Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : اعضای مجمع نمایندگان گیلان ضمن بازدید از پروژه های گردشگری و زیرساختی منطقه آزاد انزلی، در نشست هم اندیشی با مهندس رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیر عامل این سازمان ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته بر آمادگی نمایندگان استان برای تحقق اهداف و برنامه های این منطقه تاکید کردند.

رضا مسرور ، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست هم اندیشی با نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه مبادلات اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر از اولویتهای این منطقه است تصریح کرد: تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه خزر از مهمترین برنامه های این سازمان است و این کشورها در حال تکمیل زیرساخت ها اقتصادی و ترانزیتی خود بوده و شاهد افزایش رشد وتوسعه اقتصادی در سالهای اخیر در این کشورها بوده ایم.

رئیس هیأت مدیره سازمان  با اشاره به مزایای سرمایه گذاری در منابع نفتی و گازی ایران در دریای خزر ، خواستار عزمی ملی برای توسعه زیرساخت های ترانزیتی استان و منطقه آزاد انزلی شد گفت: دریای خزر فرصت بی نظیری برای گیلان و شمال کشور است که باید با برنامه ریزی مناسب از ظرفیت های آن بهره بیشتری برد و هم چنین لازمه حضور سرمایه گذار و ایجاد جهش اقتصادی در کشور، تکمیل و توسعه زیرساخت های بندری و ریلی استان و کشور است.

مسرور با تأکید براینکه راهبرد ما تبدیل منطقه آزاد انزلی به هاب داد و ستد کالاهای استراتژیک کشورهای CIS است تصریح کرد: اهتمام بر تکمیل زیرساخت های حمل و نقل بندری و ریلی، عملیاتی کردن کریدورهای تجاری بین المللی و شروع به کار بورس کالا، سه حلقه درهم تنیده سازمان منطقه آزاد انزلی برای تحقق این اندیشه است.

وی با اشاره به بازدید سلطان بن سلیم رئیس منطقه آزاد جبل علی دبی از این منطقه، که از مدیران برجسته حمل و نقل دنیا می باشد، اظهار داشت: با توجه به فضای جدید دیپلماسی بین المللی ایران، حضور شرکت های بزرگ بین المللی اقتصادی و تجاری در انزلی، موجبات توسعه ظرفیت های ترانزیتی ایران در حاشیه دریای خزر را مهیا نموده و انزلی را به کانون توسعه اقتصادی استان تبدیل می کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تشکر از حضور نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی، در خصوص مهمترین برنامه های این سازمان از زمان استقرار مدیریت جدید در خصوص تامین منابع مالی سرمایه گذاران منطقه اظهار داشت: افزایش فعالیت بانک ها و بیمه ها در این منطقه در راستای توسعه فعالیت های سرمایه گذاری و خلق مزیت جهت بهبود فضای کسب و کار در این منطقه صورت گرفته، که تاکنون درخواست های متعددی  برای تاسیس بانک و بیمه در منطقه داشته ایم که در مراحل صدور اخذ مجوز از بانک مرکزی هستند.

مسرور در پایان نشست خواستار حمایت نمایندگان گیلان در اجرای کامل قوانین و مقررات مناطق آزاد شد و افزود: با توجه به اینکه مناطق آزاد قوانین خاص خود را دارند پیشنهاد میشود در مواردی که بندهایی از قانون کشوری با قوانین مناطق آزاد در تعارض باشند مصوباتی پیگیری شود که قوانین مناطق آزاد در این مناطق در الویت اجرا باشند.

 محمد حسین قربانی نماینده مردم شهرهای آستانه اشرفیه وکیاشهر و رییس مجمع گیلان در این نشست از تلاشهای سازمان منطقه آزاد انزلی قدردانی نمود و افزود: ۱۳ نماینده گیلان برای حمایت از این منطقه آمادگی کامل دارند و نمایندگان استان به عنوان بازوهای این منطقه تلاش میکنند تا این منطقه هرچه بیشتر در توسعه گیلان و کشور منشا اثر باشد و در صددیم در برنامه ششم توسعه که در حال تدوین است موانع و مشکلات پیشرو مناطق مرتفع نماییم.

 ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل برگزاری نشست هم اندیشی میان منطقه آزاد انزلی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی را حائز اهمیت ارزیابی نمود و افزود: پیشنهادات خوبی از سوی مهندس مسرور در این جلسه مطرح شد و ما برای پیگیری این پیشنهادات و برگزاری جلسات با وزراء مرتبط و مسئولین کشوری تا حصول نتیجه آمادگی کامل داریم و علا.ه بر این تصویب برنامه ها و قوانین در جهت افزایش نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در توسعه کشور از برنامه های ما است.

 حسن تأمینی نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربه موفق مهندس مسرور در مناطق آزاد کشور گفت: برگزاری چنین نشستهایی علاوه بر گسترش تعامل میان طرفین می تواند موجبات همدلی در مسیر توسعه منطقه آزاد و به تبع آن استان را فراهم نماید و ما نمایندگان استان در راستای عملیاتی کردن پیشنهادات مهندس مسرور آمادگی هر گونه همکاری را داریم.

 حسن خسته بند نماینده مردم شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی در این جلسه، منطقه آزاد انزلی را پتانسیل بسیار بالای شهرستان و استان برای توسعه اقتصادی اعلام کرد و افزود: باید شرایط لازم را برای حضور بانکهای خارجی و شرکتهای بیمه ای بین المللی در این منطقه فراهم نماییم و همچنین با فعال کردن کریدور بین المللی در مسیر منطقه آزاد انزلی، توان ترانزیت بین المللی استان را افزایش دهیم..

 جبار کوچکی نژاد نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از تلاشهای صورت گرفته آمادگی نمایندگان گیلان برای حمایت از منطقه آزاد انزلی با اصلاح قوانین مورد نیاز برای جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغالزایی مولد و کمک به جذب منابع ملی برای پروژه های زیرساختی این منطقه اعلام کرد.

محمد مهدی رهبری املشی نماینده مردم رودسر و املش منطقه آزاد انزلی را ظرفیتی مناسب برای گیلان دانست و اعلام کرد: نمایندگان مردم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی آمادگی خود را برای برطرف نمودن مسائل  منطقه آزاد انزلی  به ویژه در حوزه های قانون گذاری وگسترش تعاملات مسئولین کشوری و استانی برای رشد و توسعه منطقه اعلام میدارند.

ناصر عاشوری نماینده شفت و فومن آمادگی نمایندگان مردم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی را برای برطرف نمودن مسائل و مشکلات منطقه آزاد انزلی در راستای تقویت جایگاه منطقه آزاد انزلی در اقتصاد بین المللی اعلام کرد و اظهار داشت: استان گیلان دارای ظرفیت های مناسبی در حوزه های گردشگری و اقتصادی است و منطقه آزاد انزلی میتواند به مرکز ارائه خدمات به سرمایه گذاران صنعت گردشگری و اقتصادی استان تبدیل شود.

 غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در جریان این بازدید، منطقه آزاد انزلی را بهترین فرصت برای جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی ارزیابی کرد و نقش این منطقه در توسعه استان را حائز اهمیت اعلام نمود و افزود: در دو سال اخیر اقدامات مناسبی در حوزه های عمرانی، اقتصادی و گردشگری در این منطقه صورت گرفته و شاهد تحولات مثبتی در منطقه آزاد انزلی بودیم و کوششهای انجام شده از سوی مدیرعامل این سازمان برای برطرف نمودن مشکلات سرمایه گذاران فعال در این منطقه و زمینه سازی برای جذب سرمایه گذاران جدید از طریق خلق ظرفیتهای جدید و توسعه همکاریها با سایر نهادها، قابل ستایش است .

بازدید از پروژه های عمرانی و طرحهای زیرساختی در حال اجرای سازمان منطقه آزاد انزلی در سطح این منطقه از دیگر بخشهای حضور نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی در این منطقه بود.

دیدار از مجتمع های تجاری منطقه و  پروژه هایی همچون مجتمع نمایشگاهی و همایشهای در حال احداث منطقه، مجتمع بندری کاسپین، تقاطع غیر همسطح شهید نامجوی، مجموعه ورزشهای ساحلی مرحوم سیروس قایقران و طرح ساحلی منطقه آزاد انزلی در کنار چند پروژه تجاری- خدماتی در حال ساخت از سوی بخش خصوصی، بخشهای مختلف دیدار نمایندگان مردم شهرستانهای استان گیلان از منطقه آزاد انزلی بود که با بازدید از قسمتهای مختلف مجموعه تفریحات دریایی ساحلی این منطقه پایان یافت.

نمایندگان گیلان با کم نظیر ارزیابی کردن امکانات موجود در مجموعه تفریحات دریایی و طرح های شنای آقایان و بانوان، آن را الگویی برای دیگر نقاط ساحلی استان و شمال کشور اعلام کرده و از اجرای چنین طرحی با داشتن امکانات مناسب و رعایتهای استانداردهای بالا قدردانی نمودند./ منبع : روابط عمومی منطقه آزاد انزلی

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان