Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : کارشناسان علوم نظامی آمریکا سجیل را موشکی می دانند که زمان درگیری نظامی میان صهیونیست ها و ایران، این رژیم را فلج خواهد کرد و سرعت در پرتاب و دقت این موشک را برگ برنده سجیل در برابر سامانه گنبد آهنین می خوانند.

به گزارش میزان، با توجه به اخبار و گزارش های رسمی اعلام شده از سوی نیروهای مسلح، تا امروز باید سه گانه «شهاب»، «قدر» و «سجیل» را نامزدهای اصلی نابودی اسرائیل دانست، موشک هایی که از فاصله دور به سمت سرزمین های اشغالی شلیک می شوند و البته اینها به جز موشک های پیشرفته ایست که امروز در اختیار مقاومت اسلامی منطقه قرار دارد.

"پوستل" کارشناس علوم نظامی آمریکا، سجیل را موشکی می داند که زمان درگیری نظامی میان صهیونیست ها و ایران، این رژیم را فلج خواهد کرد و سرعت در پرتاب و دقت این موشک را برگ برنده سجیل در برابر سامانه گنبد آهنین می خواند.

موشک «سجیل»همانند موشک قدر (مدل پیشرفته و ارتقا یافته شهاب۳ با برد حدود ۲هزار کیلومتر) در نیمه دوم دهه ۸۰.ش معرفی شد که برخی آنرا برترین موشک بالستیک ایرانی می دانند.

این موشک (محصول پروژه عاشورا)، اولین موشک دوربُرد سوخت جامد ایران، به سرعت و تنها ظرف چند دقیقه آماده پرتاب شده و پس از شلیک نیز پرتابگر آن به سرعت محل را ترک می کند. این ویژگی باعث کاهش احتمال نابودی موشک قبل از پرتاب می شود.

همچنین به دلیل شتاب بسیار بالای سجیل، امکان ردگیری آن در فازهای اولیه پرتاب بسیار کم و عملآً شانس دشمن برای انهدام این موشک در طی پرواز را ناچیز می کند.

بُرد سجیل ۲۰۰۰ کیلومتر عنوان و تاکنون در ۲ نمونه سجیل ۱ و ۲ معرفی شده است.

این موشک از نوع دو مرحله ای بوده که پس از اتمام سوخت مرحله اول، این بخش از موشک جدا شده و مرحله دوم روشن می شود. با اینکار، بخشی از جرم بدنه که خالی شده و بار اضافه محسوب می شود، از موشک جدا شده و به افزایش بُرد کمک می کند.

سجیل با خروج از جو و طی مسیر در چنین ارتفاعی به داخل جو بازگشته و با سرعت حدود ۱۳ ماخ (حدود۴۳۰۰ متر بر ثانیه) به سوی هدف سرازیر می شود که انهدام آنرا برای تمام سامانه های دفاع هوایی موجود «ناممکن» کرده است.

فناوری سوخت جامد مرکب که در این موشک استفاده شده نیز علاوه بر ویژگی های رانشی مطلوب، عمر انبارداری بالایی را نیز برای آن به دنبال دارد.

سامانه های هدفگیری ناوبری و هدایت سجیل دقت بسیار بالایی را برای آن به ارمغان آورده اند که برای این موشک ارزش عملیاتی زیادی را ایجاد کرده است.

موشک سجیل ۲ نیز از سوخت جامد استفاده می کند که نسل جدیدتری از سوخت موشک به شمار میرود. همچنین این موشک از سرعت و دقت بیشتری در برخورد با هدف بهره برده و از عملکرد منحصر به فردی در سیستم ناوبری به نسبت دیگر موشکهای زمین به زمین ایران برخوردار است.

چرا سجیل مورد توجه کارشناسان نظامی آمریکایی است؟

سوخت جامد و امکان توسعه پرسرعت این موشک و ساختار جالب دو کره ای آن از مهمترین عواملی است که پوستل (کارشناس علوم دانشگاه فنی ماساچوست) و همکارانش را متوجه سجیل ساخت.

ضمن اینکه ساختار این موشک و امکان سنگین تر کردن و سه مرحله ای شدن این موشک آن را قادر ساخته که بنابه اذعان کارشناسان ام.آی.تی این موشک از برترین موشک های سوخت جامد در برد ۲۰۰۰ کیلومتر باشد.

بنابراین کلاهک سنگین تر برای این موشک اصلا بعید نیست و امکان طراحی متفاوت برای آن این امکان را برای طراحان موشک در ایران امکان پذیر خواهد کرد تا موشکی را طراحی کنند که برای برد دو هزار کیلومتر کلاهک سنگین تری را حمل کند.

پوستل سجیل را موشکی می داند که زمان درگیری نظامی میان صهیونیست ها و ایران، رژیم صهیونیستی را فلج خواهد کرد و سرعت در پرتاب و دقت این موشک را برگ برنده سجیل در برابر سامانه گنبد آهنین می خواند.

پوستل علاوه بر بررسی تخصصی موشک، توانایی ایران را در پرتاب موشک های برد ۲۰۰۰ کیلومتر به صورت از راه دور را می ستاید و عنوان می دارد که ماشین های حامل موشک در ایران قابلیت های متفاوتی با نمونه های خارجی خود دارند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان