Friday، 14 June 2024 | جمعه، 25 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت در صیانت از اراضی ملی و کشاورزی مصمم است و نمی تواند از کنار تخلفات گردنه حیران بگذرد و نسبت به آن بی تفاوت باشد.

اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که عصر دیروز برگزار شد اظهار داشت: دولت در صیانت از اراضی ملی و کشاورزی کشور مصمم است.

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در حوزه تغییر کاربری اراضی و رواج پدیده شوم زمین خواری در استان های شمالی کشور گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا در استان هایی که متخلفین طمع بیشتری برای تصرف زمین و تغییر کاربری اراضی دارند، از طریق وضع و اعمال مجازات های سنگین تر و جایگزینی مجازات تخریب ساخت وسازهای غیرمجاز به جای جرائم نقدی با آن ها برخورد شود تا متخلفین بدانند که اقدامات غیرمجاز آن ها هزینه های بالایی به همراه خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت با پاسخگویی به درخواست های طبیعی مردم در حوزه ساخت وسازها مخالفتی ندارد، تصریح کرد: البته باید در این زمینه به صورت جدی نظارت شود که ساخت وسازهای کشور در مسیر قانونی انجام شود تا فرصت تخلف و تصرف اراضی ملی از سودجویان و متخلفین سلب شود.

 جهانگیری با اشاره به طرح های هادی روستایی که در نقاط مختلف کشور تصویب و اجرا می شود، بر لزوم محدود شدن حریم طرح های هادی تأکید کرد و گفت: برای اجرای طرح های هادی روستایی به ویژه در مناطق پراهمیت کشور که بیم امکان سوءاستفاده سودجویان و زمین خواران می رود باید محدودیت وجود داشته باشد و حریم این طرح ها به حداقل سطح ممکن کاهش یابد و قانون تغییر کاربری اراضی نیز در این مناطق با حساسیت بیشتری اجرا شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مسائل مربوط به تخلفات صورت گرفته در گردنه حیران خاطرنشان کرد: دولت در صیانت از اراضی ملی و کشاورزی مصمم است و نمی تواند از کنار تخلفات گردنه حیران بگذرد و نسبت به آن بی تفاوت باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه نیز در این نشست با اشاره به برخی خلاءهای قانونی موجود در حوزه طرح های هادی گفت: لازم است دولت از طریق تدوین لایحه و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی، خلاءهای قانونی در این زمینه را برطرف کند.

در این جلسه که معاون اول قوه قضائیه، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، وزرای دادگستری، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، استانداران گیلان، رئیس کل بانک مرکزی، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس کل دیوان محاسبات کشور و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، گزارشی از سوی دبیرخانه ستاد درباره بررسی تصرفات غیرقانونی صورت گرفته در گردنه حیران ارائه و تصمیمات پیشنهادی دبیرخانه برای برخورد با این تخلفات مطرح شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان