Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مراسم یادبود و بزرگداشت جان باختگان گیلانی فاجعه منا ، عصر یکشنبه از سوی نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان در مصلی امام خمینی (ره) رشت برگزار شد.

آیت الله زین العابدین قربانی عصر امروز در مراسم گرامیداشت جانباختگان حادثه منا ضمن عرض تسلیت به پیشگاه امام زمان (عج)، ولی امر مسلمین و امت داغدار دنیای اسلام و ایران و خانواده های ضیوف الرحمن اظهار داشت: گیلان در این فاجعه سهم بزرگی دارد و حدود 25 نفر از شهیدان و مفقودان از این استان هستند .

وی خاطرنشان کرد: از زمان دوران جاهلیت زیارت خانه خدا رسم بود و زائرانی که از سراسر جهان آن روز به زیارت خانه خدا می رفتند برای این زائران خادمانی معرفی شده بودند که بعضی کلید دار و برخی پرده دار خانه و گروهی مسئولان غذای و جماعتی مسئول آبرسانی به حجاج بودند و حاجیان حتی دغدغه امنیت، آب، غذا و زیارت نداشتند.

وی ادامه داد : اسلام هم این سنت های درست جاهلی را تایید فرمود و حکومت ها مسئول این موارد برای حاجیان بودند و اسلام آنقدر برای این مهم اهمیت قائل است که می گوید هر کس وارد این خانه شود در امن و امان است بهمین دلیل به حرم خانه خدا حرم امن الهی می گویند .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : متاسفانه این سال ها آل سعود نتوانسته است این فرمان الهی و مردمی را به خوبی انجام دهد و هر چند سال یک بار با بی تدبیری یک فاجعه تاثر انگیز و غم انگیز ایجاد می کند.

وی گفت: در سال 66 بخاطر برائت از مشرکین و سردادن شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل بیش از 400 نفر از حاجیان ما را شهید کردند و امسال هم دو حادثه بزرگ پیش آمد .

وی افزود حادثه اول سقول جرثقیل در خانه خدا موجب شهادت 101 نفر از حجاج در حرم امن الهی شد که هنوز داغ آن فاجعه کهنه نشده فاجعه منا پیش آمد که علرغم عدم وجود آمار متقن طبق اختلاف اقوال خبرگزاری ها آما جانباختگان بین 700 تا 7000 هزار نفر است که خودشان تا 4000 نفر را قبول کرده اند که این از بی لیاقتی و بی تدبیری آل سعود است .

خطیب مراسم با اعلام این قول که نیروهای امنیتی ال سعود برای جنگ با بحرین و عراق و سوریه و یمن در آن مناطق مشغولند گفت : آل سعود نیروهای بی تجربه را به خدمت گرفت و آنان هم دو مسیر از سه مسیر ایاب و ذهاب حجاج را برای عبور کاروان شاهزاده عربستان بستند و در نتیجه تردد حاجیان در هوای 50 درجه دجار ترافیک و در نتیجه از حال رفتن حجاج و زیر پا ماندن و جان به جان افرین تسلیم کردن، منجر شد .

وی افزود : آل سعود می خواست حجاج شهید را بجای برگشت به اوطان شان می خواست آنان را دستجمعی در آنجا دفن کنند .

وی ادامه داد : آقای ظریف اعلام کرد که وزیر خارجه آل سعود سه بار درخواست ملاقات ما را رد کرد و مسئولان سعودی با مسئولان کشور ما در مکه حاضر به مذاکره نشدند که آقای ظریف برای تعیین وضعیت جانباختگان ، مفقودین و مجروحین ناگزیر به تماس با امیر کویت شد که آنهم پا درمیانی امیر کویت نیز نتیجه کاملی نداد .

آیت الله قربانی گفت : رهبر انقلاب ابتدا یک تذکراتی داد که مورد توجه متولیان آل سعود قرار نگرفت .

وی ادامه : رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود در نوشهر فرمودند برخورد ما با بانیان این جنایت بر اساس اصول اخوت و برادری و حفظ وحدت اسلامی بود که حرف ما را گوش ندادند ، اگر به حجاج ما و ابدان مطهر جانباختگان بی احترامی کنند برخورد ما خشن و سخت خواهد بود ، افزود: واقعا اگر قدرت نظامی و جهانی جمهوری اسلامی و تشر رهبر انقلاب نبود آل سعود که امروز روی انبارهای طلای نفت خوابیده هیچ گاه حاضر نمی شدند شهدایمان را به ما برگردانند و مفقودین را شناسایی و پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به 466 جانباخته ایرانی فاجعه منا و 25 جانباخته گیلانی بیان داشت: این خانواده ها مظلوم واقع شده اند و حیثیت آن ها آسیب دیده است و ما نمی توانیم در مقابل این بی حیایی ها ساکت بنشینیم و باید یک کمیته حقیقت یاب مسئولیت این امر را به عهده بگیرد.

آیت الله قربانی گفت: حالا که دولت عربستان لیاقت حفظ امنیت حاجیان را ندارد جهان اسلام باید فکری برای حاجیان مکه کند و بداند که ما این مسئله را پی گیری کرده و همچنان دنبال این خط خواهیم بود.

دکتر محمودحجتی وزیر جهاد کشاورزی به نیابت از رئیس جمهور و هیئت دولت نیز در مراسم بزرگداشت جانباختگان منا حضور یافتند .

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان