Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : محمود باقری خطیبانی عصر یکشنبه بیان کرد: طرح سوال از محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت با 9 رأی اعضای شورای اسلامی شهر، ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 73 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای اسلامی شهر و تذکرات متعدد در صحن شورا، شش سوال از شهردار رشت مطرح شده است.

نایب رییس شورای اسلامی کلانشهر رشت تصریح کرد: در سوال اول این پرسش مطرح شده که علت جابجایی حدود 700 پرسنل و مدیران در بخش های مختلف شهرداری که موجب ناامنی شغلی و بعضاً جایگزین شدن مدیرانی به مراتب ضعیف تر از مدیران قبلی و در نهایت کاهش راندمان کاری با اهداف سیاسی و عدم رعایت شایسته سالاری شده، چیست.

وی افزود: در سوال دوم به این پرسش پرداخته شده که با توجه به ضرورت نیاز راه اندازی شهربازی در پارک قدس و پرداخت مبلغ 19 میلیارد ریال در پایان سال گذشته و دیگر تعهدات به پیمانکار قبلی علیرغم همه مشکلات مالی جهت تسریع در کار متاسفانه تاکنون هیچ اقدام موثری صورت نگرفته و هر روز شاهد تخریب دستگاه ها و امکانات موجود و نارضایتی بیش از پیش شهروندان هستیم.

باقری خطیبانی اضافه کرد: در سوال سوم به این پرسش پرداخته شده که یکی از معضلات شهر رشت، وجود دستفروشانی است که متاسفانه روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود و موجب سلب آرامش کسبه و مردم شده اند، به همین خاطر هم در سال 93 به مصوبه شورا با جذب 50 نفر نیرو و تقویت سد معبر شاهد اقداماتی در معابر عمومی شهر و رضایت نسبی مردم و کسبه بودیم، متاسفانه شهرداری بدون لحاظ نظرات شورا و بدون مطالعه، سد معبر را منحل و به مناطق واگذار نمود و وضعیت موجود به مراتب اسف بار تر از سنوات گذشته شده است، علت انحلال آن را توضیح دهید.

وی خاطرنشان کرد: در سوال چهارم به این پرسش پرداخته شده که با توجه به اینکه ایجاد پیاده راه در هسته مرکزی شهر در اولویت های برنامه ای شهرداری برای سال 94 نبوده و در بودجه پیشنهادی سال 94 نیز هیچ کدی نداشته، به چه علت در اولویت اول کار شهرداری قرار گرفته و شهرداری با طرح و لوایح مختلف، به دنبال حذف پروژه های کد دار و دارای اولویت همچون لندفیل سراوان و ... می باشد.

به گفته نایب رییس شورای اسلامی کلانشهر رشت؛ سوال پنجم نیز این پرسش است که یکی از مهمترین تعهدات شورا و شهرداری به مردم، ساماندهی رودخانه های گوهر رود و زرجوب بوده و از شروع کار شورای چهارم نیز مبالغی پیشنهاد و مصوب شد، ولی عملا تاکنون اقدام جدی و موثری در جهت اجرایی شدن پروژه صورت نگرفته، دلایل عدم پیگیری لازم و اجرای پروژه چیست.

وی سوال ششم از شهردار رشت را نیز این پرسش عنوان کرد که بودجه پیشنهادی برای سال 94 که با انجام کارهای دقیق کارشناسان ذیربط تهیه و با دفاع انجام شده در صحن علی مبنی بر تحقق آن مصوب شد، متاسفانه در سه ماهه اول سال جاری شاهد عدم تحقق 64 درصدی نسبت به بودجه تصویبی و همچنین کاهش محسوس نسبت به سه ماه اول سال 93 می باشیم که این موضوع تاثیر بسزایی در ارائه خدمات به مردم و حتی تاخیر در پرداخت حقوق کارگران گردیده است.

بر اساس قانون؛ شهردار موظف است حداکثر 10 روز پس از ابلاغ سوالات، در جلسه عادی یا فوق العاده شورا، حاضر شده به سوالات پاسخ دهد.

چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده یا پاسخ او قانع کننده تشخیص داده نشود، طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضای یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه می شود.

در صورتیکه شورا با اکثریت دو سوم کل اعضا، رأی مخالف دهد؛ شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.

شورای اسلامی کلانشهر رشت 15 عضو دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان