیادی از ما را صرف خود می کند .

وی تصریح کرد : ما برای امحاء پسماند ها سازکارهای درستی مثل زباله سوز و کمپوست در اختیار نداریم و

اخیرا 300 تن پسماند عفونی در مدخل ورودی شهر رشت کشف شد که رها شده بود و مسئولان را مجبور به امحای آن کردیم و هم اکنون روزانه سه تن آن امحاء می شود ولی پکسازی کامل به یکصد روز زمان نیاز دارد .

این مسئول به وضعیت برداشت غیر مجاز از بستر رودخانه ها اشاره کرد و گفت : در سال 93 این پیگیری را داشتیم و بعضی را به مراجع قضائی معرفی کردیم ولی همچنان شاهد استمرار این تخلفات هستیم ولی ما کوتاه نمی آییم و اجازه نمی دهیم بعضی ها از محل انفال برای خود و خانواده شان ثروت اندوزی کنند.

بازپرس کل گیلان گفت : جنگل ، اراضی ملی ، محیط زیست و بستر رودخانه ها خط قرمز ماست .2

وی ضمن اعلام گزارشی از آزاد سازی و رفع تصرف برخی از اراضی در نقاط مختلف استان در بحث دستگیری های مدیران و کارمندان متخلف گفت : سال گذشته 47 نفر از مدیران ، 41 نفر از کارکنان ، 13 شهردار و 21 نفر اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا بدلیل ارتکاب به تخلفات به مراجع قضایی و تخلفات اداری معرفی شدند.

وی ادامه داد : طی سالجاری 15 مورد گزارش هشدار در مورد منافع استان که مورد تهدید بود ، دادیم که خیلی مورد توجه مدیران بویژه مدیر ارشد استان قرار گرفت که از بابت جای تشکر دارد .

بازرس کل گفت : یکی از گلوگاههای فساد معاملات اعم از مزایده و مناقصه و غیره است که در سال گذشته 2105 مورد معامله داشتیم که بازرسی در 2063 مورد آن حضور و داشته است .

وی ادامه داد : اگر چه بدلیل بارمالی کمتر تلاش می کنیم تا معاملات را باطل نماییم ولی بحسب وظیفه 14 معامله را باطل کردیم .

وی همچنین گفت : در سال گذشته از یک اختلاس 40 میلیارد تومان پرداخت غیر مجاز جلوگیری شد و پرونده آن در مراجع قضائی در دست بررسی است .

وی در مورد خرید اتوبوس های شهرداری گفت : در این خرید شهرداری بطور جدی ورود کردیم اتفاقاتی افتاد و بعضی از تشریفات و مقررات اداری رعایت نشده ، البته آنطوریکه می گویند اتفاق نیفتاده است .

بازرس کل استان گفت : وظیفه اصلی ما بازرسی کل استان اصلاح امور و پیشکیری است و کار ما مچگیری نیست .   

وی با اشاره به بازرسی 46 دستگاه و مشاهده تخلفات در برخی از دستگاهها گفت : ما ناظر بر حسن اجرای قوانین هستیم و به هر اداره و سازمانی هم پیشنهادی ارائه می کنیم واحد پیگیری مراقب است تا پیشنهادات بطور کامل اجرائی شود .

وی همچنین گفت : از معرفی شدگان به مراجع قضائی یکی از شهرداران قدیم استان به 11 سال حبس محکوم شده که هنوز پرونده کامل نشده و درصد تبرئه در حد حدود پنج درصد است .

مسرور ، بازرس کل گیلان در مورد مطالبات لاوصول بانک ها از یک میلیارد تومان و بالا اشاره کرد گفت : این میزان مطالبات به 800 میلیارد تومان می رسد که با احتساب سود آن از مرز 1800 میلیارد تومان تجاوز می کند که در زمان پرداخت این تسهیلات وثیقه کافی و وافی دریافت نشده است .

وی ضمن ادای توضیحات در مورد سیاست بانکی گفت : از بانک ها خواسته شده دادخواست حقوقی علیه بدهکاران خود تسلیم مراجع قضائی نمایند تا بدهکاران بانکی مورد بازداشت قرار گیرند .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان