Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : در حالی که از گذشته تا حتی روزهای اخیر دارایی های بلوکه شده ایران در اثر تحریم ها بیش از ۱۰۰میلیارد دلار و گاهی تا ۱۲۰ و ۱۵۰میلیارد دلار برآورد شده بود.

به گزارش جهان، در حالی که از گذشته تا حتی روزهای اخیر دارایی های بلوکه شده ایران در اثر تحریم ها بیش از ۱۰۰میلیارد دلار و گاهی تا ۱۲۰ و ۱۵۰میلیارد دلار برآورد شده بود، روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی درخصوص رقم پول های بلوکه شده ایران، گفت: «۲۳ میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی و ۶ میلیارد دلار درآمد نفت در کشورهای ژاپن، کره، امارات متحده عربی و هند موجود است»، در این بین وزیر اقتصاد نیز عنوان داشت درگذشته درخصوص پول های بلوکه شده ایران در بانک های خارجی مبالغه صورت گرفته است.

دارایی مشتمل بر انواع مختلف می شود به طور مثال پول، زمین و مستغلات و سهام جزو دارایی ها به شمار می رود و حالا باید دید منظور رئیس کل بانک مرکزی از ارائه آمار فوق تنها پول های بلوکه شده در کشورهای خارجی بوده یا اینکه این مقام مجموع دارایی های بلوکه را حدود ۲۵میلیارد دلارعنوان داشته است.

سیف در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به توافق هسته ای ایران با ۱+۵ و اثرات آن بر بازار ارز اظهارداشت: «کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر که تحت تأثیر اخبار قرار گرفته ممکن است در چند روز آینده هم ادامه پیدا کند، اما با توجه به تعادل در عرضه و تقاضا این مسئله اثر بلندمدت ندارد و برای یکسان سازی نرخ ارز پنج تا شش ماه زمان نیاز است.»

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص میزان پول های بلوکه شده ایران نیز گفت: «۲۳ میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی در کشورهای ژاپن، کره و امارات متحده عربی موجود است. ۶ میلیارد دلار از محل فروش نفت نیز در هند وجود دارد که پس از رفع تحریم ها آزاد خواهد شد، البته بانک مرکزی ۵ میلیارد دلار بدهی به خارج از کشور دارد.»

با این تغییر ناگهانی در رقم دارایی های بلوکه شده ایران برخی گمان می کنند اعلام بیش از حد این دارایی ها قبل از وین برای فشار به افکار عمومی و حتی خواص برای مطالبه توافق بوده است! سیف درباره امکان اتصال سوئیفت به همه بانک های کشور، اظهارداشت: سوئیفت به عنوان مرکز نقل و انتقالات بانکی از هم اکنون می تواند عملیات خود را آغاز کند.

مبالغه درباره رقم ارزهای بلوکه شده

از سوی دیگر وزیر اقتصاد با بیان اینکه لغو تحریم به تنهایی مشکلات اقتصادی را حل نمی کند، گفت: «قطعاً محدودیت های منابع ارزی برداشته می شود اما درباره عدد آن در رسانه ها مبالغه شده است.»

علی طیب نیا در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: «با توجه به توافق، زمینه مناسب تری برای اصلاحات اقتصادی فراهم می شود. لغو تحریم به تنهایی مشکلات اقتصادی را حل نمی کند، قطعاً محدودیت های منابع ارزی برداشته می شود اما درباره عدد آن در رسانه ها مبالغه شده است.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سؤال که عدد دارایی های بلوکه شده ایران که پس از رفع تحریم ها آزاد خواهد شد، چه مقدار است، خاطرنشان کرد: «در خصوص اعداد دارایی های ارزی که قرار است به اقتصاد ایران بازگردد، مبالغاتی شده است. عدد ۱۲۰ میلیارد دلاری دارایی های بلوکه شده ایران که برخی رسانه ها می گویند، صحیح نیست. حدود ۳۵ میلیارد دلار از این دارایی ها در شرکت نیکو سرمایه گذاری شده است که مربوط به طرح های شرکت نفت است و حدود ۲۲ میلیارد دلار در چین به عنوان وثیقه های فاینانس موجود است که اگر تمامی این مبالغ را ارزیابی کنید به آن عددی خواهید رسید که رئیس کل بانک مرکزی بیان کرده است.»

طیب نیا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا آزادسازی اموال بلوکه شده ایران مانند توافق ژنو مرحله به مرحله انجام می شود، تصریح کرد: «به محض اجرای توافق تحریم ها از روی تمامی اموال ما برداشته خواهد شد.»

ارقام مختلف از پول های بلوکه شده ایران

گفتنی است که سال ۹۲ علی لاریجانی رئیس مجلس بدهی ایران ازکشور چین را حدود ۲۲ میلیارد دلار عنوان کرد و در همین بازه زمانی نیز یک بار هم جلالی ، رئیس مرکز پژوهش های مجلس میزان دارایی های بلوکه شده را ۶۰ میلیارد دلار عنوان کرد. از سوی دیگر یکی از مقامات امریکایی نیز میزان دارایی های توقیف شده در بانک های خارجی را حدود ۱۵۰ میلیارد دلار عنوان کرده بود.

حال جای دارد رئیس کل بانک مرکزی و همچنین وزیر اقتصاد میزان دارایی هایی بلوکه شده ایران را که قرار است در اثر توافق آزاد سازی شود، به طور شفاف عنوان کنند.

منبع : روزنامه جوان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان