Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: در تلاش برای قرار گرفتن گیلان جزو 10 استان برتر کشور در بخش اشتغال هستیم و برای این مهم، برنامه داریم.

محمدعلی نجفی روز شنبه پس از بازدید از سه طرح صنعتی درحال ساخت در شهر صنعتی رشت و روستای دوگور اظهار کرد: یکی از بحث های مهم، اشتغالزایی است و لازمه تحقق این مهم، توجه و رسیدگی به بخش هایی همچون صنعت، کشاورزی، گردشگری، خدمات و تجارت است.

وی بیان داشت: با توجه به جدیدترین آماری که طی روزهای گذشته اعلام شده، گیلان در سه ماه تابستان امسال با نرخ بیکاری 11 و دو دهم درصد، رتبه هفدهم را در کشور کسب کرده است.

نجفی با اشاره به روند اشتغالزایی استان گیلان از سال 92 تصریح کرد: گرچه این آمار مورد رضایت ما نیست، اما از 15 و هشت دهم درصد نرخ بیکاری سال 91 که رتبه دوم استان بیکار را در کشور داشتیم، اکنون به 11 و دو دهم درصد رسیده ایم که قابل قبول است.

وی ادامه داد: از سال 91 با نرخ بیکاری 15 و هشت دهم درصد، در پایان سال 92 به جایگاه پنجم ارتقاء پیدا کردیم و سال 93 در جایگاه هشتم و نهم با استان گلستان مشترک بودیم و در سه ماه بهار سال 94 رتبه هجدهم و در تابستان امسال به جایگاه هفدهم بیکاری در کشور رسیده ایم.

نجفی با بیان اینکه صنعت ما در حال رشد است، تصریح کرد: با توجه به اینکه فصل های پاییز و زمستان بیکاری مان بیشتر می شود، با راه اندازی واحدهای صنعتی، این نقیصه جبران خواهد شد.

استاندار گیلان با اشاره به مشکلات بخش صنعت اظهار کرد: واحدهای صنعتی به طور عمده در دو بخش خدمات رسانی شرکت های خدماتی همچون گاز و نیز با مشکل منابع مالی روبرو هستند.

نجفی با بیان اینکه باید تلاش کرد مشکل منابع مالی این واحدها رفع شود، گفت: با اجرای برجام، فضای جدیدی در کشور ایجاد می شود و بسیاری از مشکلات و محدودیت های مالی و همچنین بیمه ای رفع می شود.

وی ادامه داد: با اجرای برجام، شاهد فضای جدیدی در کشور خواهیم بود و در تلاش هستیم در شرایط کنونی نیز بتوانیم از منابع محدودی که چه به صورت ملی و چه استانی وجود دارد، بهره بگیریم.

وی درباره تسهیلات سه هزار و 300 میلیارد تومانی برای بخش خصوصی مصوبه سفر استانی رئیس جمهوری به گیلان نیز گفت: جلسات به صورت منظم در سازمان مدیریت و برنامه ریزی و با حضور مدیران عامل بانک ها در حال برگزاری است و پس از رسیدن به جمع بندی، اطلاع رسانی های لازم انجام می شود.

نجفی یادآور شد: رئیس جمهوری تاکید دارد که همه قول هایی که در استان وعده داده شده، به نتیجه برسد و ما هم بر تحقق این موارد، اهتمام داریم.

محمدعلی نجفی استاندار گیلان امروز (شنبه) با همراهی جمعی از مسئولان، از شرکت های تولید کننده نیمه تمام تخته فیبرخام و میلگرد آجدار واقع در شهر صنعتی رشت و یک شرکت نیمه تمام تولید ورق تتراپک و انواع نوشیدنی در صومعه سرا بازدید کرد.

استاندار گیلان همچنین از یک شرکت صنعت تخته فیبرخام با چگالی متوسط از چوب (MDF) ، اوراق فشرده چوبی با روکش PVC در شهر صنعتی رشت بازدید کرد. این شرکت تولیدی در زمینی به مساحت 150 هزارمترمربع و زیربنای 48 هزار و 730 مترمربع با سرمایه گذاری دو هزار و 23 میلیارد و 760میلیون ریال با ظرفیت تولید سالیانه 110 هزارتن و پیش بینی اشتغالزایی برای 340 نفر در حال احداث است و هم اکنون 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .

شرکت تولیدی میلگرد آجدار از جنس فولاد ساده کربنی و کم آلیاژی در شهر صنعتی رشت نیز مورد بازدید استاندار گیلان قرار گرفت. این شرکت تولیدی با ظرفیت تولید سالیانه 300 هزارتن در فاز اول در حدود 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در فاز اول زیربنای تولیدی به مساحت 9 هزارو 500 مترمربع آماده و بخش اصلی ماشین آلات نیز نصب شده است. برای احداث فاز دوم این واحد صنعتی نیز زمینی به مساحت 80 هزار مترمربع با زیربنای 40 هزارمترمربع پیش بینی شده است. در این فاز، تولید شمش بیلت فولاد ساده کربنی و کم آلیاژی با ظرفیت 700 هزارتن و مقاطع فولادی ساده کربنی و کم آلیاژی 55 هزارتن و پروفیل های از جنس فولاد آلیاژی 110 هزارتن به طور سالیانه پیش بینی شده است.

میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای مجموع دو فاز این واحد، چهار هزار میلیارد ریال است.

استاندار گیلان امروز همچنین از یک واحد صنعتی تولیدی ورق تتراپک و انواع نوشیدنی در روستای دوگور صومعه سرا بازدید کرد. این واحد تولیدی در زمینی به مساحت 30 هزار مترمربع و زیربنای 11 هزار مترمربع با ظرفیت تولید سالیانه 36 هزارتن احداث شده است. مجموع سرمایه ثابت برای راه اندازی این واحد صنعتی 450 هزار میلیون ریال بوده و در حال حاضر 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

732 واحد بهره بردار در شهرک های صنعتی گیلان وجود دارد که از این تعداد ، 527 واحد فعال و بقیه غیرفعال هستند.

12 هزار و 450 نفر نیز در شهرک های صنعتی گیلان مشغول به کار هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان