Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری : حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت کنگره عظیم حج، قیام و انقلاب در برخی کشورهای اسلامی را از مهمترین مسائل جهان اسلام و حقایق نهفته در آن را، آیات بینات الهی برشمردند و با اشاره به وظیفه بس خطیر نسل بیدار جوان و روشنفکران و عالمان دینی در این مقطع سرنوشت ساز، تاکید کردند: امت اسلامی بویژه ملتهای بپا خاسته ، برای ادامه مسیر نیازمند دو عنصر "تداوم ایستادگی" و "هوشیاری در برابر حیله های قدرتهای بین المللی" هستند و نجات کشورهای اسلامی از خطرهای پیش رو جز با همدلی و اتحاد و تشکیل قطب قدرتمند جهان اسلام ، امکان پذیر نیست.

متن کامل پیام رهبر معظم انقلاب که توسط حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر قرائت شد، به شرح زیر است:

متن کامل این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلوات الله و تحیاته علی سیدالانام محمدٍ المصطفی و آله الطیبین و صحبه المنتجبین. اکنون بهار حج، با طراوت و صفای معنوی و شکوه و حشمت خداداد، فرا رسیده و دلهای مؤمن و مشتاق را پروانه وار بر گرد کعبه ی توحید و وحدت، به پرواز درآورده است. مکه و منا و مشعر و عرفات، منزلگاه انسانهای خوشبختی است که به ندای: " و اذّن فی الناس بالحج .. " پاسخ گفته و به حضور در میهمانی خدای غفور و کریم سرافراز گشته اند. اینجا همان خانه ی مبارک و کانون هدایتی است که آیاتٍ بیّنات الهی از آن ساطع و چتر امان برفراز سر همگان در آن گسترده است.

دل را در زمزم صفا و ذکر و خشوع، شستشو دهید؛ چشم باطن را به آیات روشن حضرت حق بگشائید؛ به اخلاص و تسلیم که نشانه ی عبودیت حقیقی است روی آورید؛ خاطره ی آن پدری را که با طوع و تسلیم، اسماعیلش را به قربانگاه برد بارها و بارها در دل زنده کنید، و بدینگونه راه روشن و آشکاری را که برای رسیدن به دوستی ربّ جلیل در برابر ما گشوده است، بشناسید و قدم نهادن در آن را به همّت مؤمنانه و نیت صادقانه ی خود، بسپارید.

مقام ابراهیم یکی از همان آیات بیّنات است. جای پای ابراهیم علیه السلام در کنار کعبه ی شریف، تنها نمادی از مقام ابراهیم است. مقام ابراهیم، مقام اخلاص و گذشت و ایثار اوست؛ مقام ایستادگی او در برابر خواست نفسانی و عواطف پدرانه و نیز در برابر سیطره ی کفر و شرک و سلطه ی نمرود زمانه است.

این هر دو راه نجات هم اکنون در برابر یکایک ما آحاد امت اسلامی، گشوده است. همت و شجاعت و عزم راسخ هریک از ما میتواند ما را روانه به سوی همان هدفهائی سازد که پیام آوران رسالت الهی از آدم تا خاتم، بشر را به سوی آن فراخوانده و وعده ی عزت و سعادت در دنیا وآخرت را به رهپویان آن داده اند.

در این محضر عظیمِ امت اسلامی، شایسته است که حج گزاران به مهمترین مسائل جهان اسلام بپردازند. اکنون در رأس همه ی این مسائل، قیام و انقلاب در برخی کشورهای مهم اسلامی است. در میانه ی حجّ سال گذشته و حج امسال، حوادثی در دنیای اسلام پدید آمده است که میتواند سرنوشت امت اسلامی را دگرگون ساخته و آینده ئی درخشان و سرشار از عزت و پیشرفت مادی و معنوی را نوید دهد. در مصر و تونس و لیبی طاغوتهای دیکتاتور و فاسد و وابسته، از سریر قدرت سرنگون شده اند و در برخی کشورهای دیگر امواج پرخروش قیام مردمی، کاخهای زر و زور را به ویرانی و نابودی تهدید میکند.

این صفحه ی تازه گشوده از تاریخ امت ما، حقایقی را آشکار می سازد که همه از آیات بینات الهی است و به ما درسهای حیات بخش میدهد. این حقایق باید در همه ی محاسبات ملتهای مسلمان به کار گرفته شود.

نخست آنکه اکنون از دل ملتهائی که دهها سال در سیطره ی سیاسی بیگانگان بوده اند، نسل جوانی سربرآورده است که با اعتماد به نفس تحسین برانگیز به استقبال خطر رفته و به رویاروئی با قدرتهای مسلّط برخاسته و همت به دگرگونسازیِ وضعیت گماشته است.

دیگر آنکه به رغم تسلط و تلاش حاکمان سکولار و تلاشهای پیدا و پنهان آنان برای دین زدائی در این کشورها، اسلام، با نفوذ و حضوری نمایان و پرشکوه، هدایتگر دل ها و زبانها گشته و چون چشمه ای جوشان در گفتار و کردار توده های میلیونی، به اجتماعات و رفتارهای آنان طراوت و حیات بخشیده است. ماذنه ها و مصلاّها و تکبیرها و شعارهای اسلامی، نشانه ی آشکاری از این حقیقت و انتخابات اخیر تونس برهان قاطعی بر این مدعا است. بی گمان انتخابات آزاد در هر کشور اسلامی دیگر هم نتیجه ئی جز آنچه در تونس پیش آمد، نخواهد داشت.

دیگر آنکه در حوادث این یک سال، به همه نشان داده شد که خداوند عزیز و قدیر، در عزم و اراده ی ملتها، آن چنان قدرتی تعبیه کرده است که هیچ قدرت دیگر را یارای مقاومت در برابر آن نیست. ملتها با این نیروی خداداد، قادرند سرنوشت خویش را تغییر دهند و نصرت الهی را نصیب خود سازند.

دیگر آنکه دولتهای مستکبر و در رأس آنان امریکا، که در طول دهها سال با ترفندهای سیاسی و امنیتی، دولتهای منطقه را سر به فرمان خود ساخته و به پندار خود، جاده ی بی مانعی برای سیطره ی روزافزون اقتصادی و فرهنگی و سیاسی بر این بخش حساس جهان، پدید آورده بودند، اکنون نخستین آماج بیزاری و نفرت ملتهای این منطقه اند. اطمینان باید داشت که نظامهای برآمده از این انقلابها هرگز به نامعادله ی خفتبار پیشین تن نخواهند داد و جغرافیای سیاسی این منطقه به دست ملتها و در جهت عزت و استقلال کامل آنان رقم خواهد خورد.

دیگر آنکه طبیعت مزوّر و منافقِ قدرتهای غربی، برای مردم این کشورها آشکار شد. در مصر و تونس و لیبی – هرکدام به نوعی- آمریکا و اروپا تا توانستند در نگهداری از مهره های خود کوشیدند و هنگامی که عزم ملتها برخواست آنان فائق آمد، به روی مردم پیروز لبخند مزورانه ی دوستی زدند.

حقایق گرانبها و آیات بینات الهی در حوادث یکسال اخیر در این منطقه بیش از اینها است و برای اهل تدبر، دیدن و شناختن آن دشوار نیست.

لیکن با این همه، امروز همه ی امت اسلامی و بویژه ملتهای به پاخواسته، نیازمند دو عنصر اساسی اند: نخست: تداوم ایستادگی و پرهیز شدید از سست شدن عزم راسخ. فرمان الهی به پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم در قرآن چنین است: " فاستقم کما امرت و من تاب معک و لاتطغوا " و " فلذلک فادع و استقم کما امرت" و نیز از زبان حضرت موسی علیه السلام : " و قال موسی لقومه استعینوا بالله و اصبروا، ان الارض لله یورثها من یشاء من عباده و العاقبه للمتقین"

مصداق بزرگ تقوا در این دوره برای ملتهای به پاخاسته، آن است که حرکت مبارک خود را متوقف نسازند و خود را سرگرم دست آوردهای این مقطع نکنند. این است بخش مهم از تقوائی که دارندگان آن، به وعده ی " عاقبتِ نیک" سرافراز گشته اند.

دوم: هشیاری در برابر حیله های مستکبران بین المللی و قدرتهائی که از این قیامها و انقلابها لطمه دیده اند. آنها بی کار نمی مانند و با همه ی توان سیاسی و امنیتی و مالی، برای برقراریِ دوباره ی نفوذ و قدرت خود در این کشورها به میدان می آیند. ابزار آنان، تطمیع و تهدید و فریب است. تجربه ها نشان داده است که درمیان خواص، هستند کسانی که این ابزارها در آنان کارگر می شود و ترس و طمع و غفلت، آنان را دانسته یا ندانسته به خدمت دشمن در میآورد. چشم بیدار جوانان و روشنفکران و عالمان دینی باید به دقت مراقبت کند.

مهمترین خطر، دخالت و تأثیرگذاریِ جبهه ی کفر و استکبار در ساخت نظام جدید سیاسی در این کشورها است. آنان همه ی کوشش خود را به کار خواهند برد تا نظامهای جدید، هویت اسلامی و مردمی نیابد. همه ی دلسوزان در این کشورها و همه آنان که به عزت و کرامت و پیشرفت کشور خود دلبسته اند باید تلاش کنند تا اسلامیت و مردمی بودن نظام نوین، به تمام و کمال تامین شود. نقش قانون اساسی ها در این میان، برجسته است. اتحاد ملی و به رسمیت شناختنِ دگرسانیهای مذهبی، قبیله ئی و نژادی، شرط پیروزی های آینده است.

ملتهای شجاع و به پاخاسته در مصر و تونس و لیبی و دیگر ملتهای بیدار و مبارز بدانند، نجات آنان از ظلم و کید آمریکا و دیگر مستکبران غربی تنها و تنها در آن است که تعادل قوا در جهان به نفع آنان برقرار شود. مسلمانان برای اینکه بتوانند مسائل خود را به صورت جدّی با جهانخواران حل کنند باید خود را به مرز قدرت بزرگ جهانی برسانند، و این جز با همکاری و همدلی و اتحاد کشورهای اسلامی به دست نخواهد آمد. این وصیت فراموش نشدنی امام خمینی عظیم است.

امریکا و ناتو به بهانه ی قذافی خبیث و دیکتاتور، ماهها بر سر لیبی و مردم آن آتش ریختند و قذافی همان کسی بود که پیش از قیام شجاعانه ی ملت لیبی درشمار دوستان نزدیک آنان بشمار می رفت، او را در آغوش می گرفتند؛ با دست او از ثروت لیبی میدزدیدند و برای خام کردن او دستش را می فشردند یا می بوسیدند .. پس از قیام مردم، همین او را بهانه کردند و تمام زیرساختهای لیبی را به ویرانی کشاندند. کدام دولت توانست از فاجعه ی کشتار مردم و ویرانی کشور لیبی به دست ناتو جلوگیری کند؟ تا چنگ و دندان قدرتهای خونخوار و وحشی غربی شکسته نشود همیشه چنین خطرهائی برای کشورهای اسلامی متصور است و نجات از آن جز با تشکیل قطب قدرتمند جهان اسلام، میسر نیست.

غرب و امریکا و صهیونیزم امروز از همیشه ضعیفترند. گرفتاریهای اقتصادی، ناکامی های پی درپی در افغانستان و عراق، اعتراضهای عمیق مردمی در امریکا و دیگر کشورهای غربی که دامنه ی آن روز بروز گسترده تر شده است، مبارزات و جانفشانیهای مردم فلسطین و لبنان، قیامهای دلیرانه ی مردم در یمن و بحرین و برخی دیگر از کشورهای زیر نفوذ امریکا، همه و همه حامل بشارتهای بزرگی برای امت اسلامی و بویژه کشورهای انقلابی جدید است. مردان و زنان مؤمن در سراسر جهان اسلام و بویژه در مصر و تونس و لیبی از این فرصت برای تشکیل قدرت بین الملل اسلامی بیشترین بهره را ببرند. خواص و پیشروان نهضتها به خدای بزرگ توکل و به وعده ی نصرت او اعتماد کنند و صفحه ی تازه گشوده ی تاریخ امت اسلامی را با افتخارات ماندگار خود که مایه ی رضای الهی و زمینه ساز نصرت اوست مزین سازند. والسلام علی عباد الله الصالحین سیدعلی حسینی خامنه ای

5/آبان/1390 29 ذیقعده 1432

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان