Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار در چهاردهمین کارگروه پرورش ماهی در قفس که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور برگزار شد گفت :پس از  مصوبه سفردکتر روحانی به گیلان تاکنون 40 سرمایه گذار برای پرورش ماهی در قفس اعلام آمادگی کرده اند.

محمدعلی نجفی با اشاره به اینکه گیلان قطب اصلی شیلات در کشور است افزود : وجود دریای خزر موجب ایجاد پتانسیل فراوان در آبزی پروری در این استان شده است که باید بهره لازم را از آن ببریم.

وی با بیان اینکه 14 درصد از تولید آبزیان در دنیا از طریق پرورش در قفس تولید می شود خاطر نشان کرد : باتوجه به مشکلات و موانع موجود در پرورش ماهی در مزارع این نوع از تولید ماهی یک فرصت است.

نماینده عالی دولت در گیلان میزان متوسط مصرف ماهی در بین مردم کشورمان را بسیار پایین تر از متوسط دنیا دانست ویکی از علل کاهش مصرف ماهی را گران بودن قیمت تهیه آن دانست و تصریح کرد : در بعضی از کشورها مثل ژاپن که متوسط مصرف ماهی آن 99 کیلو است قیمت عرضه ماهی بسیار پایین است.

استاندار گیلان به تأکید رهبر معظم انقلاب در استفاده از ذخایر و مواهب دریا برای مردم اشاره و خاطر نشان کرد : در سفر رئیس جمهور به گیلان پرورش ماهی در قفس جزو تکالیف برای استان قرار داده شد.

استاندار گیلان با اشاره به مصوبه تولید 10هزارتن ماهی از طریق قفس در دریا گفت : پس از این مصوبه و جدیت خوبی که در مدیران استان مشاهده شد، تاکنون 40 سرمایه گذار برای پرورش ماهی در قفس در گیلان اعلام آمادگی کرده اند .

نجفی افزود :از این تعداد 12 سرمایه گذار روند نهایی اخذ مجوزها را برای آغاز کارشان طی می کنند که ظرفیت تولید آنها 12 هزارتن می باشد.

نجفی به همراهی تمامی مدیران استان بویژه محیط زیست درخصوص پرورش ماهی در قفس اشاره و تصریح کرد: پیگیری بحث اشتغال و اجرایی شدن مصوبات سفر دولت تدبیر و امید به گیلان از اقدامات روزانه مدیران استان است.

وی همچنین بر ضرورت همکاری بیشتر سیستم بانکی با سرمایه گذاران بخش خصوصی تأکید کرد و افزود : نباید فضا برای سرمایه گذار تنگ شود و بانک کشاورزی ملزم به تعامل بیشتر با سرمایه گذاران است.

در این نشست رئیس سازمان شیلات کشور با قدردانی از حضور استاندار گیلان در خط مقدم حرکت و حمایت در بخش پرورش ماهی در قفس گفت : باتوجه به اینکه بحث آبزی پروری از استان گیلان آغاز شده است باید اولین قفس پرورش ماهی نیز در این استان شکل بگیرد.

حسن صالحی پرورش ماهی در قفس و پرورش گلخانه ای سیفی جات را 2 برنامه مهم جهاد کشاورزی در اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود : باید این واقعیت را که برای تأمین غذا جز نگاه بر دریا راه دیگری نداریم را بپذیریم.

وی از امضای تفاهم نامه بین وزارتخانه های جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درخصوص تولید 100 هزار تن ماهی در قفس خبر داد و گفت : مجری این تفاهم نامه وزارت تعاون خواهد بود و در این میان برای پرورش ماهی در قفس بنیاد مستضعفان نیز اعلام آمادگی کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بر تأکید رئیس جمهور درخصوص ضرورت انتقال تکنولوژی و فناوری های نو به داخل کشور اشاره و خاطر نشان کرد : در این خصوص با کشورهای اروپایی رایزنی ها صورت گرفته است تا تجهیزات در داخل کشور تولید شود.

وی به دستور وزیر جهاد کشاورزی درخصوص اولویت قراردادن پرورش ماهی در قفس در واگذاری های زمین ها اشاره کرد و افزود : در سال گذشته اعتبار شیلات گیلان 2 میلیارد بوده است که در سال جاری افزایش 100 درصدی داشته است.

رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به افزایش چمشگیر تسهیلات در بخش آبزیان برای اولین بار گفت : هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ی ملی اعتبار در نظر گرفته شده است و هیچگونه محدودیت تسهیلاتی ارزی نداریم.

وی به تامین بچه ماهی کپور و سفید در استان اشاره و تصریح کرد : این نشان می دهد که بسترهای لازم در حال فراهم شدن است و امیدواریم تا پایان سال حجم قابل توجهی از پرورش ماهی در قفس در استان آغاز گردد.

در ادامه این جلسه رئیس مجمع نمایندگان استان با اشاره به اینکه روند توسعه ی استان روند دریا محور است گفت : در سالهای قبل از این موهبت الهی بهره های لازم برده نشد.

غلامعلی جعفرزاده با بیان اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی و آبزیان تحولی ایجاد شده است افزود : وزارت جهاد کشاورزی 9 درصد نسبت به سال 93 رشد داشته است که تلاش می کنیم در کمیسیون تلفیق بودجه این میزان را افزایش دهیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان