Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : دکتر سید ابوذر فخر موسوی، متخصص قلب و عروق در نشست خبری بسیج ملی تغذیه اظهار کرد: سکته های قلبی و مغزی ناشی از تغذیه نادرست است.

وی با بیان اینکه مصرف نمک در کشور از 11 گرم بیشتر است گفت: شمال ایران از دیگر استان ها بیشتر نمک مصرف می کنند که این رژیم نادرست باعث بیماری های صعب العلاج در استان شده است.

این متخصص قلب و عروق تصریح کرد: مصرف روزانه 2 تا 5 گرم نمک به افراد توصیه می شود غیر از این، افراد دچار فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها خواهند شد.

فخر موسوی اذعان کرد: همانطور که افزایش مصرف نمک مضر است کاهش زیادی نمک نیز باعث فشار خون بالا خواهد شد.

 وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید مصرف روغن، قند و نمک را در مصرف روزانه کاهش داد افزود: می توان بجای مصرف روغن مایع از روغن ماهی که دارای مغزهای چربی مفید است برای مصرف روزانه استفاده کرد.

 این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: مصرف نوشابه های گازدار بسیار برای بدن مضر است و توصیه می شود کلا این مواد غذایی از رژیم غذایی افراد حذف شود.

 فخر موسوی گفت: بر اساس مطالعات جهانی، کاهش 6 گرم نمک روزانه باعث کاهش 24 درصدی سکته مغزی، کاهش 18 درصدی بیماری های عروقی و در نهایت کاهش حدود بیش از 2 میلیون مرگ و میر در سال می شود.

وی تصریح کرد: مصرف زیاد چربی ها خطر ابتلا به سرطان ها را افزایش خواهد داد.

فخر موسوی اذعان کرد: مصرف کالباس و سوسیس بسیار مضر و خطرناک است و بنا بر کارشناسی های انجام شده مصرف این نوع مواد غذایی توصیه نمی شود و بایستی از استفاده آن خودداری کرد.

مرجان مهدوی روشن، کارشناس تغذیه نیز در این نشست اظهار کرد: مصرف سبزی در رژیم غذایی کاهش یافته است و این خود باعث انواع بیماری های صعب العلاج در استان شده است.

وی با بیان اینکه غلات 50 تا 60 درصد دارای کرب هیدرات هستند گفت: بجای قند و شکر از کشمش، توت خشک  و خرما در ژیم غذایی به اندازه کافی استفاده شود.

مهدوی روشن تصریح کرد: 25 تا 30 درصد کالری بدن از چربی ها تامین می شود.

این کارشناس و متخصص تغذیه اظهار کرد: استفاده از فست و فودها در رژیم غذایی بسیار خطرناک بوده و تا حد امکان از مصرف اینگونه مواد غذایی پرهیز شود.

 مهدوی روشن اذعان کرد: متاسفانه تغییر سبک زندگی باعث افزایش انواع سرطان، دیابت و بیماری های قلب و عروق در کشور شده است که می توان با رعایت نکات ایمنی از گسترش این بیماری جلوگیری کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان