Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان به گزارش سفیر سبز : نماز جمعه این هفته رشت به امامت حضرت آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت و با شرکت انبوه عزاداران ابی عبد الله الحسین (ع) در مصلی رشت برگزار شد . حضرت آیت الله قربانی در خطبه اول گفت : در هزار و سیصد و اند سال پیش در محلی به نام کربلا جنگ نابرابری اتفاق افتاد که یک سوی آن هفتاد و دو نفر و سوی دیگر آن تا سی هزار نفر و بیشتر بود و تمام کسانی که در طرف حد اقل بودند همگی بجز یک نفر کشته و سرها و اهلبیت آنان را به عنوان اسیری به شام بردند .وی ادامه داد : این یک حادثه بی نظیر تاریخ بود که امروز هر کسی چه دشمنان و چه دوستان ناآگاه به زعم خود در باره این آن اظهار نظر می کنند

وی افزود : آنهائی که از اسلام سیلی خورده اند و از بیداری اسلامی ذلت دیدند و حکومت و قدرت خود را یا از دست داده اند و یا در حال از دست دادن می بینند در این باره می گویند : دو گروه بر سر قدرت و حکومت با هم جنگیدند و ضعیف ها شکست و قوی تر ها پیروز شدن بنابراین دیگر برپائی عزا و علم و کتل و سینه زنی و نوحه خوانی و راهپیمائی لزومی ندارد زیرا آنان مروجین خشونت و آدمکشی و جنگ و جدال بودند و برای خشونت طلب هم گریه ندارد.

امام جمعه رشت گفت : این « تز » غربی های امروزی هست و ما شیعیان را که برای امام حسین (ع) عزاداری می کنیم قبول ندارند و در فتنه 88 این حرف را به ما زدند و برخی از این حرف ها را نیز در بعضی از روزنامه های خود در همین ایران هم آوردند !

وی ادامه داد : این ها ضمن محکوم کردن عزاداری امام حسین (ع) از حسین طرفداری نمی کنند ، اما از یزید هم طرفداری نمی کنند .

خطیب جمعه رشت در ادامه گفت : در مقابل بعضی از دوستان هستند که علاقمند به حسین هستند اما می گویند حسین یک وظیفه الهی داشت و دید بندگان خدا در مسیر فلاح و رستگاری قرار ندارند و خدا هم نمی خواهد بندگانش به جهنم برود بهمین جهت برای نجات آنها خداوند خواست که حسین قیام کند و این اراده تکوینی خدا هست که چنین بشود و حسین شهید بشود تا مردم برای او عزاداری کنند ؛ گریه کنند ؛ اطعام کنند تا ناپاک های شان پاک شوند و در استدلال خود از روایت هائی هم استفاده می کنند .

وی افزود : این گروه امام حسین (ع) را حق و راه امام را درست ولی مخصوص خودش می دانند و آن را برای دیگران درس آموز نمی دانند ولذا می توانند با آمریکا و اسرائیل و ظالمان بسازند و دوستی داشته باشند و با عرض ارادت به امام حسین (ع) و یارانش خودشان را از مهلکه قیامتی نجات دهند و از روایاتی هم استفاده می کنند که در جای خودش درست هست ولی بهره برداری از آن صحیح نیست .

نماینده اول مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری در مورد فلسفه عزاداری امام حسین (ع) گفت : گریه بر قیام امام حسین به معنی وارد شدن در راه اوست تا خودش را وارد جرگه حسینی بکند و گرنه اگر به قدر دریای خزر هم برای امام حسین (ع) اشک بریزد ولی عرقش را بخورد ، دروغش را بگوید ، کارهای خلاف شأن انسانی و اجتماعی مرتکب بشود و اختلاس سه هزار میلیاردی هم بکند ، فایده ای ندارد.

وی گفت : امام حسین می گوید مرا مخیّر به بیعت کردن یا کشته شدن می کنند ! یزید مرد فاسقی است و علنا فسق می کند و بی گناهان را می کشد ، من چگونه می توانم با او بیعت کنم و همکاری داشته باشم ؛ حال اگر می خواهند مرا در این راه بکشند ، درود بر من.

آنگاه حضرت آیت الله قربانی با اشاره به روایتی از حضرت علی علیه السلام گفت : امیر می فرماید اگر بیماری صعب العلاجی به شما عارض شد همه دارائی خود را صرف علاج آن کن تا سلامتی حاصل شود .؛ چون مال برای حفظ سلامتی و رفاه هست . خداوند در برابر این همه نعمتی که به ما داده می خواهد به دستوراتش که مایه فلاح و رستگاری ما هست ، عمل نماییم .

وی افزود : علی علیه السلام می فرماید اگر در شرایطی قرار گرفتید که دشمن می خواهد دین و مملکت و ناموس شما را از بین ببرد با جان خود در برابرش بایستید .

امام جمعه رشت گفت : این کشورهائی که آمدند علیه سوریه اجماع کردند و او را تحریم کردند آیا دنیا به ریش آنان نمی خندد که دروازه های کشورشان را بر روی آمریکا و اسرائیل و اروپا باز کردند تا نفتش و ثروت ملی شان را غارت کنند ولی سوریه که هم نژاد و هم زبان آنان است تحریم بشود !؟

وی گفت : قارون های منطقه اعلام می کنند اگر ناتو به سوریه حمله کند ما هزینه آنان را پرداخت خواهیم کرد این مایه تأسف نیست ؟!

حضرت آیت الله قربانی گفت : حالا امام حسین در چنین شرایطی قرار گرفته که اگر برای سالم ماندن و آسایش خود و زن و بچه اش سکوت کند دیگر نه از اسلام اثری می ماند و نه از حق و عدالت و انصاف . اگر امام سکوت کند اسلام و زحمات پیامبر از بین می رود و حتی نام محمد (ص) را این ها دفن خواهند کرد کما اینکه یزید گفت اگر زنده ماندم نام محمد را از بین خواهم برد .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : حضرت امام حسین در سخنان خود از امر به معروف و نهی از منکر سخن گفت که برای بازسازی جامعه هست و یا از صحبت نکردن با یزید سخن گفت .

وی گفت : اگر الآن ما با آمریکا کاری نداشته باشیم او نه با انرژی هسته ای ما کار دارد و نه کاری به تحریم ما دارد و نه کاری با تحریم بانک مرکزی ما دارد چون با آمریکا مخالفیم گاهی برای ما زحمتی ایجاد می کند .

وی در ادامه گفت : حضرت امام حسین فرمود تسلیم شدن در برابر این ظالم – یزید – کار آزاده و آزادگی نیست . هیهات منا الذله و من هرگز زیر بار ذلت نمی روم.

امام جمعه رشت گفت : بعد از هزار و سیصد و اندی سال همان کلام امام حسین از زبان مردمی شنیده می شود که سرهای شهدای کربلا و اهل بیت امام را به آن کشور به اسیری بردند . من به پرده نوشته های راهپیمایان سوری که نگاه می کردم آنها نوشته بودند : هیهات منا الذله !؟ یعنی همین مردم ، سخن امام حسین را بر زبان جاری می کنند ! در مصر ، در آمریکا ، در بحرین ، در یمن همین صدای امام حسین بلند است .

حضرت آیت الله قربانی گفت : ما پیروان امام حسین نمی توانیم ذلت را بپذیریم ؛ چون امام حسین بین بیعت و کشته شدن ، دومی را انتخاب کرد و در تاریخ جهان زنده ماند و از حقانیت حسین همین بس که امروزه در کشورهای عربی شعار امام حسین را سر می دهند.

وی با اشاره به روز جهانی علی اصغر گفت : امروز روز مظلومیت ابا عبد الله الحسین هست که حتی به طفل شیرخواره اش رحم نکردند .

امام جمعه رشت در خطبه دوم به اشاره به ایام عزادری محرم گفت : ما باید بهره برداری صحیحی از محرم داشته باشیم و یک عزاداری منطقی و مقبول برپا نماییم که در شأن امام حسین باشد و در تمام لحظات اهداف مبارزه امام و حتی نماز ظهر عاشورا را فراموش نکنیم و مراثی دون شأن امام و ذلت بار خوانده نشود ، سینه زنی ها و زنجیر زنی ها مقبول باشد و باعث ایراد آسیب به سینه و پشت عزاداران نشود و عزاداری غیر مقبول مثل قمه زنی درست نیست .

وی گفت : اطعام خوب است ولی اسراف نشود به سالمندان معلوین و نیازمندان و ایتام توجه شود .

وی به اشاره به مناسبت های هفته گذشته مثل: هفته بسیج ، روز نیروی دریائی قهرمان و شهادت شهید مدرس شهادت میرزا کوچک جنگلی گفت : از ایثار و اخلاص مدرس همین بس که وقتی نمایندگان مجلس مصوبه ای را تصویب کرده بودند همه اعتراض کردند که ما نمایندگانی مثل مدرس می خواهیم که الحمد الله این نقیصه نیز بر طرف شد .

حضرت آیت الله قربانی در توصیه به نمایندگان حال و آینده گفت : می خواهم به نمایندگانی حالا هستند و آنانی که در آینده نزدیک به این مسئولیت انتخاب خواهند شد توصیه کنم که فقط خودشان را نبینند ؛ چند روزی که در رأس کار قرار گرفتند ، دامادشان ، پسرشان ، برادرشان ، خواهرزاده شان ، برادر زاده شان ، همه فک و فامیل ها را در سر پست ها می گمارند ؛ بابا ! دیگران هم حقی دارند آخر ! آیا شما نماینده شدید که همه پست ها را به خودتان و خانواده خودتان اختصاص بدهید ؟ شما خیال می کنید مردم این ها را نمی فهمند ؟ مردم پاسخ می دهند . مردم این ها را می فهمند ؛ مواظب باشید . چه آنهائی که الآن هستند و چه آنهائی که ان شا ء لله در آینده انتخاب خواهند شد باید مراقب این آفت باشند .

خطیب جمعه رشت گفت : امروز که در روز شهادت میرزا کوچک قرار داریم که افتخار آزادگان و ما گیلانیان هست . در روزگاری که آزادگان یک ستاره در آسمان نداشتند ، حتی دوستان ایشان هم او را تنها گذاشتند و از او دور شدند ، به ناچار به سوی خلخال روانه شد که در آن برف و کولاک بین راه از دنیا رفت . بعضی ها برای رسیدن به مال آمدند سر او را از تن جدا کردند و بردند جایزه گرفتند .

وی افزود : وقتی جیب میرزا کوچک را نگاه کردن ، « ثنار » پول توی جیبش بود . اگر این فرد وابسته به انگلیس بود ، اگر وابسته به روس بود ، اگر وابسته به استکبار جهانی بود ، نمی باید (ثنار) پول در جیبش باشد و بی پناه شود . ولی او گفت : ما راه حسین را ادامه می دهیم ، افتخار همه آزادگان و افتخار همه ما مردم گیلان است .

وی سپس با اشاره به اوضاع سیاسی مصر گفت : بحمد الله مردم مصر هم در انتخابات شرکت کردند و شنیدم که اخوان المسلمین رأی اول را آورده و عنقریب با دیگر همفکرانش حکومت تشکیل می دهد و اسرائیل شدیدا در اضطراب هست که حکومت دست اخوان المسلمین و مسلمانان بیفتد گازش قطع و در محدوده ای خاصی گرفتار خواهد شد و همه کمک ها به فلسطینی ها خواهد شد و انشاء الله جای اسرائیل در فلسطین نخواهد بود .

حضرت آیت الله قربانی گفت : در انگلیس یک راهپیمائی سه میلیونی صورت گرفت که دیگر آبروئی برای این کشور باقی نگذاشت ، انگلیس برای اینکه از این مرحله بگذرد بانک مرکزی ما را تحریم کردند و سفیر ما را اخراج کردند ، به اتحادیه اروپا رفتند پیشنهاد عدم خرید نفت ایران را ارائه کردند و خواستند که سفرای خودشان را از ایران خارج کنند و آمریکا هم یک تحریم هائی علیه ما تصویب کرد ! در حالیکه این ها یکی پس از دیگری دارند ورشکست می شوند و می خواهند با این اقدامات کور سرپوشی روی ناتوانی های خودشان بگذارند .

وی افزود : انگلیس در شرایطی دم از اخراج سفیر ایران از کشورش می زند که قبلا سفیر ما خارج شده بود و سفارت ایران با کاردار اداره می شود ولی ما سفیر تازه منصوب شده شان را اخراج کردیم .

وی ادامه داد : شورای امنیت با عجله و فرصت طلبانه قطعنامه ای صادر کرد که ایران موظف به تأمین امنیت سفارتخانه ها و تأمین امنیت سفرای خارجی است ! که آقای لاریجانی پاسخ داد آن روزی که به سفارت ما در لندن حمله کردند و تعدادی را زخمی و شهید کردند و آنجا را به آتش کشیدند چرا قطعنامه صادر نکردید ؟

وی افزود : حقیقت این است که انگلیس با راهپیمائی سه میلیون نفری مواجه شده و مشروعیت خود را از دست داده است اما حقیقت برای مردم آزاده دنیا روشن است.

امام جمعه رشت گفت : نگران نباشید ؛ اگر نفت ما را تحریم بکنند قیمت انرژی به سه برابر افزایش می یابد ، اینها همین مبلغ موجود را نمی توانند تأمین کنند تا چه رسد به سه برابر قیمت انرژی . الحمد الله ما همه چیر داریم ؛ ملت ما وحدت ، رهبر و همدلی دارد و با وحدت حسینی ان شاء الله به همه چیز خواهیم رسید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان